Kısırlık tedavisinde Akapuntur uygulaması

20.03.2013
16
A+
A-
Kısırlık tedavisinde Akapuntur uygulaması

TÜP BEBEK TEDAVİSİ VE AKUPUNKTUR

 Akupunktur birçok sağlık sorunlarında uygulandığı gibi tüp bebek tedavisinde de başarı ile uygulanabilen bir yöntemdir. Tüp bebek tedavilerinde destekleyici tedavi olarak uygulanmaktadır.

 İnfertilite tedavisinden akupunktur terapisi 1,5 – 2 ay öncesinden başlanır. Tedavi devam ettiği süre içinde devam edilerek infertilite tedavisine destek verilir. Ayrı zamanda regllinin 2. Ya da 3. Günü itibari ile uygulamaya başlanan ve embriyo transfer edildikten sonra da akupunktur uygulamaları devam ettirilebilmektedir. Embriyo transferinden sonra devam eden akupunktur terapisi çiftlerin stresini, endişelerini ve korkularını azaltarak embriyonun tutunmasına destek olur ve embriyonun sağlıklı gelişimine yardımcı olur.

 Tüp bebek tedavisinde akupunktur uygulamaları

• Tedavi boyunca oluşabilecek stres ve endişeyi azaltır

• Rahim kan akımını artırır ve rahim içi dokusunu iyileştirici özelliği vardır

• Yumurtalıklarda etkili olarak yumurta kalitesini artırır

• Bağışıklık sisteminde etkili olarak düşük riskini azaltır

• Rahimde oluşabilecek kasılmaları azaltarak embriyonun tutunmasını destekler

• Hormon tedavilerinin zararlı etkilerini azaltır.

Akupunktur, işlev bozukluklarını veya hastalıkları tedavi etmek için vücudun belirli yerlerinin iğne ile uyarılmasına verilen addır. Akupunkturun yararlı bir tedavi olduğu kanıtlanmış ve ispatlanmıştır. Akupunktur Dünya Sağlık Örgütü tarafından da onay gören bilimsel bir tedavi yöntemidir.

Yapılan çalışmalara göre akupunkturun destekleyici tedavisi tüp bebek tedavilerinde canlı doğum oranlarında artış gösterdiği kanıtlanmıştır.

Tüp bebek tedavisinde stres ve akupunkturun başarısı

 Tüp bebek tedavilerinde başarıyı etkileyen olumsuzluklardan bir tanesi de anne adayının psikolojik durumudur. Tüp bebek tedavisi oldukça uzun ve stresli bir tedavidir ve tedavi boyunca anne adayının stresten uzak durması gerekir. Çünkü stres, cinsiyet hormonlarının üretimini olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle de uygulanan tedavinin başarı oranı düşmektedir. Akupunkturun destekleyici tedavisi ile strese karşı dayanıklılık artırılarak stresten kaynaklanan olumsuz etkiler en aza indirilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.