Kimyasal Gebelik ( Sessiz Düşük )

20.07.2013
220
A+
A-
Kimyasal Gebelik ( Sessiz Düşük )

KİMYASAL GEBELİK (SESSİZ DÜŞÜK)

        Genel olarak kimyasal gebelik normal bir gebelik olmadan döllenmiş olan yumurtanın daha sağlıklı olarak bir embriyonun gelişemeden devam etmesi ve yalnızca laboratuar tetkikleri ile gebelik testleri sayesin de tespit edilmesi durumudur. Genellikle gebelik testlerin de araştırılan gebelik hormonu eğer BHCG yüksek çıkarsa (+) bu durum da çok sağlıklı olarak bir gebelik oluşmamaktadır. Çünkü anne rahminin içersine yerleşemeyerek düşük ile kendiliğinden sonuçlanmaktadır. Kimyasal gebelik durumu çok sıklıkla görülmektedir ve pek çok kadın bunun bile farkına varmamaktadır.


Normalden biraz daha fazla olarak ve düzensiz şekil de adet gördüğünü zannederek düşük durumu meydana gelmektedir. Kimyasal gebelikler bazı hekimler “sessiz düşük” tanımı ile de adlandırmaktadır. Şöyle ki; kadın da döllenme oluşmaktadır, ancak meydana gelmiş olan döllenme ürünü de kadının rahminin içersine yerleşemez ve sessiz olarak adet kanamaları ile beraber düşer. Bu durum da yalnızca gebelik testleri ile anlaşılmaktadır. Çoğunlukla kimyasal gebelikler fark edildiğin de bazen anne de dış gebeliğin şüphesini de doğurabilmektedir. Ancak düzenli olarak takip edilmiş olan Beta HCG değerlerin de çok hızlı düşmeler gözlenmektedir.


Genel olarak meydana gelen kimyasal gebelik hiçbir şekil de kürtaj işlemi ya da tıbbi bir müdahaleye gerek yoktur, sadece takip etmek gerekmektedir. Özellikle gebelik durumu anne de mevcut olan yumurta hücreleri ile babadan gelen spermler ile birleşmesi sonucun da başlamaktadır. Meydana gelen bu aşama sonrasın da döllenmiş olan yumurta bölünme ile içerdiği hücrelerin sayıların da çoğalmalar başlamaktadır. Oluşmuş yeni canlı da içerdiği hücrelerin sayısı artarak embriyo ismi verilen oluşumun hacmin de büyüme izlenirken tüp içersinden rahme doğru bir yolculuk başlar. Blastokist aşamasına gelindiği zaman ilerleyen embriyo tam anlamı ile rahme ulaşmış demektir.”Human Koroyonik Gonadotropin” (HCG)isimli gebeliğin kendine özgü olan hormonu yani gebelik hormonu salgılanmaya başlamaktadır.


Anne adayın da gebeliğin ilerlemesi ile meydana gelen bu hormon hem kan da hem de idrar da miktarları artmaktadır. Ancak idrar da bu hormonun saptanabilmesi için mutlaka kan düzeylerinin yüksek olması gerekmektedir. Genellikle idrara da saptanabilecek düzeye geldikten sonra kadının beklemiş olduğu adet kanamaları da gecikmektedir. Kandaki bulunan HCG düzeyi de genel olarak 1000-1500 IU/mL ulaşmasından sonra yapılacak vajinal ultrasonografi ile de gebelik kesesi rahatlıkla görülebilmektedir. Bu duruma geldiğin de gebelik çoğunlukla “klinik gebelik “olarak isimlendirilmektedir. Ancak bazı durumlar da ise kadın da adet gecikme durumu yaşanmadan, rastlantı ya da erken gebelikten şüphelenilmiş durumlar da eğer adet 1-2 gün gecikmiş ise yapılan gebelik testin de HCG düzeyin de artışlar görülebilir.
Ancak kadın da farklı bir neden olmamasına rağmen gebelikte embriyo canlılığını yitirebilir. Bazen bu durum adet kanaması ya da gecikmesi yaşanmadan veya gecikme sonrasın da yaşanan kanamalar ile gebelik sonlanmaktadır. Eğer bu şekil de bir durum yaşanmış ise çoğunlukla buna
kimyasal gebelik (sessiz düşük) denmektedir. Kadın da meydana gelen gebelik kan da yapılan incelemeler sonrasın da saptanabilir, fakat daha klinik olarak saptanabilecek duruma gelmeden kendiliğinden sonlanmaktadır. Çoğunlukla döllenmiş olan yumurta sağlıklı embriyo gelişimini sürdüremeden gebelik durumunun yalnızca laboratuar tetkikleri ya da gebelik testleri ile tespit edilir. Ancak pek çok kadın bu düşük durumunu algılayamadıkları için genel olarak bir adet gecikmesi olarak bilmektedir. Aslın da kadın düşük yapmıştır.

Genellikle kimyasal gebelik durumundan şüphelenildiğin de bu durum bazen dış gebelik olarak da zannedilmektedir.


KİMYASAL GEBELİK NEDİR ? VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 118 YORUM
 1. blank Kader dedi ki:

  merhaba hocam test yaptım ilk 15 çıktı iki gün sonra tekrar yaptım 65 çıkti tekrar iki gün sonra yaptım 107 çıktı aradan bir hafta geçti kanama oldu tam da adet günümde doktora gittim 198 çıktı beta kimyasal gebelik olabilir dedi iki gün sonra tekrar gittim 122 çıktı aradan 3 gün sonra gittim 80 çıktı kanamam da başlamıştı kan pıhtı halinde de geldi yaklaşık 11 gün sürdü doktor parça kalmamış demişti aradan bir hafta geçti beta kontrolü yaptım 194 çıkmış sıfır olmasını beklerken nedn yükseldi acaba

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Bakılan beta hcg değerlerine göre son tetkikinizin sıfırlanmadınız beklerdik
   Sağlıksız artışlar ile seyreden bir gebelik testiniz var
   Mutlaka doktor kontrolü altında kalınız

 2. blank betül dedi ki:

  merhaba ben kimyasal gebelik yaşadım ve üzerinden bir ay geçti şuan gebelik düşünüyorum ama tekrardan kimyasal gebelik olur düşük yaparım diye çok korkuyorum bir defa yaşanan kimyasal gebelik sürekli tekrarlar mı ve birde şu an gebe değilim doktorum düşükten sonra folik asit verdi gebelik istiyorsan başla dedi o zamanlarda düşünmüyordum şuan istiyorum öncesinde başlamalı mıyım .

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.