Kolikli bebeğin rahatlamasına faydalı öneriler

19.05.2020
512
A+
A-
Kolikli bebeğin rahatlamasına faydalı öneriler

Eğer bir kolik annesi iseniz okuduklarınızın sizi çok iyi anlayan bir anne tarafından yazıldığını bilerek okuyun lütfen.. Çünkü ben de bu durumu 4 buçuk ay yaşamış  bir anneyim. Bebeğiniz doğdu emiyor uyuyor değil mi her şey gayet iyi ( Bazı bebekler doğduğundan itibaren az uyur o ayrı) Ama ortalama 10. Günde bacaklarını karnına çekme, belirli saatlerde ağlama, emerken huzursuz emme gibi durumlar baş gösterdiyse kolik başlamış olabilir. Kolik yaklaşık 10. Günde başlayan ortalama 3 ay süren (bazen 6) nedenlerine ilişkin farklı görüşler bulunan bir durumdur. Durum diyorum çünkü kolik bir hastalık değildir. Bebeğiniz acı çekmiyor merak etmeyin. Doktorlar bunun bir gaz sorunu olduğunu söyleseler de ben Dr. HarveyKarp görüşünü savunanlardanım. Dr. HarveyKarp Amerikalı bir pediadrist. Okumadıysanız Mahallenin en mutlu bebekleri kitabını okumalısınız.. Kitapta kolik harika anlatılmış. HarveyKarp çocukların aslında anne karnındaki gelişimlerini 12 ayda tamamladığını fakat 9 ay sonra doğdukları için doğduktan sonra 3 ay boyunca, dünyada uyum problemi yaşayacaklarını, bazı bebeklerde bulunan uyarana aşırı hassasiyet durumu nedeniyle de kolik durumu baş gösterdiğini söylüyor. Katılıyorum çünkü bu sadece gaz meselesi olsa benim kızımda kolik daha uzun sürerdi. Stres de çok önemli gebelik süresince bu arada..Annede bulunan stresin de koliğe neden olduğu düşünülmekte. Bebeğin dış dünyaya ilişkin farkındalığı arttıkça yani uyum sağladıkça ağlamaları azalıyor. Gelelim benim denediğim ve nelerin iyi geldiğine..

  • Bu çocuklar uyarana çok hassas oldukları için gün içerisinde ışık,ses gibi uyaranları mümkün olduğunca azaltın.
  • Anne karnındaki seslere benzeyen sesler açmanızı öneririm. (elektrik süpürgesi,aspiratör kızımı anında sakinleştirirdi)
  • Plates topunun üzerinde hafif tempo ile zıplamak ( hızlı zıplama beyne zarar verebilir aman dikkat) ya da bebeğinizi yüz üstü plates topunun üzerine yatırıp hareket ettirmek iyi gelebilir.
  • Kolik tutuşuna internetten bakabilirsiniz. Çünkü benim kızıma bu da mucizevi etki gösteriyordu. Sabah 5 ‘lere kadar biz bu şekilde sallardık.
  • Eğer sallama ile sakinleşiyorsa sallayın. Uyku eğitimi verenlere itibar etmeyin. Çocukları ilk 4 ay nasıl uyutuyorsanız uyutun alışmazlar.
  • Bize araba gezisi iyi gelmezdi ama iyi gelenler var.
  • Ama en önemlisi siz sakin olacaksınız. Sizin stresinizi bebeğiniz hisseder ve daha çok ağlar( kendimizi acilde bulduğumuz bir akşam kızımı hastanede kucağıma aldım ve sessiz yere gittim onunla konuştum. Anında susmuştu).Sakin kalmak çok önemli!

Bu süreç geçecek merak etmeyin. Günde 16 saat ağlayan kolik bebeğin annesi olarak söylüyorum size. Azalacak bitecek diyenlere inanmazdım. Ama geçti. Son olarak da kolik bebeklerin ileride öğrenmeye çok açık olacağını söyleyen uzmanlar var. Uyaranlara çok hassas onlar çünkü.. Bu bilgi bana kendimi çok iyi hissettirmişti. Umarım size de öyle olur. Çocuğunuzla bir ömür keyifli vakit geçirmeniz dileğiyle..

Uzman Klinik Psikolog

                                                                                                           Büşra  Öztürk

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.