40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Kürtajdan sonra adet görme ve adet gecikmesi

Kürtajdan sonra adet görme ve adet gecikmesi

KÜRTAJDAN SONRA ADET GÖRME VE ADET GECİKMESİ?

Genel olarak kürtaj işlemi uygulandıktan sonra ilk adet görme 30 ile 40 gün sonra olmaktadır. Ancak bu süre 20 gün kadar kısa bir sürede de olabilmektedir, ama bazen bu süre uzun da olabilmektedir. Örneğin; kürtaj işleminden sonra adet görme süresi 50 ile 60 gün arasın da uzayabilmektedir. Ancak kürtaj işlemi uygulanılan hasta altı hafta geçmesine rağmen eğer adet olamıyor ise mutlaka bir komplikasyon oluşmuş demektir ve zaman kaybetmeden hemen doktora başvurmalıdır.

Yapılacak küçük bir ultrasonografi incelemelerden sonra kürtaj işlemi ile alakalı olarak bir yapışıklık ya da hormon el bir gecikme olup olmadığı çok kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğun da tedavi seçeneklerinden birisi seçilerek hasta tedavi edilmektedir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra adet gecikmelerine sık olarak rastlanmaktadır. Ancak en fazla bir hafta ya da 10 gün sonra adet kanamaları başlayabilir. Özellikle hastanın dikkat etmesi gereken husus ise kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra takip ederek 40 günün ardından eğer adet kanamaları başlamamış ise mutlaka hasta doktora başvurmalıdır.
Ayrıca bu süreçte yeniden bir gebelik de oluşabilmektedir. Çok nadir de olsa kürtaj sırasında gebeliğin alınamayarak devam etmesi ve bu nedenle adet görememe durumları yaşanabilmektedir.
Çok nadirde olsa bazen oluşan komplikasyon ise kürtaj işleminden sonra rahim içersin de meydana gelen yapışıklıktır. Bu nedenle hastada adet görememe durumu oluşabilir, ama unutmayın! Bu çok nadir yaşanan bir durumdur.

Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra hastalar da adet dönemlerin de gecikmeler olabilir, ayrıca kürtaj sonrasın da hasta kürtaj olmadan önceki adet düzeni nasıl ise aynı devam etmektedir.

    Kürtaj işlemi kişi de adet düzensizliklerine neden olabilir mi?

Kesinlikle uygulanan kürtaj işlemleri kişi de adet düzensizliğine sebep olmaz. Çünkü kürtaj işlemi kadının hormonlarını etkileyecek bir yöntem değildir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra ilk adet görme zamanı değişken olabilmektedir. Ancak daha sonra meydana gelen adet kanamaları kürtaj olmadan önceki düzeni gibi devam eder. Özellikle kürtaj işlemi uygulanmadan önce hastadaki adet düzensizlikleri kürtaj sonrasında da düzensiz olması gayet normaldir.

Adet düzensizliği için hiçbir tedaviye gerek yoktur. Hasta kürtaj olduktan sonra eğer adet kanaması gerçekleşmemiş ise mutlaka doktor tarafından bir jinekolojik muayene değerlendirilmesi yapılmalıdır. Ancak adet kanamasının olmaması kürtaj sırasında alınamayan bir gebeliğin devamı ya da Asherman Sendromu ise ilaçlar verilerek hastanın adet görmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca her hasta da farklı durumlar oluştuğu da unutulmamalıdır. Her kürtaj işlemi uygulatan kişiler de adet düzensizlikleri geçicidir, ama farklı bir komplikasyon oluşması sebebi ile adet olamama yada gecikmeler meydana gelmektedir. Eğer kürtaj işlemi uygulattınız ve adet göremiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

Bu Haber 138.385 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 15.07.2013 Pts 10 : 15

YORUM YAZ
 1. Meryem dedi ki:

  Merhaba hocam, kürtaj olduktan 12 sonra birkaç gün süren kanamam oldu. Bu kanama hamile kalmasaydım adet olmam gereken tarih aralığına rastladı ve önceki günü normalde adet öncesi yaşadığım semptomları yaşadım, hatta adet mi olacağım acaba diye düşündüm. Kürtaj olalı 34 gün oldu ve ondan sonra tekrar kanamam olmadı. O yaşadığım kanama adet kanaması olabilir mi, yoksa çok mu erken?

 2. Nimet dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 5 martta kürtaj oldum nisan 9da adet gördüm fakat bu ay 8 gün geçmesine rağmen halen adet olmadım gebelik testi yaptım ikinci çizgi belli belirsiz cıktı bende anlayamadım ,gebelik var mıdır yok mudur yoksa kürtajdan dolayı düzensizlik devam mi etmektedir.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nimet hanım kanda beta HCG testi yaptırarak net sonucu öğrenebilirsiniz.

 3. GAMZE dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 5 martta düşük yaptım yalnız kürtaj olmadım 5 haftalıktı bebek ve düzensiz kese ve kalbinin durması sonucu cytotec isimli ilacı verdi doktor, iki tane aldım ve wc de düşürdüm.. Bu ay korunmadım normalde adetlerim düzenlidir 28 günde olurum 32 gün oldu hala ses seda yok , ara ara kasıklarımda batma var, tekrar hamile olabilir miyim olursam da düşük ihtimali var mıdır ? teşekkür ediyorum

 4. Elif dedi ki:

  Iyi gunler ben 2 şubatta kürtaj oldum kurtajdan 13 gün sonra eşimle korunmasız ilişkiye girdik daha sonra sürekli.olarak korundum bun 7 mart ve halen adet olmadım normal mi yoksa gebelik ihtimali olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

   1. Elif dedi ki:

    Ben bugün kan testi yaptım hcg 3349 cıktı buna göre kaç haftalik hamileyim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Elif hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
     https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
     Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
     3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
     4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
     5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
     6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 5. Gamze dedi ki:

  Merhaba hocam ben parca kalmasi sonucu 3 kez kurtaj oldum 3 uncu kurtajimda hc bi sorun yoktu adet olmami beklerken lekenme tarzi gelmeye basladi bugun 10 gun oldu hala bitmedi gemelde pembeli sekilde pet bile kullanmaya gerek duymuycak kadar sizce parca kalmis olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli okurum bu gibi durumlarda en çok intra utern enfeksiyona bağlı rahim içi yapışıklıklar olmaktadır bu yönde araştırma yapılsın ona göre tedavi planı uygulansın diyorum iyi bir merkezden yardım alın.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayenehane= 0222 231 08 25

 6. Tugce dedi ki:

  Kasımda Kürtaj oldum ocakta adet oldum fakat şubatta adet olmadım nedeni ne olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe hanım kanda beta HCG testi yaptırın sonucuna göre konuşalım.

 7. G.1663 dedi ki:

  Merhaba 03.10.2017 de kürtaj oldum bebegimin gelişimi durmuştu.3 ay düzenli adet oldum.Şimdi 36 gün oldu hala adet olmadim.Evde test yapıyorum ama negatif çıkıyor.Baska bir sorun var mıdır

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 1 hafta içinde adet kanamanız başlaması gerekir.

 8. Sacide dedi ki:

  Merhabalar hocam. 20kasim da kurtaj oldum.tabi kurtajdan sonra azar azar kanamam oldu…Sonra kurtajdan sonra ilk adet kanamami dun oldum.Bugun ikinci gunum Cok oluyorum hic bu kadar oldugumu hatirlamiyorum..Bu normal mi acaba🤔

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sacide hanım müdahale sonrası adet görme gecikirse endometriyal kalınlık tabiki artmış olacak. Kanama buna bağlı gelecek aylarda düzelecektir.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 9. mavişşşş dedi ki:

  merhaba kürtaj olduktan sonra 41.gün adet oldum ama kürtajdan önce adetim her ayın 5’de idi kürtajdan sonra adet düzeni eski adet günlerine göre mi oluyor eğer öyle ise ben kürtajdan önce her ayın 5 de adet oluyordum fakat 3 gün geçmesine rağmen hala olmadım acaba hamile olabilirmiyim …bilgilendirirseniz sevinirim..acil lütfen

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sorunuzun cevabına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/kurtajdan-sonra-adet-duzeni-degisir-mi.html

 10. Fatma dedi ki:

  Kurtajdan sora Hasta oldum Antibiotik kullandin Adetim bu yuzden gelmiyor olabilir mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım ne zaman kürtaj oldunuz.

   1. Fatma dedi ki:

    20.09 17 de kurtaj oldum

    1. admin admin dedi ki:

     Fatma hanım kürtaj sonrası rahim içinde yapışıklık olup olmadığı ultrason muayenesi ile incelenmeli.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 11. Yıldız dedi ki:

  31 mayıs da kürtaj oldum. Hala adet görmedim. Doktoruma defalarca kontrole gittim kanda idrarda gebelik testi yapıyor negatif çıkıyor. Adet söktürücü ilaç veriyor ilacları düzenli kullanıyorum ona rağmen olmuyor. Sorun olmadığını endişelenmemi söylüyor. Ama yolunda gitmeyen bir şey var. Doktorumun da bu kadar kendinden emin olmasını anlayamıyorum😞

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yıldız hanım önceden düzenli adet gören biriyseniz 3 aydan fazla adet görmemeniz doğal değildir. Kürtaj sonrası bazen rahimde yapışıklık olabilir ve bu adet görmeyi engelleyebilir, bu açıdan değerlendirilmenizde fayda var.

 12. meryem dedi ki:

  30.05.2017 bebeğimin karnımda kalp atışları olmadığı için 8 haftalıkken kürtaj oldum. 41 gün boyunca adet görmedim daha sonra 11.07.2017 doktora gittim rahimde yapışıklık olduğunu söyledi ve işlem yaptı. işlem yapıldıktan sonra 2 gün çok az bir şekilde lekelenme oldu şimdi ise hala adet olamadım. korkuyorum başka bir şey çıkmasından bu normal bir şey mi?

 13. Yildiz dedi ki:

  02 05 2017 kurtaj oldum adet olmadım bu durum normalmı çok korkuyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Kürtaj işleminden sonra adet ortalama olarak 30-40 gün sonra görülür.5-6 gün daha bekleyin adet görmezseniz kadın doğum uzmanına başvurun.

  2. gönül dedi ki:

   Kaç gün oldu kürtaj olalı 40-45 gün gecmediyse bekle geçtiyse eğer doktora git bildiğim kadarıyla rahim de yapışması olabiliyor adet olmamissan 40 gün içinde bende nisanda kürtaj oldum kanamam oldu koyu renkte doktora gittik kontrole kanın bi kısmı rahimimde birikmiş pihtilasmis doktor rahimimdeki pihtiyi boşalttı daha sonra eve geldik bir ilaç verdi vajinadan duzeldim 21 nisanda kutaj oldum 6 mayısta adet oldum herkes farklı şeyler yaşıyor eğer için rahat etmesse bi doktora görün tavsiyem iyi bir özel doktor olursa daha iyi ile mesela sebahattin kükner gibi bi doktor ben devlet hastahanesinde 5 ayrı doktora gittim hepsi boş kese dedi bu doktora gittim özel meğer bebek 6 haftalikken olmuş karnında ben onu 2 ay fazladan karnında taşıdım rahmine zarar verecekken alındı içimde taşlaşmış kireç şeklini almış zor şimdi olsaydı 5 aylık olacaktı allah daha beterinden korusun eğer yeni kürtaj olduysan bekle ama onceden olmus san bi doktora git görün herkesin bünyesi farklı şimdi ben ikinci adetini bekliyorum normalde olmam lazımdı ama bilmiyorum bugün yarın olurum herhalde allah yardimcim olsun

 14. Gizem mbaye dedi ki:

  Hocam 20 martta dusuk yaşadım 20 nisanda ilk adetimi gordum fakat 4 mayısta 3 günlük kahverengi akıntı oldu hala adet gormedim

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 15. Oya dedi ki:

  Hocam ben evde düşük yaptım doktora gitmedim bundan 37 gün önce içinde parça kalmış onu aldılar kanamam hiç olmadı korkunmadım hamile kalma olasılıgım varmı.test yaptım negatif çıktı

  1. admin admin dedi ki:

   Bir kaç gün daha bekleyin adet görmezseniz kadın doğum uzmanına başvurun.

 16. Süeda dedi ki:

  10 şubatta düşük nedeniyle kürtaj oldum kanamam 5 gün sürdü ve 39 gün oldu hala regl olmadım bu normal mi? Şimdiden teşekkürler…

  1. admin admin dedi ki:

   Süeda hanım kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.Tekrar hamile kalmış olabilirsiniz, az bir ihtimalde de olsa rahimde yapışıklık veya farklı komplikasyonlar olmuş olabilir.Doktora başvurun.

 17. Tuğba Ö. dedi ki:

  merhaba 31 aralıkta kürtaj oldum.20 gün sonra doktora gittim herşey normal. 2 haftaya kadar adet olursun dedi. fakat hala olmadım. sadece 2 gün önce hafif kahverengimsi bir akıntım oldu adet kanı mı anlayamadım

 18. Gamze dedi ki:

  20.12.2016 da kurtaj oldum 10 gün kanamam geldi şubat 10 oldu daha adet görmedim bir problem mi var acaba yada adet görmemek normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Kürtajdan sonra 30-40 gün içinde adet görmeniz gerekirdi.Kadın doğum uzmanı başvurun.

 19. Sosyal bilimler enstitüsü dedi ki:

  Merhaba
  Eşim kürtaj olmak zorunda kaldı dusuk sebebiyle fakat normal olarak adet gördü, fakat bir hafta süren bu sancılı adet sürecinin üstünden bir hafta geçti. Şimdi gece kasık ağrısı ile uyandı kadın doğumun acilinde kan tahlilleri yapıldı nöbetçi doktor birşey olmadığını söyleyerek çıkışını verdi.sadece ağrı kesici yapabilirim dedi eşim tabii olarak kızdı ayakta duramiyor sancidan ustelik özel bir hastanede B.D.Personeli olarak çalışmakta

 20. Asli dedi ki:

  Bir ay önce kürtaj oldum bir hafta sonra kanama başladı on gün kadar surdu. Doktor kurtajdan bir sonra adet olursun dedi ama olmadim bu durum ne kadar sürer ve normalmi

 21. Asli dedi ki:

  Merhaba. Ben bir ay önce kürtaj oldum.o günden sonra bir ay sonra adet olursun dedi doktor ama olmadı. Kurtajdan bir hafta sonra kanama oldu on gün kadar azar azar ama kurtajdan bugüne kadar bir ay geçti adet olmadim bu durum normal mi sizce.

 22. Aytül dedi ki:

  Mrb ben ikiay once kûrtaj oldum ilk adetim geldi 26 nda ama ikinci adetim hala gelmedi neden acaba bilgilendirebilirmisiniz