Kürtaj sırasında rahimde parça kalması

09.07.2013
788
A+
A-
Kürtaj sırasında rahimde parça kalması


KÜRTAJDA PARÇA KALMASI NEDİR?

        Genel olarak kürtaj işlemi gebeliğin sonlandırılmaması ya da rahmin tam olarak temizlenememesi kısacası gebelik materyalinden bir parçanın hastanın rahminin içersin de kalması durumudur. Çoğunlukla kürtaj işlemi uygulandıktan sonra çok nadirde olsa gebelik kesesi ya da plasentanın küçük bir kısmının rahmin için de kalması durumudur.


Kürtaj işlemi sonrasın da yaklaşık olarak hastalar da % 2-3 oranın da rahim içersin de gebelik ile alakalı parçalar kalabilmektedir. Eğer hastanın rahim için de bir miyom durumu söz konusu ise ya da rahim iç boşluğun da bir miyom varlığı var ise bu nedenden kaynaklı olarak normal anatomisinin bozulması durumların da kürtaj işlemi uygulamasın da parça kalması problemi ortaya çıkmaktadır.

Kürtaj sonrasın da rahmin için de kalan parçanın belirtileri nelerdir?

        Hastaya kürtaj işlemi gerçekleştirilerek gebelik sonlandırıldıktan sonraki günler kanamalar giderek azalır ve kesilir, çünkü 1 hafta içersin de az miktar da kanamalar olmaktadır. Ama kürtaj işlemi sonrasın da rahmin içersin de herhangi bir parça kalmış ise daha sonraki günler de kanamalar da azalma yerine artışlar görülmektedir. Parça kalması durumun da hasta parça şeklin de pıhtıların düştüğünü ya da normalden aşırı kanamalar meydana gelmektedir.


Bazen de hasta kürtaj sonrasın da küçük ya da büyük parçalar da düşürebilir. Ancak rahim içersin de gebelik ile alakalı bir parçanın olup olmadığı tam olarak tespit edilemiyor ise hastanın rahminin kasılması için bazı ilaçlar ya da antibiyotikler verilmektedir. Kürtaj işlemi sonrasın da hasta da görülen ağrılar 1-2 gün için de geçer ama rahim için de parça kalması durumun da ağrılar daha uzun sürmektedir. Hatta bazen bu ağrılar aynı adet sancıları ve krampları şeklin de görülebilmektedir.


Mesela hasta da parça kalması durumun da ağrılar ve kanamalar meydana gelmez, ancak kürtaj sonrasın da yapılan muayeneler de tesadüfen görülmektedir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra hastanın rahmin de kalan parçalar enfeksiyona ya da başka bir komplikasyona sebep olmaması için kürtaj olduktan 1 hafta sonra mutlaka kontrol muayenesine çağrılmaktadır. Bu muayene esnasın da hastanın rahminin içersin de parça kalmış ve buda ultrason da belirlenmiş ise yeniden hastaya küçük bir müdahale ile içerde kalan parçalar temizlenir.
Ancak bazı durumlar da hastaya ilaç tedavisi verilmektedir. Özellikle kalan parçanın temizlenmesi işlemi kürtaj işleminden daha az zaman da çok basit olarak yapılmaktadır. Ayrıca hastanın herhangi bir anestezi işlemine ihtiyaç duyulmaz. Rahim de parça kalması eğer fark edildiğin de temizlenmesi durumun da hasta da kadın hastalıkları, adet düzenleri ve hamile kalma konuları ile alakalı olarak hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Çoğunlukla küçük haftalar da uygulanılan kürtaj işlemlerinin sonrasın da hasta da devam eden kanamalar ve kasık ağrıları oluşmasına neden olmaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. blank Mine dedi ki:

  Merhabalar ben 14 şubatta gelişmeyen bir gebelikten dolayı kürtaj oldum. 5 haftalıktı o gün 3 damla kan harici bugün ayın 20 si hiç kanama yok hafif hafif karın ağrılarım var. Bu normal mi yoksa doktora gitmek için acele etmeli iyim. Bu parça kalıyormuş muhabbetlerinden dolayı korktum biraz. Lütfen bir yardım.

 2. blank Melike dedi ki:

  Merhaba 24 aralıkda 7 haftalık bebeğimi kaybettim . Kalbi durmuştu ve üç büyük pıhtı düşürdüm ve bir hafta sonra kontrole gittim 0.3 cmlik parça kalmış bana direk kürtaj dedi ama birde zararıda olmaz dedi hemen yaptırmazsan sadeceiltihap olur dedi. Bende korkudan olamıyorum şuan bana zararı olurmu ? Yumurtalıklara ? İlerde hamile kalabilirmiyim ? Adetimle düşermi? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. blank Damla dedi ki:

   Bu normal birşey korkmana gerek yok 40 güne yakin sonra tam aded oluyorsun o süreç boyun ca kan pırtı şeklinde gelebilir veya az gelir yada hiç gelmez yani düzene girer merak etme

 3. blank Nani dedi ki:

  Mrb . Ben 7 Eylül’de kürtaj oldum . 4 ,5 gün normal kanamam oldu . 14 ekimde adet oldum . 18 eylül dede normal şekilde adet oldum . Bu ay adet olmam gerekiyo ama 5 gün geçti hala adet olmadım baya idararım koyu şekilde geliyo ve sürekli beyaz akıntı geliyo acaba sorun ne acil cevap verirmisin lütfen

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.