Kürtajda parça kalması nedir ?

11.07.2013
81
A+
A-
Kürtajda parça kalması nedir ?


KÜRTAJDA PARÇA KALMASI NEDİR?

        Genel olarak kürtaj işlemi gebeliğin sonlandırılmaması ya da rahmin tam olarak temizlenememesi kısacası gebelik materyalinden bir parçanın hastanın rahminin içersin de kalması durumudur. Çoğunlukla kürtaj işlemi uygulandıktan sonra çok nadirde olsa gebelik kesesi ya da plasentanın küçük bir kısmının rahmin için de kalması durumudur.

        Kürtaj işlemi sonrasın da yaklaşık olarak hastalar da %2-3 oranın da rahim içersin de gebelik ile alakalı parçalar kalabilmektedir. Eğer hastanın rahim için de bir miyom durumu söz konusu ise ya da rahim iç boşluğun da bir miyom varlığı var ise bu nedenden kaynaklı olarak normal anatomisinin bozulması durumların da kürtaj işlemi uygulamasın da parça kalması problemi ortaya çıkmaktadır.

Kürtaj sonrasın da rahmin için de kalan parçanın belirtileri nelerdir?
        Hastaya kürtaj işlemi gerçekleştirilerek gebelik sonlandırıldıktan sonraki günler kanamalar giderek azalır ve kesilir, çünkü 1 hafta içersin de az miktar da kanamalar olmaktadır. Ama kürtaj işlemi sonrasın da rahmin içersin de herhangi bir parça kalmış ise daha sonraki günler de kanamalar da azalma yerine artışlar görülmektedir. Parça kalması durumun da hasta parça şeklin de pıhtıların düştüğünü ya da normalden aşırı kanamalar meydana gelmektedir.
Bazen de hasta kürtaj sonrasın da küçük ya da büyük parçalar da düşürebilir. Ancak rahim içersin de gebelik ile alakalı bir parçanın olup olmadığı tam olarak tespit edilemiyor ise hastanın rahminin kasılması için bazı ilaçlar ya da antibiyotikler verilmektedir. Kürtaj işlemi sonrasın da hasta da görülen ağrılar 1-2 gün için de geçer ama rahim için de parça kalması durumun da ağrılar daha uzun sürmektedir. Hatta bazen bu ağrılar aynı adet sancıları ve krampları şeklin de görülebilmektedir.

        Mesela hasta da parça kalması durumun da ağrılar ve kanamalar meydana gelmez, ancak kürtaj sonrasın da yapılan muayeneler de tesadüfen görülmektedir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra hastanın rahmin de klan parçalar enfeksiyona ya da başka bir komplikasyona sebep olmaması için kürtaj olduktan 1 hafta sonra mutlaka kontrol muayenesine çağrılmaktadır. Bu muayene esnasın da hastanın rahminin içersin de parça kalmış ve buda ultrason da belirlenmiş ise yeniden hastaya küçük bir müdahale ile içerde kalan parçalar temizlenir.
Ancak bazı durumlar da hastaya ilaç tedavisi verilmektedir. Özellikle kalan parçanın temizlenmesi işlemi kürtaj işleminden daha az zaman da çok basit olarak yapılmaktadır. Ayrıca hastanın herhangi bir anestezi işlemine ihtiyaç duyulmaz. Rahim de parça kalması eğer fark edildiğin de temizlenmesi durumun da hasta da kadın hastalıkları, adet düzenleri ve hamile kalma konuları ile alakalı olarak hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Çoğunlukla küçük haftalar da uygulanılan kürtaj işlemlerinin sonrasın da hasta da devam eden kanamalar ve kasık ağrıları oluşmasına neden olmaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.