Kısırlık belirtileri

05.04.2013
14
A+
A-
Kısırlık belirtileri

KISIRLIK BELİRTİLERİ

 Kısırlığın en önemli belirtisi gebeliğin sağlanamamasıdır. Kısırlığı belli eden diğer durumlar ise;

    • İdrar yolu akıntısı

    • İdrar yaparken yanma

    • Adet düzensizliği

    • Adet dönemlerinin ağrılı ve sancılı geçmesi

    Kısırlık, birçok çifttin karşı karşıya kaldığı bir sağlık problemidir. Ancak gelişen teknolojinin sağlamış olduğu imkânlar doğrultusunda kısırlık problemlerinin birçoğu başarı ile çözülebilmektedir.

    Kısırlığa neden olan problemler arasında sperm bozuklukları, yumurtlama bozuklukları baş nedenler olarak sayılabilir. Kısırlık aynı zamanda cinsel işlev bozukluğundan da kaynaklanabilir. Kısırlık problemi yaşamayan ve aktif bir cinsel hayatı olan çiftlerin % 75’ inde 1 yıl içinde gebelik sağlanabilir.

 Kadınlarda kısırlık belirtileri nelerdir?
Kısırlık problemi kadının hiçbir doğum kontrol yöntemi kullanmamasına ve aktif bir cinsel birliktelik yaşamasına rağmen 1 yıl boyunca gebe kalamaması olarak adlandırılmaktadır. Kısırlık ile alakalı belirtiler kısırlığa neden olan faktörler ile ilişkili olarak ortaya çıkabilir. Farklı sağlık sorunları gebe kalmaya engel olabilir. Bazı durumlarda ise gebe kalamamaya hiçbir neden bulunamamaktadır. Bu gibi durumlara
nedeni açıklanamayan kısırlık adı verilir.


Kısırlık problemleri hormonlardan kaynaklanan ve üreme sistemi ile alakalı olarak ortaya çıkan problemlerden kaynaklanmaktadır. Kadının karşı karşıya kalmış olduğu kısırlık problemlerinde adet döngüsünde ya da yumurtlamada ortaya çıkabilecek farklılıklar kısırlığa yol açan herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Kadından kaynaklanan kısırlık belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

    • Adet döngüsünde meydana gelen düzensizlikler. ( kanamalar normale oranla daha fazla ya da daha az olabilir)

    • Adet döngüsünde görülen anormallikler

    • Hiç adet görememe, âdetin birden kesilmesi

    • Adet dönemlerinin aşırı sancılı olması

 Kadınlarda ortaya çıkan kısırlık belirtileri bazı durumlarda hormonal bozukluklardan kaynaklanabilir. Hormonal bozukluklar nedeni ile ortaya çıkan belirtiler;

    • Aşırı kilo artışı

    • Cinsel istekte farklılıklar

    • Yüz bölgesinde tüylenme

    • Cilt yapısında oluşan değişimler

 Doktora ne zaman başvurmak gerekir?
Eğer düzenli ilişkiye rağmen 1 yıl süre ile gebelik sağlanamıyor ise doktora başvurmak için geç kalınmamalıdır. Şayet 35 yaşın üzerindeki kadınların doktora başvurmaları için 1 yıl beklememeleri gerekir. En geç 6 ay içinde doktora başvurmalıdırlar.


Doktorun isteyeceği kan, idrar ve ultrason görüntüleri ile kısırlığa neden olan faktör ortaya konulabilir ve uygun tedavi yöntemi seçilerek tedavi yoluna gidilebilir. Aynı zamanda doktor anne adayı üzerinde uygulamış olduğu tetkiklere ek olarak baba adayından da sperm analizi isteyebilir.

 Erkek kısırlığının belirtileri

 Erkek kısırlığı çoğu zaman hiçbir belirti vermemektedir. Doktora başvuran çiftlerden istenen sperm analizi ile erkek kısırlığında tanı konulabilmektedir. Erkelerde idrar yaparken acı veya akıntı erkek kısırlığında ön teşhis olarak değerlendirilmektedir. Erkek kısırlığına kesin bir tanı koymak için sperm testi ve ultrasonografiden yararlanılmaktadır. Erkelerde sperm miktarı kadar şekil ve hareket yapısı da oldukça önemli bir ayrıntıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.