Kızlık Zarı ( Hymen )

03.02.2013
41
A+
A-
Kızlık Zarı ( Hymen )

KIZLIK ZARI(HYMEN)

Kızlık zarı Latince ismi ile Hymen (Himen) olarak bilinir.

Hymen (kızlık zarı) fizyolojik işlevi geçmiş zamanlardan bugüne kadar açıklanamamıştır. Özel bir işlevi olmadığı düşünülür.

Bazı araştırmacılar hymen (kızlık zarının),yabancı cisimleri ve mikroorganizmaların vajina (döl yolu)içerisine girişini engellediğini ileriye sürmüşlerdir.

Adli tıpta cinsel istismara maruz kalan kız çocukların teşhisinde (tanısında) kullanılmaktadır. Günümüz şartlarında hymenin (kızlık zarı) fizyolojik işlevinden çok sosyal fonksiyonu vardır.

Hymen (kızlık zarı) Yapısı

Hymen (kızlık zarı),anatomik olarak vajeni (döl yolu) oluşturan mukoza adında dokunun vajen girişini oluşturduğu dokudur. Kısaca hymen vajina içerisinde değildir. Vajinanın girişinde labium majorün (büyük dudaklar) 1 ila 1,5 cm içerisindedir ve labium minörlere (küçük dudaklara) bağlıdır. Bu yapısı itibariyle dış genital organlar arasında yer alır. Dış kısma bakan yüzü (ön) deri’ye, vajina (döl yolu) içerisine bakan kısmı mukozaya benzetilir.

Kız çocuklarının hemen hemen hepsinde bulunan hymen (kızlık zarı) nadirde olsa doğuştan olmayabilir ya da ince yapıda olması ile cinsel ilişki sırasında kanamayabilir.

Hymen (kızlık zarı) çocukluk dönemlerinde oldukça serttir. Puperte (ergenlik) dönemiyle birlikte östrojen hormonu salınmaya başlar ve bu dönemde hymen (kızlık zarı) esneklik kazanmaya başlar.

Hymen (kızlık zarı) vajinanın girişini tam anlamıyla kapatmaz, orta kısımlarında mensturuasyonun (adet kanaması) ve vajinal akıntıların dışarıya doğru akmasını sağlayan delikler bulunur. Deliklerin şekilleri ve yapısı hymen(kızlık zarı) türlerinin belirlenmesini sağlar. Hymenin (kızlık zarı) normalden kalın olması (rigid hymen) durumu nadir de olsa ilişkiye engel bir durum oluşturur ve vajinismus problemini ortaya çıkarır.

Hymen (kızlık zarı) kişiler arasında farklılık gösterir.

Kızlık Zarının Şekilleri

Hymenin farklı şekilleri bulunur. Bunlar:

kizlik-zari-cesitleriAnüler Hymen (Yuvarlak halka):Hymen (kızlık zarı) yuvarlak halka şeklinde olup orta kısmında yine yuvarlak halka tarzında delik yer alır. Orta kısımda yer alan delik büyük ise erkeklerde cinsel birleşme organı geçse bile hymen yırtılmayabilir. Bu duruma hymen duhule müsait adı verilir. Esnek zar tabiri de kullanılır. Sık olarak görülen %60 ila 95 arasındaki hymen türüdür.

Kresentrik hymen (Yarımay): Hymenin şekli yarımay gibidir. Üst kısmında zar çok daha incedir ya da arka kısımda belirginderecededir.%3,5 ila 20 arasında görülme sıklığı vardır. İlişki sırasında çoğu zaman yırtılma göstermezler.

Septalı Hymen (Ara bölmeli): Hymenin orta kısmında yer alan boşluğu bölen arada dokunun bulunduğu hymen türüdür.%1,5 ila 5 arasında görülme sıklığı vardır.

Kribriform hymen (Çok delik bulunan, kalburumsu):Hymen ortasında bir tane değil birden fazla delik bulunur. Bu görüntü ile hymen kalburumsu şeklindedir. %1’den çok daha az görülme sıklığı vardır.

İmperfore Hymen (Deliksiz)(Patolojik tip): Hymen ortasında delik bulunmaz ve vajen girişi kapalı konumdadır. Bu tür hymeni bulunan kızlar mensturuasyon geçirmezler. Normal bir şekilde gerçekleşen kanama vajinanın dışarısına atılamaz ve vajina içerisinde toplanır. Ağrılı durum içerir ve kesinlikle cerrahi işlem ile hymenin açılması gerekmektedir.

Mikroperfore Hymen (Küçük delikli):Hymenin ortasında çok küçük bir delik bulunur. Mensturuasyon olur ancak ağrı fazladır.Cerrahi işlem ile bazen açılabilir.

Multipar Hymen (Doğum eylemi gerçekleşmiş olanlarda bulunan):Normal doğum eylemi gerçekleştirmiş bayanlarda hymen doğumdan dolayı yırtılır ve geride kalan bölüm karinkül (hymen artığı) adını alır.

Hymenin şekli dışında deliğin ve kenarların karakteri, zar kalınlığı ve direncine göre hymen sınıflandırılabilir. Bazı hymen türleri rigid (sert),bazıları ise esnek yapıdadır. Hymenin (kızlık zarı) rigid, kalın ya da yüksek kenar yapısına sahip olması ileride gerçekleşecek olan ilk cinsel ilişkide zor olacağını gösterir. Bu sebeple evlenmeden önce yapılan hymen zarı muayenesi ilk deneyim öncesi durumlarını bilmelerini sağlar.

Hymen dışarıdan bakıldığında görülmez. Çünkü hymen (kızlık zarı) 2 ila 3 cm kadar içerde kalır. Kilolu kadınlarda yağ dokusunun fazla olması nedeniyle hymen daha derinlerde olabilmektedir.

Hymen çoğu zaman ilk ilişki esnasında, yabancı cisim varlığında ya da muayene sırasında yırtılır. Yırtıklar sonra nedbeleşir ve daha sonra kanama olmaz.

Hymen ilk ilişkide kanamayabilir. Hymen esnek yapıda olmasına rağmen ilk ilişkide kolay bir şekilde yırtılabilen ve kanayan bir yapıya sahiptir. Fakat hymenin kendine özgü yapısı ilişkiye  izin vermeyebilir ve birden fazla ilişki içerisine girse de hymen yırtılmayabilir.

İlk ilişki sonrası hymen kanaması az olabilir ya da hiç olmayabilir. Fazla miktarda kanamada olabilir. Hymenin yapısı ve türünden kaynaklanmaktadır.

Çoğu zaman hymenin yırtılması ağrı oluşturmaz. Fakat ilk ilişki esnasında kişinin kendini kasması ya da hymenin normalde fazla kalın olması durumunda ağrı ve kanama beklenilenin aksine pek olmaz. Ağrının şekli kişinin ağrıya olan eşiği ile de ilişkilidir.

Hymen yırtılması sonrası kanama miktarı azdır ve daha sonra kendiliğinden durur. Fakat nadirde olsa hymen arkasında bulunan bir damarın olması nedeniyle kanama durmayabilir ve sitür işlemi gerçekleştirilebilir. Vajina girişinde bazı durumlarda derin kısımlarda yırtıklar olabilir (Coit yırtıkları) ve bu yırtıklar şiddetli derece ve durmayan kanamalara sebep olabilir.

Hymen yırtıldığında kanama olması şart değildir. Yırtık damar olmayan bölgeden geçmiş ise kanama olmayabilir.

Hymen sürtünme sonrasında yırtılmaz. Sadece vajina içerisine yabancı cisim sokulması, vajinanaın darbeye maruz kalması ya da erkek birleşme organının girmesiyle yırtılma olur.

Masturbasyon (kişinin kendi kendini tatmin etmesi durumu) hymene zarar vermez.Fakat parmak kullanıldığı durumlarda kızlık zarına zarar verebilir.

Hymenin bir kez yırtılması sonunda tekrar onarımı mümkün değildir.

Hymen muayenesi oldukça ağrısız ve kısa süren bir işlemdir. Muayene sırasında jinekolog gazlı bez yardımı ile labium majorleri çekerek hymeni gözlemler, gözlem sonunda yırtılmanın olup olmadığı görülür. Bazen jinekologlar hymenin durumunu tespit edebilmek için kolposkopik (vajinanın, serviksin ve dış genital oganların mikroskop altında büyütülmesi) incelemeye gerek duyarlar. Doğal çentik olan hymen türlerinde hymenin yırtılmış olmasına karar vermek zor olabilir.

Hymenin Dikilmesi

Hymen onarımı operasyon şeklinde yapılabilir. Hymenin dikilmesi işlemine hymenoplasty adını alır.

Hymenektomi

Hymenin cerrahi işlem ile çıkarılmasıdır. Hymen kalın duvarlı ve rigid (sert) yapıya sahip ise cinsel ilişkiyi zorlaştırır ve ağrıya sebep olur (disparoni) ya da vajinismus sorununa sebep olur. Bu nedenler hymen cerrahi işlem ile alınabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.