Kolay hamile kalmak için 10 öneri

28.10.2015
50
A+
A-
Kolay hamile kalmak için 10 öneri

Kolay Gebe kalmanın 10 yolu

Gebe kalmanın yolları herkes tarafından bilinmektedir. Ancak yeni evlilerde evliliğin heyecanı ile unutulan ihmal edilen noktalar olabilir. Düzensiz yaşam tarzları, sağlıksız beslenme gibi gebe kalmayı önleyecek etkenlerin ortadan kalkması sağlıklı ve düzenli bir yaşam iyi ve dengeli beslenme gebe kalmayı kolaylaştırır. Böylece hem sağlıklı bir yaşama kavuşur hem de sizinle birlikte yaşamı paylaşacak çocuklara sahip olursunuz.

Gebe kalmanın 10 pratik çözümünü şöyle sıralayabiliriz:

  1. Her türlü stres faktöründen uzak durun

Stresi, gergin yaşamayı hayatınızdan çıkarmalısınız. Olabildiğince sakin ve dingin olmalısınız. Çiftler gergin olması sperm ve yumurta kalitesini olumsuz etkiler. Birleşme esnasında bile gerginliği kafanızdan atın. Böylece stressiz ve sağlıklı bir ilişki ile gebe kalma şansınızı artırmış olursunuz. Günlük hayatın getirdiği hızlı yaşama ayak uydurmak haliyle biraz stres yapabiliyor. Günlük tüm gerginliklerinizi dışarda bırakın ve evinize sakin olarak girin. Stres faktörü olabilecek her şeyden ve her ortamdan uzak durun. bu durum aslında hemen herkes için geçerlidir. Sağlıklı yaşam eşittir stressiz yaşam…

  1. Kafein içeren meşrubatlardan tüketmeyin

Çünkü kafein içeren içeceklerin gebelik oluşumunu olumsuz etkileyen özellikleri vardır. Uzmanlar gebelik düşünen çiftlerin kafeinli içeceklerden uzak durmasını tavsiye etmişlerdir. Yani çay, kahve gibi içecekleri gebelik düşündüğünüz dönem içerisinde terk etmeniz gereklidir.

  1. Hayatınızda mutlaka düzenli birlikteliğiniz olmalıdır

Gelişi güzel birleşmelerde gebelik şansı düşüktür. Düzenli olarak belli periyodlarda birleşilmeli, ne çok sık, ne az düzenli olarak gün aşırı birleşme sağlanmalıdır. Yani bir gün durup bir gün birleşerek bebek şansını artırmalıdır. Özellikle anne adayının yumurtlama dönemini atlamamalı ve eczanelerde satılan testlerle yumurtalık dönemleri takip edilmelidir. Ovulasyon testleri Sağlık Bakanlığı onaylıdır. Hata payı hiç yoktur ve güvenlidir.

  1. Beslenmenize mutlaka dikkat edin

Çok zayıf veya çok kilolu olmak kısırlık sorununa neden olabilir. Bununla birlikte aşırı yada kötü beslenme üreme sorunlarına yol açabilir

Sağlıklı bir yaşam için iyi beslenme önemlidir. Bu açıdan sağlıklı olan bir insanın cinsel yaşamı da sağlıklı olur. İyi beslenip uzun süreli açlıklardan kendinizi korursanız gebe olma şansınız artmış olur. Uzmanlar, kadınların sırf diyet yaptıkları için uzun süre aç kalmalarının yumurta ovülasyonunda gerilemeye neden olduğundan gebe kalamamak gibi problemlere neden oluyor. Oysa iyi beslenmek bünyeyi kuvvetlendirir. Besin değeri yüksek gıdaları tercih etmeli yağlı ve bol baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Gebe kalmak istiyorsanız taze sebze ve meyve tüketin, zira bol vitamin ve minareller taze sebze ve meyve içerisinde bolca bulunmaktadır.

  1. Dikkat! Baba adayları fazla sıcak ortamlar geleceğinizi mahvediyor!

Erkeklerin sıcak ortamlarda çokça durması erkek üreme organlarını zarar vermektedir. Aşırı sıcak spermanın kalitesini düşürür. Bu da gebe kalmayı zorlaştırır. Erkeklerin testisleri sıcağa karşı dayanıksızdır. Böyle durumlarda zor durumda kalmamak için giydiğimiz iç kıyafetlerimizin bol olmasına sıkmamasına dikkat etmeliyiz.

  1. Günlük yaşamınızda vitamin desteği almayı ihmal etmeyin

Vitamin bakımından zengin gıdalarla beslenme maalesef yeterli değildir. Ekstra vitaminler alıp hiç vitamin eksiğiniz olmamalıdır. Vitamin eksiği de gebe kalmayı zorlaştırır. Zinc, C vitamini, E vitamini ve selenyum eğilimi gebe kalma şansını artırmaktadır.

Zinc E vitamini: bu besinler tüm insanlar için oldukça önemlidir. Pek çok faydası olduğu aşikârdır. Ancak yapılan araştırmalara göre bu vitaminler doğurganlığı artırıyor.

Selenyum: selenyum erkekler için birebirdir. Baba olmak isteyenler için oldukça önemlidir. direk testosteron hormonunu etkiler ve sperm kalitesini ve sayısını artırır.

C vitamini: C vitamini kadın, erkek, çocuk, yaşlı hemen herkes için oldukça önemlidir, elzemdir. Vücudu dinç tuttuğu için gebe kalmayı kolaylaştırır.

Folik asit: gebe kalmayı düşünen anne adayının gebe kalmayı düşündüğü aydan tam olarak üç ay önce başlanmalıdır. Hem anne adayını zinde tutar hem de gebe kalımını kolaylaştırır. Bunun gibi pek çok mineral ve vitamini de mutlaka almalıdır.

  1. Dikkat! Asla kendi başınıza ilaç kullanmayın!

Hekiminize danışmadan hiçbir ilacı kullanmamalısınız. Zira ilaçların bazıları gebelik oluşumunu olumsuz etkileyecek özelliğe sahiptirler.

  1. Cinsel açıdan istekli olun!

A vitamini ve D vitamini bu alanda işe yarar. Cinsel isteği artırır. B vitamini açısından da eksik olmamalısınız. Zira B vitamini sizi halsiz ve güçsüz yapar dolayısıyla gebe kalma şansınızı da azaltır.

  1. Sesli ortamlardan kendinizi koruyun!

Unutmayın gürültülü ortamlar gebe kalmayı engelleyebilir. Çok gürültülü ortamlarda hormonlar tam çalışmaz. Buda gebe kalma şansının düşük olduğunu gösterir.

  1. Doktor kontrollerine düzenli gidin!

Düzenli doktor muayenesi sizin en kısa sürede hamile olmanız için önemlidir. Çiftler ve doktorlar iş birliği içerisinde çalışırlarsa gebelik şansı mutlaka artar.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.