Kürtajdan sonra adet görme ve adet gecikmesi

15.07.2013
38.669
A+
A-
Kürtajdan sonra adet görme ve adet gecikmesi

KÜRTAJDAN SONRA ADET GÖRME VE ADET GECİKMESİ?

Genel olarak kürtaj işlemi uygulandıktan sonra ilk adet görme 30 ile 40 gün sonra olmaktadır. Ancak bu süre 20 gün kadar kısa bir sürede de olabilmektedir, ama bazen bu süre uzun da olabilmektedir. Örneğin; kürtaj işleminden sonra adet görme süresi 50 ile 60 gün arasın da uzayabilmektedir. Ancak kürtaj işlemi uygulanılan hasta altı hafta geçmesine rağmen eğer adet olamıyor ise mutlaka bir komplikasyon oluşmuş demektir ve zaman kaybetmeden hemen doktora başvurmalıdır.

Yapılacak küçük bir ultrasonografi incelemelerden sonra kürtaj işlemi ile alakalı olarak bir yapışıklık ya da hormon el bir gecikme olup olmadığı çok kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğun da tedavi seçeneklerinden birisi seçilerek hasta tedavi edilmektedir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra adet gecikmelerine sık olarak rastlanmaktadır. Ancak en fazla bir hafta ya da 10 gün sonra adet kanamaları başlayabilir. Özellikle hastanın dikkat etmesi gereken husus ise kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra takip ederek 40 günün ardından eğer adet kanamaları başlamamış ise mutlaka hasta doktora başvurmalıdır.
Ayrıca bu süreçte yeniden bir gebelik de oluşabilmektedir. Çok nadir de olsa kürtaj sırasında gebeliğin alınamayarak devam etmesi ve bu nedenle adet görememe durumları yaşanabilmektedir.
Çok nadirde olsa bazen oluşan komplikasyon ise kürtaj işleminden sonra rahim içersin de meydana gelen yapışıklıktır. Bu nedenle hastada adet görememe durumu oluşabilir, ama unutmayın! Bu çok nadir yaşanan bir durumdur.

Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra hastalar da adet dönemlerin de gecikmeler olabilir, ayrıca kürtaj sonrasın da hasta kürtaj olmadan önceki adet düzeni nasıl ise aynı devam etmektedir.

    Kürtaj işlemi kişi de adet düzensizliklerine neden olabilir mi?

Kesinlikle uygulanan kürtaj işlemleri kişi de adet düzensizliğine sebep olmaz. Çünkü kürtaj işlemi kadının hormonlarını etkileyecek bir yöntem değildir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra ilk adet görme zamanı değişken olabilmektedir. Ancak daha sonra meydana gelen adet kanamaları kürtaj olmadan önceki düzeni gibi devam eder. Özellikle kürtaj işlemi uygulanmadan önce hastadaki adet düzensizlikleri kürtaj sonrasında da düzensiz olması gayet normaldir.

Adet düzensizliği için hiçbir tedaviye gerek yoktur. Hasta kürtaj olduktan sonra eğer adet kanaması gerçekleşmemiş ise mutlaka doktor tarafından bir jinekolojik muayene değerlendirilmesi yapılmalıdır. Ancak adet kanamasının olmaması kürtaj sırasında alınamayan bir gebeliğin devamı ya da Asherman Sendromu ise ilaçlar verilerek hastanın adet görmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca her hasta da farklı durumlar oluştuğu da unutulmamalıdır. Her kürtaj işlemi uygulatan kişiler de adet düzensizlikleri geçicidir, ama farklı bir komplikasyon oluşması sebebi ile adet olamama yada gecikmeler meydana gelmektedir. Eğer kürtaj işlemi uygulattınız ve adet göremiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 132 YORUM
 1. ggg dedi ki:

  merhabalar. 25 şubatta kürtaj oldum . o gunden beri adet görmedim . bugun 43 gun oldu ama en ufak bir belirti yok olacagıma dair . Bir sorun olabilir mi ? beklemelimiyim braz daha

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   40 günü geçen adet görememe normal değildir
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

 2. Arzu dedi ki:

  Merhabalar,
  Kurtajdan 40 gun sonra adet gordum. Fakat 11.gun olmasina ragmen, birgun az, bir gun, bir gun hiç seklinde kanamam devam ediyor. Sorun oldugunu dusunmeli miyim?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar arzu hanım
   kuretaj işleminden sonra ki aylarda adet düzensizliği sıkça gördüğümüz bir durumdur
   lakin normal adetinizden daha fazla sürek kanamalar normal değildir
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

 3. Mavi dedi ki:

  Yaklaşık 5 ay önce kürtaj oldum ve kürtaj olduktan sonra hiç adet görmedim ha bu ay ha şu ay gelir diye beklemekten haftaya randavü almıştım ki dün hafif pembemsi akıntı geldi ve sonunda adet olmuştum sizce normal mi bu kadar uzun sürmesi ….

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar fatma hanım
   kuretaj müdahalesinden sonra adet düzensizliği sıkça gördüğümüz bir durumdur
   lakin 5 ay olmamak normal değildir
   adetinizin tekrardan bu denli düzensiz olursa kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

 4. Yaren dedi ki:

  2 ay önce kürtaj oldum. Kürtajdan tam bir ay sonra adet oldum fakat bu kahverengi akıntı şeklindeydi. Şimdi yine tam bir ay sonra aynısı oldu. Biraz pembemsi kahverengi şeklinde akıntı sadece. Tehlikeli bir durum mudur ne yapmalıyım?

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar yaren hanım
   kuretaj gibi işlemlerden sonra bu tür adet düzensizlikleri sık gördüğümüz bir durumdur
   en kısa zamanda bir beta hcg değerinize baktırınız, sonuç negatif çıkar ise normal seyrine bırakabilirsiniz
   bir zararı yoktur

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.