Kızlar ilk olarak adet görmeye kaç yaşında başlar ?

11.03.2013
73
A+
A-
Kızlar ilk olarak adet görmeye kaç yaşında başlar ?

KIZLAR İLK OLARAK ADET GÖRMEYE KAÇ YAŞINDA BAŞLAR?

 Adet kanamasının 9 – 15 yaşları arasında başlaması normal kabul edilir. İlk adet görme menarş olarak adlandırılır. Adet eğer 9 yaşından evvel başlamışsa bu durum erken adet görme olarak tanımlanır.
Adetin 9 yaşından evvel başlaması bazı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Ancak bazı durumlarda bu olayı açıklayacak hiçbir sebep bulunamaz ve olay idiyopatik olarak tanımlanır. Âdetin erken olmasına, kullanılan ilaçlar, böbrek üstü bezleri ile alakalı hastalıklar, hormon üreten bazı tümörler neden olabilir. Âdetin erken olmasına yol açan sebeplerin araştırılması gerekir ve tedavi edilmelidir.
Adet kanaması erken olan kızlarda kemik yapısı gelişmeyebilir ve bu nedenle boy kısalığı sorunu yaşanabilir.

ADET KANAMASI EN FAZLA KAÇ YAŞINA KADAR BAŞLAMALIDIR?

Yeni adet olacak kızlarda ilk adet kanaması en fazla 15 yaşına kadar başlamalıdır. Ancak adet kanaması başlamadan evvel bazı ergenlik belirtileri mevcut olmuş ise paniğe gerek yoktur. 16 yaşına kadar beklenmelidir. Önemli olan faktör şayet 16 yaşına kadar adet kanaması başlamamış ise doktora başvurmakta acele edilmesi gerekir. Hiç adetin başlamaması premer amenore olarak adlandırılır.
Adet başlangıcının ilk zamanlarında adet düzensizlikleri normaldir. Bazı genç kızlar 3 – 4 ayda bir adet görebilir. Bu gibi sorunlarda tedaviden evvel bir müddet beklemek gerekir. Adet düzeni çoğu zaman tıbbi müdahale gerektirmeden kendiliğinden düzene girebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. blank Sümeyye dedi ki:

  ben çok şüpeliyim her belirtisi var ama olmadım bi yardım edermisiniz arkadaşalr annemede söyleyemedim 🙂

  1. blank nur sena dedi ki:

   canım bende 12 yaşındayın sen gibi her belirtisi var bende annem söyleyemedim .hatta söylemekte istemiyorum yani bence söylem

 2. blank melisa elif nur dedi ki:

  ben 13 yaşına yeni girdim ama halendaha adet olmadım normalmi ama bazı ergenlik belirtileri var

 3. blank Görünecek isim... dedi ki:

  Kızım 11yasinda adet gormeye başladı normalmi

  1. blank meneksesumbul dedi ki:

   Gayet normal canım benim kızımda 12 yaşında başladı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.