Kürtaj hakkında sık sorulan sorular ?

08.07.2013
327
A+
A-
Kürtaj hakkında sık sorulan sorular ?


KÜRTAJ HAKKIN DA EN ÇOK MERAK EDİLEN SORULAR?

  Kaçıncı ay ve kaçıncı haftaya kadar olan gebelikler de kürtaj işlemi yapılabilir?

Kürtaj işleminin uygulanması genellikle yasal olarak gebelik 10.hafta da iken yani 2 ya da 2,5 aylık dönem de iken kürtaj olması mümkündür.

  Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra ilk adet ne zaman başlar?

Kürtaj işlemi uygulanan kişiler de çoğunlukla ilk adet döneminin başlaması 30 ile 40 gün sonra görülmektedir.

  Kürtaj olduktan sonra kısırlık meydana gelir mi?

Kesinlikle kürtaj işlemi uygulandıktan sonra hiçbir şekil de kısırlığa sebep olmaz. Ayrıca ilk gebelikler de uygulanan kürtaj da bile kısırlık meydana gelmez ve gebe kalma durumu devam eder.

  Kürtaj ücretleri ne kadardır?

Genel olarak kürtaj ücreti hastanın gebelik haftasına, uygulanacak anestezi (lokal ya da genel)yapılacak hastaneye göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle de muayene olmadan önce mutlaka araştırma yapılmalıdır.

 Kürtaj işlemini nerede yaptırabilirim?

Çoğunlukla kürtaj işlemi hastaneler de ya da özel muayenehaneler de, kliniklerde ve mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uygulanmalıdır. kürtaj işlemini yaptıracağınız merkezdeki kadın hastalıkları doğum uzmanının deneyimi ve tecrübesi hatta kürtaj sırasın da kullanılacak aletlerin sterilize olması da oldukça dikkat edilmesi gereken husustur. Genel olarak büyük şehirlerde örneğin; Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirler de kürtaj işleminin uygulanması için aile planlama merkezleri mevcut olmaktadır.

  Kürtaj işlemin de lokal anestezi mi? yoksa genel anestezi mi? daha iyidir?

Özellikle kürtaj işlemin de hem lokal hem de genel anestezinin farklı olarak avantaj ve dezavantajı bulunmaktadır. Bu genel olarak hastanın tercihine göreve yapılan muayeneye göre karar verilerek uygulanmaktadır.

  Bir ya da iki aylık gebelikler de kürtaj işlemi yapılabilir mi?

Kürtaj işlemi uygulanmadan önce genellikle ay hesabı değil de hafta hesabının kullanılması daha doğrudur. Özellikle kürtaj işlemi için yasal olarak 10.haftaya kadar izin verilmektedir. Bunun için gebeliğin haftası hastanın son adet tarihi ile ultrasona göre hesaplanmaktadır.

Beş haftada ya da altı haftalık gebelikler de kürtaj uygulanılabilir mi?

Oluşan gebeliğin kesesi çok küçük olmaması şartı ile kürtaj uygulanılabilmektedir. Eğer gebelik kesesi kürtaj için kullanılan kanül aletinin ucuna gelmeyecek derece de küçük ise gebeliğin alınamaması riski oluşabilmektedir. Bu durum da ise gebelik kesesinin biraz daha büyümesi beklenir ve daha sonra kürtaj işlemi hastaya uygulanarak gebelik sonlandırılır.

Yedi haftada ve 8.haftadaki gebelikler de vakum yöntemi ile kürtaj işlemi yapılabilir mi?

Çoğunlukla kullanılan vakum yöntemi (plastik kanüller ya da enjektör)gebeliğin 10.haftasına kadar kolaylıkla vakum yöntemi kullanılabilmektedir. Ancak vakum yöntemi konusun da doktorun tecrübeli olması da oldukça önem taşımaktadır.

Dokuz haftada ve On haftalık kürtaj işlemin de lokal anestezi uygulanabilir mi?

İleri gebelik yani 9 ve 10 hafta gebelikler de lokal anestezi ile yapılan kürtaj işlemlerin de ağrıların hissetme riski artmaktadır. Genellikle daha çok genel anestezi tercih edilmektedir. eğer hasta önceden normal doğum yapmış ise ya da ağrı eşiği yüksek olan hastalar da bazen lokal anestezi yöntemi kullanılmaktadır.

  Kaç kez kürtaj yaptırılabilir?

Kürtaj işlemi konusun da herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Diğer cerrahi müdahalelerde de aynı şekil de kürtaj konusunda da fazla gereksiz yerine uygulanmasından kaçınılması gerekmektedir. Bu nedenle kişinin dikkatli korunmasına özen göstermesi gerekmektedir.

  Düşük yapıldıktan sonra kürtaj işleminin uygulanması şart mıdır?

Mevcut olan gebelik materyallerinin hepsinin düşmemesi sonucun da ya da içerde kalan bir parça söz konusu ise kişi de kanamalar meydana geliyorsa kürtaj işleminin uygulanması gereklidir. Eğer gebelik materyalleri tam anlamı ile düşmüş ise ve kanamalar meydana gelmiyorsa kürtaj işleminin uygulanmasına gerek duyulmaz.

  Düşük hapları ya da iğneleri kürtaj olarak kabul edilir mi?

Ülkemiz de kesinlikle düşük hapı ya da kürtaj iğnesi kullanılmamaktadır. Özellikle bu tür bir ilaç tavsiye edildiği zaman kesinlikle kullanmayın. Çünkü doktor denetimin de kullanılmayan her ilaç ve müdahaleler kişi açısından çok ciddi problemlere yol açabilir.

  İkinci ya da üçüncü defa kürtaj işleminin gerçekleştirilmesi risklimidir?

Çoğunlukla kişi açısından ilk kürtaj işlemindeki nadir olan riskler aynı şekil de ikinci ve üçüncü kürtaj işlemlerinde de mevcut olmaktadır. Ayrıca ekstra bir farklı risk taşımamaktadır.

  Bakire kızlar da kızlık zarı bozulmadan kürtaj işlemi uygulanılabilir mi?

Kızlık zarı genel olarak çok geniştir ve kürtaj aletlerinin geçmesine müsait olan kişiler de mümkün olabilir, ama genellikle mümkün değildir. Muayene ile kısmen alınabilir ancak işlem esnasın da kesinlikle kızlık zarının yırtılmayacağı garantisi yoktur.

  Kürtaj yaptırdığım sonradan anlaşılır mı?

Anlaşılmaz. Çünkü kadının önceden kürtaj olduğu bir başkası tarafından ya da doktor muayenesinden bile sonra anlaşılmaz.

  Kürtaj videoları ya da görüntülerini izlemek doğru mudur?

Genel olarak hastalara kürtaj ile ilgili görüntü ya da videoların izlenmesi önerilmez. Genellikle kürtaj esnasın da yapılan işlemler yanlış algılanılarak istemsiz olarak korku ve endişelere sebep olabilmektedir. Sadece doktorun tavsiyesi ve anlattıkları ile kürtaj hakkın da bilgilenmek daha doğru bir harekettir.

  Kürtaj işlemi ağrı ya da acı verir mi?

Genel olarak hastaya uygun anestezi (lokal ya da genel anestezi) tekniği ile yapıldıktan sonra çoğunlukla rahat ve ağrı duymadan kürtaj işlemi gerçekleştirilir. Önceden doğum yapan kişiler de kürtaj sırasın da ağrı daha da az olmaktadır.

  Kürtaj işlemi ne kadar sürede uygulanmaktadır?

Genel olarak kürtaj işlemi en az 5 ile 10 dakika arasın da uygulanmaktadır. Eğer genel anestezi uygulanmış ise hastanın uyanması 10-20 dakika arasın da olmaktadır.

  Bekâr kişiler kürtaj olabilir mi?

Eğer bekâr kadınlar 18 yaşından büyük ise sadece kendi rızaları ile kürtaj olabilmektedir. Ancak 18 yaşın altın da ise mutlaka anne , babalarından izin alınarak uygulanmaktadır.

  Evli kadınlar eşlerinden izin almalı mıdır?

Mutlaka evli olan bayanlar eşlerinden imzalı kâğıt almalıdır. Eğer eşi izin vermez ise kürtaj işlemi gerçekleştirilemez.

  Kürtaj işleminden sonra hastanede yatmaya gerek var mıdır?

Çok kolay bir işlem olduğu için hastanede yatmaya gerek duyulmaz ve kısa sürede normal yaşamına devam edebilir.

  Kürtaj işleminden ne kadar süre sonra spiral takılabilir?

Kürtaj işlemi bittikten sonra ya da 1 hafta sonra kontrol edilerek spiral takılabilir.

  Kürtajdan ne kadar süre sonra banyo yapılabilir? Havuz ve denize girilebilir mi?

Kürtaj oldunuz gün rahatlıkla banyo yapabilirsiniz. Ayrıca kürtajdan bir hafta sonra da deni ve havuza girilebilir.

  Kürtaj işlemi için en uygun hafta ve en kolay hafta hangisidir?

Çoğunlukla kürtaj için gebeliğin beş, altı ve yedinci haftaları en uygun olan zamandır. Daha erken gebelikler de gebelik kesesi küçük olduğu için nadir de olsa alınamama durumu olabilir. Ancak daha büyük olan gebelikler de ise hasta daha fazla ağrı duyabilir ve kürtaj işlemi daha uzun sürebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. blank Eyyüp dedi ki:

    Öncelikle merhabalar.eşim benden habersiz kürtaj olmuş.ben 1 gün sonra öğrendim hastanelerde ismini aradım ve ünye devlet hastanesinde yaptırmış.eşim yaklaşık 14 haftalık hamile idi.hastaneye sorduğumda bana söyledikleri önceden düşük yapmış ve kalan parçayı aldıklarını söylediler.budurumda bu işlem yasalmıdır.eşinin haberi olması gereklimidir ve gerekli mecrilere haber verilmelimidir.Teşekkürler.

  2. blank Azraa dedi ki:

    Ben ne zaman adet olabilirim yoksa benim sorunum ne olabilir acaba ?? Yardimci olabilirsiniz cok sevinirim

  3. blank Azraa dedi ki:

    Mrb ben 7 haftalik kurtaj oldum 34 gun oldu gecenlerde az bi lekelenme vardi fakat kasigimda ki sanciyla adet olmadim yesil damla halinda her gun akinti gelio ve sik tuvalete cikiyorum ve gogsumden sut geliyor sizce ben hamilemiyim ve ondan mi adet goremiyorum

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.