Kök hücre tedavileri ve kısırlık

25.04.2013
22
A+
A-
Kök hücre tedavileri ve kısırlık

KISIRLIK VE KÖK HÜCRE TEDAVİLERİ

Çocuk sahibi olamamak çağımızın en kronik sorunlarındandır. Değişen hayat şartları, psikolojik etmenler, ileri yaşlarda evliliklerin yapılması ve anatomik yapıya ilişkin bir takım sıkıntılar üreme sistemini bozguna uğratarak, doğal yollardan bebek sahibi olabilmenin önünü kapatabilmektedir. Tıp bu konular üzerine oldukça yoğun çalışmalar yapmakta ve her geçen gün insanlığa faydalı kazanımlar sağlamaktadır.

Tüp bebek tedavileri geldiği son noktada kısırlık nedeni ile bebek sahibi olamayan birçok çifte yeni umutlar getirmiş ve gelecek vaat etmiştir…
Tüp bebek tedavileri de olsa kadına ait bir yumurta ve erkeğe ait bir spermin muhakkak olması gerektiği bilinen bir gerçektir. Kimi vakalarda sadece bir tane sperm bile bulunamıyor olması tüp bebek tedavilerini de imkânsız hale getirebilmektedir. Böylesi imkânsız durumlar için tıbbın geldiği son nokta ise; kök hücre tedavisidir.

   
Kök hücreler; insanların vücudunda bulunan organ ve dokuları meydana getiren en temel hücre yapılarıdır. Kök hücre tedavileri ile erkeğe ait azospermi durumları karşısında sperm oluşturulabilineceği görülmektedir. Erkeklerde üremeye ait kök hücreler testislerde var olan spermatogoniumlardır. Fakat çoğalmalarını engelleyecek nedenler varsa sperm yokluğu meydana gelebilecektir. Bu hücreler eğer uygun şekilde izole edilme şansı yakalanırsa, başka dokularda ya da testislerde yeniden sperm oluşumu gerçekleştirilebilecektir.
Kısırlık tedavisinde kök hücre yöntemi büyük umutlar getirmektedir.

Kadınlar için de erken menopoza giriyor olmak doğurganlığın erken kaybedilmesine sebep vermektedir. Kadının kan hücrelerinden ya da yumurtalıklarından elde dilebilecek olan kök hücreler sayesinde yeniden yumurta üretimi gerçekleştirilebilecek ve ilerleyen zamanlarda bu kök hücre tedavileri birçok çifte umut getirecektir.

 Kök hücreler; kemik iliğinden, kordon kanından ve embriyo hücrelerinden elde edilebilmektedir. Ancak başka bir bedene ait kök hücre kullanımları vücut tarafından kabul görmeyebilecektir. Mantıklı olan kişiye ait olan kök hücrelerinin kullanılmasıdır. Eğer çocuk doğduğu zaman yine kendisine ait kordon kanı alınıp, içerisindeki kök hücreler ilerisi için saklanırsa bebek erişkin döneme ulaştığı vakit bu kök hücreler kullanılarak bazı rahatsızlıkların tedavi edilebilmesi sağlanabilecektir. Değişen çağda gelişen kordon bankacılığında esas neden de budur.

Kök hücre çalışmalarında kısırlık tedavileri için hedeflenenler;
Yardımcı üreme tekniğidir. Kısırlık çok aşamalı ve çok detayı olan durumları kapsamaktadır. Erkeğe ait sperm olmama durumu en kronik etken ve çözümünü bulmak daha zordur. Kimi erkeklerde bir tane bile sperm olmadığı görülmektedir. Genetik faktörler ve testislere ait bir takım sıkıntılardan kaynaklanan birçok sebep olabilmektedir. Kök hücre tedavilerinin kısırlık üzerindeki en temel faydası kuşkusuz erkeğe ait spermlerin tekrar üretilebilme şansını yakalayabilmektir. Döllenmeyi sağlayabilecek bir spermde kalite önemlidir. Kök hücre tedavilerinde hedeflenen döllenme gerçekleştirebilecek kalitede spermler elde edebilmektir. İlerleyen zamanlarda da kök hücre elde edip kadına ait yumurtaların olgunlaştırılabilmesi hedeflenmektedir…

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.