Kürtajdan sonra adet görme ve adet gecikmesi

15.07.2013
2.334
A+
A-
Kürtajdan sonra adet görme ve adet gecikmesi

KÜRTAJDAN SONRA ADET GÖRME VE ADET GECİKMESİ?

Genel olarak kürtaj işlemi uygulandıktan sonra ilk adet görme 30 ile 40 gün sonra olmaktadır. Ancak bu süre 20 gün kadar kısa bir sürede de olabilmektedir, ama bazen bu süre uzun da olabilmektedir. Örneğin; kürtaj işleminden sonra adet görme süresi 50 ile 60 gün arasın da uzayabilmektedir. Ancak kürtaj işlemi uygulanılan hasta altı hafta geçmesine rağmen eğer adet olamıyor ise mutlaka bir komplikasyon oluşmuş demektir ve zaman kaybetmeden hemen doktora başvurmalıdır.

Yapılacak küçük bir ultrasonografi incelemelerden sonra kürtaj işlemi ile alakalı olarak bir yapışıklık ya da hormon el bir gecikme olup olmadığı çok kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Böyle bir durum söz konusu olduğun da tedavi seçeneklerinden birisi seçilerek hasta tedavi edilmektedir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra adet gecikmelerine sık olarak rastlanmaktadır. Ancak en fazla bir hafta ya da 10 gün sonra adet kanamaları başlayabilir. Özellikle hastanın dikkat etmesi gereken husus ise kürtaj işlemi gerçekleştikten sonra takip ederek 40 günün ardından eğer adet kanamaları başlamamış ise mutlaka hasta doktora başvurmalıdır.
Ayrıca bu süreçte yeniden bir gebelik de oluşabilmektedir. Çok nadir de olsa kürtaj sırasında gebeliğin alınamayarak devam etmesi ve bu nedenle adet görememe durumları yaşanabilmektedir.
Çok nadirde olsa bazen oluşan komplikasyon ise kürtaj işleminden sonra rahim içersin de meydana gelen yapışıklıktır. Bu nedenle hastada adet görememe durumu oluşabilir, ama unutmayın! Bu çok nadir yaşanan bir durumdur.

Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra hastalar da adet dönemlerin de gecikmeler olabilir, ayrıca kürtaj sonrasın da hasta kürtaj olmadan önceki adet düzeni nasıl ise aynı devam etmektedir.

    Kürtaj işlemi kişi de adet düzensizliklerine neden olabilir mi?

Kesinlikle uygulanan kürtaj işlemleri kişi de adet düzensizliğine sebep olmaz. Çünkü kürtaj işlemi kadının hormonlarını etkileyecek bir yöntem değildir. Çoğunlukla kürtaj işleminden sonra ilk adet görme zamanı değişken olabilmektedir. Ancak daha sonra meydana gelen adet kanamaları kürtaj olmadan önceki düzeni gibi devam eder. Özellikle kürtaj işlemi uygulanmadan önce hastadaki adet düzensizlikleri kürtaj sonrasında da düzensiz olması gayet normaldir.

Adet düzensizliği için hiçbir tedaviye gerek yoktur. Hasta kürtaj olduktan sonra eğer adet kanaması gerçekleşmemiş ise mutlaka doktor tarafından bir jinekolojik muayene değerlendirilmesi yapılmalıdır. Ancak adet kanamasının olmaması kürtaj sırasında alınamayan bir gebeliğin devamı ya da Asherman Sendromu ise ilaçlar verilerek hastanın adet görmesi sağlanabilmektedir. Ayrıca her hasta da farklı durumlar oluştuğu da unutulmamalıdır. Her kürtaj işlemi uygulatan kişiler de adet düzensizlikleri geçicidir, ama farklı bir komplikasyon oluşması sebebi ile adet olamama yada gecikmeler meydana gelmektedir. Eğer kürtaj işlemi uygulattınız ve adet göremiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmayı ihmal etmeyin.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 229 YORUM
 1. blank Tugba dedi ki:

  2 temmuzda zorunlu kürtaj oldum 4 ay oldu kasıklarımda hala ağrı var belimde ağrıyo hamile kalmak istiyorum ne önerirsiniz doktora gitmelimiyim

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Tuğba hanım
   Folik asit kullanarak
   Korunmayı bırakabilirsiniz

 2. blank Kalp dedi ki:

  Merhabalar , ben 1 Ekim’de kalp atışı durduğu için bebeğimin kürtaj oldum. Bugün 44 gün oldu hala adet görmedim ve belirtide yok. Korunuyoruz fakat gebelik oluşmuş olabilir mi. 45 gün içinde adet gorursunuz diyorlardı ne yapmam gerekiyor.

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   oluşmuş olabilir
   böyle hanımefendiler mevcut
   kandan beta hcg değerinize baktırmalısınız
   çıkan sonuç ile de kadın doğum polikliniğine başvurmalısınız

 3. blank Melis dedi ki:

  Merhabalar ben daha once de bahsetmistim.30 agustosta kurtaj olmusms kurtaj sonrasi 7 gun kanamam oldu .1 ay sonra tekrar lekelenmelerim oldu kesildim 1 hafta gecmeden tekrar lekelenmelerim oldu iki aydir adet goremiyorum suandan itibaren 25 gun once beta hcg baktirsim negafif ve bugun yine ayni sekilde ara ara lekelenme var sizce gebelik bu sekilde olusabilir mi.peki

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Melis hanım
   Adet düzensizliğinize sebep olabilecek hormonsal bir problem var mı diye bakılmalıdır
   Hormonsal bozukluklar da gebe kalmayı Güç ve zor hale getirebilir

 4. blank Elizan dedi ki:

  Hocam merhaba 2eylul de kürtaj oldum 9ekimde 2gun süren bir kanamam oldu sonra hiç kanama olmadi.6kasimda test yaptım sonuç negatif çıktı

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Afet döngünüzü düzeni için en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.