Kürtajdan sonra adet görme ve adet gecikmesi

15.07.2013
150
A+
A-
Kürtajdan sonra adet görme ve adet gecikmesi

KÜRTAJDAN SONRA ADET GÖRME VE ADET GECİKMESİ?

Genel olarak kürtaj işlemi uygulandıktan sonra ilk adet görme 30 ile 40 gün sonra olmaktadır. Ancak bu süre 20 gün kadar kısa bir sürede de olabilmektedir, ama bazen bu süre uzun da olabilmektedir. Örneğin; kürtaj işleminden sonra adet görme süresi 50 ile 60 gün arasın da uzayabilmektedir. Ancak kürtaj işlemi uygulanılan hasta altı hafta geçmesine rağmen eğer adet olamıyor ise mutlaka bir komplikasyon oluşmuş demektir ve zaman kaybetmeden hemen doktora başvurmalıdır.

Yapılacak küçük bir ultrasonografi incelemelerden sonra kürtaj işlemi ile alakalı olarak bir yapışıklık ya da hormon el bir gecikme olup olmadığı çok kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğun da tedavi seçeneklerinden birisi seçilerek hasta tedavi edilmektedir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra adet gecikmelerine sık olarak rastlanmaktadır. Ancak en fazla bir hafta ya da 10 gün sonra adet kanamaları başlayabilir. Özellikle hastanın dikkat etmesi gereken husus ise kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra takip ederek 40 günün ardından eğer adet kanamaları başlamamış ise mutlaka hasta doktora başvurmalıdır.
Ayrıca bu süreçte yeniden bir gebelik de oluşabilmektedir. Çok nadir de olsa kürtaj sırasında gebeliğin alınamayarak devam etmesi ve bu nedenle adet görememe durumları yaşanabilmektedir.
Çok nadirde olsa bazen oluşan komplikasyon ise kürtaj işleminden sonra rahim içersin de meydana gelen yapışıklıktır. Bu nedenle hastada adet görememe durumu oluşabilir, ama unutmayın! Bu çok nadir yaşanan bir durumdur.

Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra hastalar da adet dönemlerin de gecikmeler olabilir, ayrıca kürtaj sonrasın da hasta kürtaj olmadan önceki adet düzeni nasıl ise aynı devam etmektedir.

    Kürtaj işlemi kişi de adet düzensizliklerine neden olabilir mi?

Kesinlikle uygulanan kürtaj işlemleri kişi de adet düzensizliğine sebep olmaz. Çünkü kürtaj işlemi kadının hormonlarını etkileyecek bir yöntem değildir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra ilk adet görme zamanı değişken olabilmektedir. Ancak daha sonra meydana gelen adet kanamaları kürtaj olmadan önceki düzeni gibi devam eder. Özellikle kürtaj işlemi uygulanmadan önce hastadaki adet düzensizlikleri kürtaj sonrasında da düzensiz olması gayet normaldir.

Adet düzensizliği için hiçbir tedaviye gerek yoktur. Hasta kürtaj olduktan sonra eğer adet kanaması gerçekleşmemiş ise mutlaka doktor tarafından bir jinekolojik muayene değerlendirilmesi yapılmalıdır. Ancak adet kanamasının olmaması kürtaj sırasında alınamayan bir gebeliğin devamı ya da Asherman Sendromu ise ilaçlar verilerek hastanın adet görmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca her hasta da farklı durumlar oluştuğu da unutulmamalıdır. Her kürtaj işlemi uygulatan kişiler de adet düzensizlikleri geçicidir, ama farklı bir komplikasyon oluşması sebebi ile adet olamama yada gecikmeler meydana gelmektedir. Eğer kürtaj işlemi uygulattınız ve adet göremiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 159 YORUM
 1. Avatar Emine dedi ki:

  Merhaba 20 mayısta kürtaj oldum 4 ay adet olmadım bu süreçte çeşitli doktorlara giderek 3 kutu hap bitirdim en sonunda yeme düzenimi sebze ağırlıklı ve küçük porsiyonlara çevirdim soğan kürünü uyguladım ve adet oldum. Vücudunuza fazla ilaç yüklemeyin birazda bitkisel takviyeler deneyin.

 2. Avatar Gülnaz dedi ki:

  Merhaba 24 temmuzda 9 haftalik ikiz bebeklerimin kalp atislari duyulmadı kürtaj oldum 32gün oldu ve adet hala olmadım hamilemiyim acaba ?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Kuretaj gibi müdehalelerden sonra ilk bir kaç ay için adet düzensizliği görmek mümkün
   Lakin bir ayı geçiyor ise, adet söktürücü kullanıp adetinizin gelmesini sağlayabilirsiniz
   Bu ilacı da doktor kontrolü altında almalısınız

 3. Avatar Sevilay şen Küçükoğlu dedi ki:

  Merhaba 5 Temmuz da kürtaj oldum 10 Temmuz da adetim geldi 4 gün kadar sürdü az bir şekilde fakat 2. Adetim 2 gün gecikti normalde 28 günde bir düzenli adetim vardır gecikme kürtajdan dolayı olabilir mi?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   İlk adetiniz normal zamanında geldiyse ikincisinin bu tür gecikmeli olmasını beklemeyiz
   En kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

  2. Avatar Cangül dedi ki:

   Merhaba ben 2 ocak ta kurtaj oldum 5 ocak ta 8 gün adet oldum ama hala 2. Adetimi olmadım normal mi beta yaptırdım ilk betam 1.00 ken 2. Betam 0.300 çıktı

   1. admin admin dedi ki:

    Cangül hanım 1 hafta daha bekleyin adetiniz gelecektir.

 4. Avatar Nur dedi ki:

  Merhaba Nisan da 19 haftalıkken bebeğimin kalbi durdu düşük haplariyla vs dusugum gerçekleşti ilk adetimi gördüm doktor kontrolü mu olmustum sorunum yok fakat 2. Adetimi daha göremedik şuan 6 gu gecikti gebelik testi yaptırdım gebe defilim korkulcak bir duruumku doktora gitmem lazimmi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Adet gecikmeniz oldu ise elbetteki gebe kalmış olabilirsiniz
   En kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.