Küçük yaşta hamilelik ve doğum

25.05.2015
22
A+
A-
Küçük yaşta hamilelik ve doğum

Küçük yaşta yapılan hamilelikler anneyi hem ruhsal hem de bedensel olarak yıpratmaktadır.  Küçük yaşta bilinçsiz yapılan doğumlar bu riski daha çok tetiklemektedir. Küçük yaşta yapılan doğumlarda anne ve bebekte çeşitli riskler ortaya çıkar.Annenin hayatını kaybetmesi bile söz konusudur. Bilinçsiz yapılan doğumlar bebekte sağlıkla ilgili sorunları da beraberinde getirmektedir. Sağlıklı doğum için annenin yaşının en az 18-19  olması gerekir. Bu yaşın altında yapılan doğumlar tehlikelidir.

Annenin küçük yaşta doğum yapmasının ne gibi zararlı yönleri bulunmaktadır;

  • Küçük yaşta yapılan doğumlar annenin canına bedel olabilir.
  • Annenin yaşının küçük olması nedeniyle rahim ağzı doğum yapmaya müsait olmadığından doğum yapılması bir hayli güçleşmektedir.
  • Doğumun güçlükle gerçekleşmesi sonucunda rahim ağzında yırtıklar meydana gelmektedir.
  • Anne adayında küçük yaşta tansiyon ve diyabet gibi rahatsızlıkları meydana gelmektedir.
  • Kansızlık, demir eksikliği, folik asit gereksinimi gibi annede belirli vitamin eksikliği yaşanmaktadır.
  • Doğum sonrası anne de ruhsal bozukluğun yaşanması.
  • Küçük yaşta annenin istemeyerek hamile kalması ve bebeği sağlıklı olmayan ortamlar da aldırmak istemesi anne de belli rahatsızlıkların yaşanmasına neden olmaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.