Kürtaj nedir , nasıl yapılır ?

07.07.2013
33
A+
A-

KÜRTAJ NEDİR? VE NASIL YAPILIR? KÜRTAJ (GEBELİĞİN ALINMASI VE SONLANMASI)


 Kürtaj işlemi rahmin içersin de mevcut olan gebeliğin çeşitli yöntemler kullanılarak sonlandırılması işlemidir.
Kürtaj işlemi çoğunlukla istenemeyen gebeliklerin sonlanmasın da değil, düşük vakaların da içerde kalmış olan gebelik parçalarının alınmasın da, ölü gebelikler de ve boş gebelik durumlarında da genel olarak kürtaj işlemi kullanılmaktadır. Ayrıca unutmamak gerekir; dış gebelikler de kürtaj işlemi kullanılmaz, çünkü ilaç tedavisi ve ameliyat gerektirmektedir. Özellikle kürtaj yalnızca gebeliğin alınmasın da değil gebeliği olmayan hastaların rahminin içersin de alınan materyallere de bu terim kullanılmaktadır. Kürtaj terimi çoğunlukla D/C ve D&C gibi de kısaltılabilmektedir.
Bu harflerin anlamı ise Dilatasyon kürtaj ve Dilatasyon rahim ağzının genişletilmesi manasında da kullanılmaktadır. Genellikle rahim ağzının genişletilmesi durumu gerek görülen aletlerin (aspiratör, küret ve kanülün) içeri girebilmesi için gereklidir. Rahim ağzının genişletilmesi için inceden başlayarak giderek kalınlaşan çubuk metal bujiler ile genişletilmektedir. Ama bu genişletme işlemine ihtiyaç duyulmadan da ince bir plastik kanül yardımı ile rahim ağzından içeri girilerek kürtaj işlemi gerçekleştirilmektedir.


Kürtaj gebeliğin başlangıcından kaçıncı haftasına kadar yapılabilmektedir? Ve yasal süreç nedir?
Evli çiftlerin kendi istekleri dâhilin de gebeliğin alınması yani sonlandırılması işlemi ülkemiz de yasal süreci 10 haftalık gebeliklere kadar mümkün olmaktadır. Gebeliğin haftasının hesaplanması çoğunlukla kadının son âdetinin başladığı tarihten hesaplanır ve doktorun ultrasonografi ile gebeliğin haftası hesaplanabilmektedir.


 Peki, kimler kürtaj yaptırabilirler? ( Kürtaj yasası )
Özellikle 18 yaşını geçmiş ve evli olan her kadın eşlerinin de imzası ile onay alınarak kürtaj olabilirler.18 yaşını geçmiş ve evli olmayan kadınların da kendi rızaları ile kürtaj olabilirler. Evli olmayan ve yaşı 18’in altında olan genç kadınlar için ebeveynlerin veya vasilerin rızası gerekmektedir.

 Dikkat çekilmesi gereken esas mesele ise 15 yaşından küçük olan ve gebeliğin sonlanması için kürtaja başvuran kişi ailesinin onayı bile olsa kesinlikle kürtaj yapılamaz. Mutlaka gerekli mercilere bildirmek gerekmektedir bunun aksi durumu yani bildirilmemesi durumunda hekim hakkında ‘ suçu yetkililere bildirmeme ’ nedeniyle soruşturma açılabilmektedir

Genel olarak kadının gebeliği eğer 10 haftadan büyük ise kürtaj için onay bile alınsa yasal olmadığından dolayı kürtaj işlemi yapılamaz. Ayrıca kadının gebeliği 10.haftadan büyük ve bebek açısından çok ciddi bir doğumsal özür ya da sorun var ise ya da annenin hayatını tehlikeye girebilecek ciddi bir hastalık söz konusu ise kurul kararı ile anne adayının gebeliği sonlandırılabilir.

 Kürtaj işlemi hangi yöntemler kullanılarak yapılmaktadır?

Vakum aspirasyon kürtaj işlemi; bu yöntem çoğunlukla günümüz de vakum sistemi kullanılarak yapılmaktadır. Plastik enjektör ya da ince bir plastik kanül aletleri ile gebelik vakum şeklin de emilerek uygulanmaktadır. Genel olarak vakum yöntemi ile kürtaj hem kolaydır hem de daha az riski bulunmaktadır aynı zaman da hasta içinde daha az ağrı hissettirmektedir. Kullanılan kanüller kurşun kalemden çok daha incedir, rahim ağzından içeriye girdirilerek bu kanül yardımı ile gebelik emilerek sonlandırılmaktadır. Bu işlem genel olarak 5 ile 10 dakika arasın da sürmektedir. isteğe göre hem lokal hem de genel anestezi eşliğin de yapılmaktadır. Kürtaj işlemin de kullanılan diğer bir yöntem de eskiden çok yaygın olarak kullanılan küret işlemidir. Bu yöntemin aletleri ise küçük bir çay kaşığına benzeyen metal aletlerdir. Şimdi günümüz de ise bu yöntem çok nadir olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem de rahim içersindeki gebelik emilerek alınamaz, küret aletinin yardımı ile rahim içersi kazınarak gebelik sonlandırılmaktadır. Çoğunlukla kürtaj da vakum yöntemi yaygınlaştığı için artık küretler pek kullanılmamaktadır. ayrıca kürtaj işlemin de kullanılan kanül, küret ve enjektörler mutlaka steril olmalıdır.

Kürtaj işleminin aşamaları nelerdir; kürtaj işlemi bittikten sonra mutlaka ultrasonografi ve gebelik haftası ile beraber canlılık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Öncelikle kürtaj işlemine başlanmadan önce hasta jinekolojik muayenesinin yapılması için masaya alınır. Spekulum ismi verilen alet hastanın vajinasının içersine yerleştirilir, vajinanın içi antiseptik solüsyon ile temizlenir. hastanın isteğine bağlı olarak lokal ya da genel anestezi uygulanır. Genel anestezi uygulanırken hastanın kolundan öncelikle serum ve damar yolu açılarak ilaç verilir, bu işlemi anestezi uzmanları yapmaktadır. Hasta tam anlamı ile derin bir uykuda olmasından dolayı herhangi bir acı ve ağrı hissetmez. Kürtaj işlemi bittikten sonra hasta uyandırılır. eğer hastaya lokal anestezi uygulanılacak ise rahim ağzına iğne yapılarak uyuşturulur. her işlem hazır olduktan sonra vakum yöntemi ile mevcut olan gebelik sonlandırılır ve spekulum çıkarılır. genel anestezi verilen hasta kürtajdan sonra uyanması 5 ile 10 dakika sonradır, lokal anestezi de 5 dakika sonra ayağa kaldırılır. İşlem sonrasın da hastanın rahim içi ultrasonografi ile kontrol edilerek temiz olduğundan emin olunmalıdır. Hastaya kürtaj uygulandıktan sonra 20 dakikalık dinlenmeden sonra günlük yaşamına dönebilir ve işlem sonrasın da hastanın kasıkların da hafif bir ağrı ve az miktar da kanamalar meydana gelebilir.

Kürtaj sonrasın da ilaçlar ve kontroller; kürtaj işlemi uygulanılan hastaya mutlaka ağrı kesici ve antibiyotikler reçete eşliğin de verilir. Kürtaj uygulanan hasta işlemden bir hafta sonra mutlaka kontrole çağrılmalıdır. Eğer kürtaj işlemi sonrasın da hasta da kanamalar ve çok ciddi ağrılar söz konusu ise kesinlikle bir hafta beklenmeden önce hemen doktora başvurulmalıdır. Ayrıca kürtaj sonrasın da 3-5 gün hastada meydana gelen hafif ağrılar ya da az miktar da kanamalar var ise bu durum gayet normaldir. Bazı durumlar da kanamalar sadece 1-2 gün sürebilir ya da hiç kanama meydana gelmeyebilir, bu durumlar da kürtaj işlemi sonrasın da çok normaldir. Özellikle kürtaj işlemi uygulandığı gün hasta rahatlıkla duş ve banyosunu yapabilir. Ayrıca kürtaj işleminden sonra kesinlikle tampon kullanmayın ve ped kullanmaya özen gösterin.

Kürtaj işlemi sonrasın da hangi komplikasyonlar da doktora başvurulmalıdır;

Kürtaj işleminden sonra eğer hastanın ateşi 38 derecenin üzerin de ise,

Ağrı kesici alımından sonra çok şiddetli ağrı ya da kramplar var ise,

Kürtaj işleminden sonra çok fazla kanamalar meydana gelmişse,

Eğer kürtaj olduktan sonraki günler de çok kötü kokan aşırı akıntılar var ise,

Kürtaj olduktan sonra 4-5 gün süre için de kanamalar da azalma ya da artmalar var ise vakit kaybetmeden hemen doktora başvurulmalıdır.

Kürtaj işlemi nereler de yaptırılmalıdır; mutlaka kürtaj işlemi hastaneler de, klinikler de ve özel muayenehaneler de kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Özellikle kürtaj olacağınız merkez de işlemi gerçekleştirecek doktorun tecrübesi, deneyimi ve kürtaj işlemi için gerekli olan malzemelerin sterilizasyon bakımından önemli olmaktadır. Çoğunlukla küçük şehirler de kürtaj yapılması için aile planlama merkezleri olmasa da, büyük şehirler de genel olarak aile planlaması merkezleri mevcut olmaktadır. Ancak kürtaj yaptıracak kişilerin mutlaka araştırma yapması gerekmektedir.

• DİKKAT: yurt dışında çoğunlukla gebeliği sonlandırmak için düşük hapları verilmektedir. Ancak ülkemiz de bu haplar kullanılmamaktadır. Düşük haplarını kesinlikle gebeliği sonlandırmak için kullanmayın.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank Pinar dedi ki:

    Doktor bey kürtajdan sonra kaç ay sonra kendi kendine çocuk olur lütfen cevap

    1. blank admin dedi ki:

      3 ay korunmanızı öneririm.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.