reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Kürtajdan sonra kanama , ağrı , adet düzensizliği

Kürtajdan sonra kanama , ağrı , adet düzensizliği

KÜRTAJDAN SONRA KANAMA, AĞRI VE ADET DÜZENSİZLİĞİ VE DİĞER ŞİKÂYETLER?

Hastaya kürtaj işlemi uygulandıktan sonra görülen en sık şikâyetler kısaca şunlardır?

 Ağrı; çoğunlukla kürtaj işlemi uygulanan hastalar da( isterse lokal anestezi olsun isterse genel anestezi olsun )kasıklar da aynı adet sancıları gibi ağrılar meydana gelmektedir. Özellikle kürtaj olduktan sonra ilk saatler de azalmaya başlar ve daha sonraki günlerden itibaren azalmaya başlar ve hissedilmeyecek kadar hafif ağrılar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bazı hastalar da ilk günden sonra hiç ağrı görülmez iken bazı hastalar da bu ağrılar birkaç gün sürmektedir. Zaten kürtaj işlemi uygulandıktan sonra hastalara ağrı kesiciler verilmektedir.

Kanamalar ya da lekelerin görülmesi; özellikle kanamalar kürtaj işlemi esnasın da ya da sonrasın da bir miktar (aynı adet kanaması)şeklin de görülmektedir. Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra geçen saatler süresince azalmaktadır ve ilk günden sonra da aynı adet lekelenmeleri gibi kanamalar görülmektedir. Kürtajdan işleminden sonra kanamalar 3-5 gün ya da bir hafta süresin de bitmektedir. Ayrıca bazı kürtaj olan hastalar da ilk günden sonra hiçbir şekil de kanama görülmez ve bu durum gayet normaldir. Kürtaj olduktan sonra kanamanın durdurulması için hiçbir ilaca gerek yoktur, çünkü zaman geçtikçe kendiliğinden azalmaktadır.

Ancak kürtaj işleminden sonra kanamalarınız da herhangi bir azalma olmuyor aksine kanamalar da artma söz konusu ise mutlaka kısa süre içersin de doktora başvurulmalıdır. Kanamalarınız eğer bir hafta sonun da geçmemiş ise hemen zaman kaybetmeden kürtaj olduğunuz doktora başvurun. Çünkü kürtaj işleminden sonra aşırı kanamaların olması rahmin için de parçaların kalmasının belirtisi olabilir. Ama korkulacak bir durum değildir, öyle ki; doktor küçük bir müdahale ile içerde kalan parçayı temizleyerek kanamayı durduracaktır.

Bulantı ve kusmaların olması; genellikle kürtaj öncesin de ya da kürtaj olduktan sonra bulantı ve kusma şikâyetleri çok nadir görülmektedir. Normalde bu şikâyetler kürtaj olduktan sonraki saatler de ve diğer günler de görülmez, ancak bulantı ve kusma şikâyeti mevcut ise doktora başvurmanız gerekmektedir. Eğer lokal anestezi ile kürtaj işlemi uygulanılacaksa hastaya aç karnına alınmaması bulantı ve kusma şikayetlerini önleyebilmektedir.

Adet gecikmeleri, adet düzensizlikleri ve adet olamama; hastaya kürtaj işlemi uygulandıktan sonra genel olarak ilk adet görme zamanı 30 ile 40 gün sonrasın da görülmektedir. Hastanın kürtaj olmadan önceki adet zamanı aynı şekil de kürtaj olduktan sonra da aynı düzen de olmaktadır. Asla kürtaj işlemi kişiler de adet düzensizliklerine neden olmamaktadır. Çünkü hasta kürtajdan önce ve sonra da yine aynı düzen de adet görmeye devam etmektedir.
Kötü kokulu akıntılar ve kaşıntılar; çoğunlukla bu şikâyetler kürtaj sonrasın da çok nadiren görülen durumdur. Kürtaj işlemi esnasın da vajinanın ve rahim ağzının bir antiseptik solüsyon ile temizlemek bazen vajina florasını bozabilmektedir. Ancak bu akıntılara vajinit sebep olabilmektedir. Bu durum karşısın da kişi yeşil, sarı ve kahverengi rengin de kötü kokulu olan akıntılar sebebi ile bazen de kaşıntı şikâyetleri görülebilir. Kürtaj işlemi uygulandıktan sonra doktor muayenesi esnasın da ortaya çıkan bir akıntı durumu var ise tablet ya da vajinal ovül tarzın da verilen ilaçlar ile hastanın bu şikâyetleri giderilebilmektedir.

Kürtaj sonrası ateş; genel olarak kürtaj işlemi uygulandıktan sonra hastalar da ateş durumu söz konusu değildir. Eğer endometrit ya da başka bir enfeksiyon durumu gelişir ise kürtaj işlemi uygulandıktan 1-2 gün sonra hasta da ateş yükselme durumları ortaya çıkabilir. Ayrıca bu şikâyetlerin dışın da kabızlık, mide ağrısı, ishal, böğür ağrısı ve baş ağrıları şeklin de meydana gelen şikâyetler kesinlikle kürtaj ile alakalı değildir.

Bu Haber 69.864 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 10.07.2013 Çar 03 : 10

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar hayat dedi ki:

  Merhaba hocam ben 11 kasımda 5 haftalık kürtaj öldüm ve 5 gün kanama öldü spiral takmışlar kurtaj dan sonra kanama bitiyi zaman spirali çıkardım hala ay başı olmadım acaba yine hamle olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kürtajdan sonra yeni bir hamilelik için 3 ay korunulması önerilir.Genel olarak kürtaj işlemi uygulandıktan sonra ilk adet görme 30 ile 40 gün sonra olmaktadır.

 2. Avatar TUGCE dedi ki:

  Merhaba hocam 9 haftalikken cocuk icimde olmus 11. Haftada farkedildi ve o aksami kurtaj oldum kurtajdan 40 gun sonra adet oldum bir hafta surdu ikinci ayimin adeti geldi fakat onceki gbi degil olamadim birhaftadr bu normalmidir duzensizlik mi yoksa

 3. Avatar sewoo dedi ki:

  merhaba sayın hocam 3 temmuzda 6 haftalık dusuk yaptım drum kurtaja gerek gormedı bır hafta kanamam dewam ettı.daha sonrasında 11 agustosta adet oldum normalde 4 gun surerken bunda 8 gun surdu 19 agustosta kanamam bıttı.25 agustosta bugun gene hafıf kahwerengı lekelenmem war sızce neden olabılır.bu arada hıc korunmadım. bnm adetım hep duzenlıydı acaba dusukten sonra normalmı? yardımınız ıcın sımdıden tedsekkurler hocam

 4. Avatar Hulya dedi ki:

  Yaşim 46.Baslayan adetim az az kanamalar seklinde1 ay surunce doktora gittim.Rahim duvarinda kalınlaşma nedeniyle rahim ağzı ve rahim icinden kurtaj yapilarak parca alindi.Patoliji sonrasi tum sonuclar temiz geldi.Smer; ultrason ve kan sonuclari da normal.Kadın doğum yonunden bir sorun yok dendi.Bir ay sonra tekrar adet oldum.10 gundur az az oluyorum halen kesilmedi ne yapmaliyim.Yine mi duvar kalınlaştı acaba?

 5. Avatar isimsiz34 dedi ki:

  Hocam mrb 25 nisan da 2aylık bebek gelismedigi için Kurtaja aldılar 20gün sonra kontrole gittim parça kalmamis bi problem yok dedi şuan adet sancısı şeklinde ağrım ve kahverengi bi akıntı var ilk adetimi henüz görmedim bu adet kanamasi diye doktorumun verdiği korunma ilacina da basladim ama bu adet kanamasimi onu çözemedim hala

 6. Avatar şule3535 dedi ki:

  merabalar ben 6 haftalıkken kurtaj oldum yasım 41 tekrar ne zaman hamile kalabilirim tekrar dusuk tehlikem varmı

 7. Avatar Pınar dedi ki:

  Merhaba Sayın Hocam 15 Martta 9 haftalık DÜşük yaptım 10 nisanda adet oldum yogun kanamam vardı 8 gun surdu adetim, 26 nisanda ilişki sonrası ertesı gunu kahverebgı lekelenmeler adet sancısı adet gibi bi tuhaf oldum hala devam edıyo ara ara leke ve kan olarak acaba adetmı oldum ben anlamadım hiç bir zaman boyle duzensız olmadı adetim dusukten dolayımı oldu nezaman adetım duzene gırer şimdiden teşekkürler

 8. Avatar Elif dedi ki:

  merhaba ben 40 gün önce düşük yaptım kanamam 15 gün sürdü dün adetim başladı fakat sadece lekenme seklinde oluyor acaba bu bir sorunmudur

 9. Avatar Hilal dedi ki:

  Merhaba, 1 martta kürtaj oldum. Kürtaj sonrası önce yoğun daha sonra lekelenme şeklinde kanamam oldu. 5 nisana kadar lekelenme şeklinde devam etti ve 5 nisanda lekelenme adet kanamasına döndü. Sadece birgün sürdü ve hala lekelenme şeklinde devam ediyor. Bunun sebebi nedir?

 10. Avatar Esra dedi ki:

  Merhaba ben 25 ocakta düşük nedeniyle kurtaj oldum ilk adetim 23 şubattı ikinci adetim başlamadı hale neden olabilir

 11. Avatar Nesli dedi ki:

  8 haftalık hamilelikte kürtaj oldum aradan 1 ay gectikten sonra adet oldum fakat normal kanama degil kahverengi sekilde kanama var arada da kan az geliyo bi sorunmu var acaba..

 12. Avatar Cansu dedi ki:

  Ben kürtaj olalı 5 gün oluyo ama agrılarım kesilmesi ilacta fayda etmiyo normal mi acaba

  1. Avatar nuran dedi ki:

   Bende de 6 gün oldu agrilar gecmiyor

 13. Avatar hatice dedi ki:

  Merhabalar
  Ben 8 haftalıkken boş gebelik yüzünden kürtaj oldum. Bugün 21. Gunum ve hala kanamam devam ediyor 10. Günde kontrol muayenesi olmustum.hiç bir sıkıntı yoktur. Azalması gereken yerde artıyor tedirginim normal bi durum mu yoksa tekrar kontrole gitmelimiyim tesekkurler.

 14. Avatar ... dedi ki:

  merhaba ben 8 ocakta kürtaj oldum 37 gün oldu hala adet görmedim…ne yapmam gerekir…teşekkür ederim

 15. Avatar Ela dedi ki:

  Merhaba. 5 gün önce bebeğimin kalbi durduğu için kürtaj oldum.kanamam az miktardaydı.ama nugün yani 5 gün sonra kanama arttı niraz.tuvalete oturdugum zaman damla damla geliyor.önemli bir durum varmıdır normalmidir?

 16. Avatar Zeyno dedi ki:

  12 aylik dusugum oldu. 24 de dusuk yapildi onumuzdeki ayin 16 da hastalandim. Yani 8 gun erken oldum. Simdide ayin 13 u 3 gun erken oldum. Her gecen gun daha erken oluyorum. Ve korkmaya basladim. Yardimci olun lutfen . nedeni ne olabilir

 17. Avatar Yf dedi ki:

  Merhabalar ben 1 Şubat ta kürtaj oldum ve bi hafta içinde ilişkiden sonra yogun kanamam var bu normal mi ? Doktora başvurmalimiyim ?

 18. Avatar artvin dedi ki:

  Merhabalar ben 24 ağustosta 5 aylik dusuk yaptım 15 gün azar azar kanama gördüm 1 hafta arayla sürekli lekeler meydana geldi 20 gün boyunca ve sonra 2 ay kanama görmedim sonra bir kadın doğuma muayne oldum iğne verdi tekrar adet gördüm ama yine bekliyorum 1 ayı geçti yine olmadım gebede diyilim ayrıca kanama görmediğinden çikolata kisti oluşmuş ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

 19. Avatar Deniz dedi ki:

  Merhaba ben 4 gun once kurtaj oldum ve suan cok agrim var dogrulmakta bile zorlaniyorum bu normal midir

 20. Avatar bursa75 dedi ki:

  Merhaba, bende bir hafta once kurtaj oldum. Ilk gun
  Kanamam olmadi. 3 gun sonra oldum fakat cok gelmedi.
  5 haftalikken aldirdim. Zaman zaman ağrılarım oluyor.
  Cok onemsemiyorum ama sadece bir gun adet gordum.
  Sonrasi hep silik silik lekeler. Doktorum bana 2 gun icinde
  Regl olursun demişti. Oyle olmadi ama. Umarim kotu
  Hissetmeme gerek yoktur. Cevap verirseniz sevinirim.

 21. Avatar Şenay dedi ki:

  Merhaba 8 haftalik gebeliğim bebeğin kalp atışı duyulmadigi için 5 gün önce kürtaj oldum. guatr hastasıyım tekrar nezaman hamile kalmam normal olur sizce guatr değerlerim şuan normal seviyede

 22. Avatar Büşşşş16 dedi ki:

  Merhabalar ben kasım 17sinde kürtaj oldum ve hala adet olmadım bugünde eşimle cinsel ilişkiye girdim ve doğum kontrol ilacı aldım düzensizlik yaşarmıyım hapım bitikten sonra gelmezse doktora gitmelimiyim

 23. Avatar ayşe dedi ki:

  3 aylik hamileyken bebegimin gelisimi durdugu icin 2hafta once kurtaj oldum ama kanamam hala bitmedigi icin doktor ultrosanda bakip mol gebelik teshisi konuldu ama bu kurtaj olmadan once belli olmasi gerekmiyormuydu

 24. Avatar Hmmm dedi ki:

  Normalde 3 aylık olması gereken bebek 6 hafta 5 günlükken gelişmeyi bıraktı ve büyümesi ultrasondan sadece kesesi göründü 17 mm ve kürtaj olmak zorunda kaldım 4 gün geçti üzerinden ve son 2 gündür karnında çok şiddetli ağrı oluyor ne yapmam gerek ?

 25. Avatar Gizem dedi ki:

  Yurt dışında yaşıyorum. 4 aylık bebeğim karnımda öldü ve suni sancı ile dışarı alındı. Ama amniyon kesesi içeride kaldı. Bunun üzerine kürtaj işlemi uygulandı. Üzerinden 1 hafta geçmesine rağmen, amniyon kesesinin alındığı yeri hissedebiliyorum çünkü sızlama ve yanma oluyor. Kanamam kalmadı. Ama bu sızlama ciddi anlamda canımı yakıyor. Sanki tam iyileşecek iken tekrar yara açılıyor gibi bir hisse kapılıyorum. Herşey sizce normal mi?
  İyi çalışmalar dilerim

 26. Avatar ayşe dedi ki:

  Slm ben 8 ekim de kürtaj oldum 26 ekim de adet oldum sizce normal mi 30 gün sonra olmam gerekmiyomuydu. Yardımcı olursa ız sevinirim.

 27. Avatar nergiz dedi ki:

  Mrb ben 29 eylulde dusuk sonucu kurtaj oldum 10 boyunca kanamam oldu hatta oyle bir kanamaki cok ozur dileyerek ciger buyuklugunde parcalar cikiyordu bende simdi ise ara sira kahve lekelerim oluyor birde korse giyidigim zaman muhakkak afiften kaniyorum bu sizce normal bir sey mi bu arada son iki gundur ayni dusuk yaptigim gunku gibi karnimda baskili bir sanci var

 28. Avatar yalova77 dedi ki:

  4 haftalık bir düşügüm oldu.kanamam 10 gün sürdü doktorum herşeyin yolunda olduğunu söyledi .1 ay sonra adet olacagımı söylemesine ragmen benim 15.gün kanamam başladı bu normal bir adet kanamasımı acaba biraz endişelendim …

 29. Avatar orhan dedi ki:

  2 temmuz da kürtaj oldum 13 temmuzda parça kaldığı için tekrar oldum 22 gün sonra ilk adetimi oldum şimdi ikinci adet olmam gerek ama olmadım bir haftadir ama adet agrilarim var normalde düzenliydi doktora gittim sıkıntı yok temiz dedi ilaç verdi hasta olmam için düzensizlik normal mi

 30. Avatar Neslihan dursun dedi ki:

  Ben 25 haziranda 8 haftLik bebegin kalp atisi olmadigi icin kuretaj oldum . 20 gun kamam oldu sonrasinda . 15 gun sonra tekrar 7 gun kanamam oldu . Ve sonrasinda 7 gun sonra tekrar oldu . Kisacasi 15 gunde bir adet oluyorum . Icerde parca kalmis olabilir mi yardim lutfen.

 31. Avatar pirilti dedi ki:

  5 ay önce 4 aylik bebeğimiñ oldügünü ögrendim normal şekilde dogurtum sonrası kürtaj mudahalesi oldu . Fakat son iki aydir aşırı kanamam var adetliyken bu normal mi ??

 32. Avatar sinem dedi ki:

  merhaba hocam ben ayın 15 de kürtaj oldum ilk gün az bir kanamam oldu sonra kesildi 4 gün boyunca kahve rengi akıntı oldu sonra adet olur gibi kanamam oldu sizce normal mi?

 33. Avatar Tugba dedi ki:

  Merhabalar 17 haziranda kurtaj oldum ve kurtaj olmadan oncede koyu kahve renkte kanamam vardi kurtaj olduktan sonra kanamam normal renge dönmüstü suan yine koyulasti ve 30 haziran oldu hala kanamam bitmedi 23 haziranda kontrolle gittigimde rahmin temizlendigini parca kalmadigini soylemisti hocam suan cok korkuyorum kanama halen niye devam ediyor yardimlariniz icin tesekkur ederim simdiden

 34. Avatar Derya dedi ki:

  Yaklasik 23 gün oluyor kürtaj olalı fakat henüz şu kahverengi akinti bitmedi ne zaman biter ya? Dün doktoruma gorundum hormon hapi vermis bna napcam bilmiyorum.

 35. Avatar deniz dedi ki:

  Ben 4 hafta once kurtaj oldum 2 gun once geri cekilme yoluyla iliskiye girdik ve kahve koyu lekeler geliyo tekrar hamile kalmis olabilirmiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Korunmasız girilen her ilişkide azda olsa gebelik ihtimali vardır.Daha güvenli bir korunma yöntemi tercih etmelisiniz.

 36. Avatar fatos dedi ki:

  mrb ben 4 marta dusuk yaptim 18 aftalik bebeyimi kaaybetim kurtaj yapmadilar kendim temizlen mis dediler hala adet kanamasi olmadim 1 gun kanam oldu 27 nisan ara ara lekenmelerim de oluyo sizce normalmi yorumunuz nedir?

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonla kontrol edildi ve temizlendiği söylenmişse tedirgin olmanıza gerek yok leke şeklinde kanamalar görülebilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 37. Avatar Gamze dedi ki:

  Bundan 4 ay önce kürtaj oldum daha onceden bnm adet düzenim ya 3 gün önce gelirdi yada 4 gün önce gelirdi…. kurtajdan sonra düzeni bozuldu bazen 3 gün önce geliyor bazende 7 gün önce bu 7 gün önce gelmesi bnm moralini bozuyor acaba daha 4 ay oldu ondan mi düzenli değil bu ne zaman düzelir ve neden böyle oluyor…tşkler…

 38. Avatar Hafize dedi ki:

  Merhaba hocam 8Aralık2014 tarihinde son adetim bitti ve 2015 Ocak 2. haftası hamile olduğumu öğrendim.Fakat 10. haftada 26 Şubat tarihinde boş gebelik nedeniyle kürtaj yapıldı.Hala adet olmadım.Doktorum tarlusal verdi kullandım ve 5 gün geçmesine rağmen hala regl olamadım.Ne yapmam gerekli artık bilemiyorum?

 39. Avatar didem dedi ki:

  Selam ben gebelik 5 haftalikken 6 martta kürtaj oldum bugün 34. Gün hala adet olmadım bi sorun olabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Kürtaj sonrası düzenli adet gören kadınlarda 4-8 hafta içinde ilk adet görülmesi gerekir.Adet kanamasının gelmediği takdirde rahim için yapışıklıklarından şüphelenilmelidir.2 hafta içinde adet olmazsanız kadın doğum uzmanına başvurun.

 40. Avatar gülbahar dedi ki:

  merhaba. ben 1 ay önce 6 haftalıkken kürtaj oldum vebu süreçte hiç kanamam olmadı. aralıklarla kan testi yaptırdım hcg değerlerim azar azar düşsede ben hala yuksek. ulturasonda henüz bişey soylemek ıcın erken oldugunu soyledıklerı küçük birşey vardı. ve ben hala hamıle oldugumdan suphelenıyorum. yorumunuz nedir?

  1. admin admin dedi ki:

   ULTRASON DEGERLENDİRME

   Normal kosullarda HCG aynı merkezde 48 saat ara ile yaklasık 2 kat artıs gostermeli

   ÖNEMLİ !! Kan degerleri 2 kat artış gösterse de yaptıgınız testler olumlu olsa da ultrason ile bebegin kalp atımları gözükmeden yakın çevrenizle bu mutlu haberi paylaşmayınız.

   –Son adetten 5 hafta sonra ( birliktelikten 3 hafta sonra ) Gebelik Kesesi gözükmelidir.

   –Son adetten 6 hafta sonra ( birliktelikten 4 hafta sonra ) Bebek Kalp Atımları gözükmelidir.

 41. Avatar fadime akyurek dedi ki:

  Ben 15 ocak da bos gebelik nedeniyle kurtaj oldum ve hale adet olmadim yeni hamilelik icin ne zaman olur

  1. admin admin dedi ki:

   Ek sorun yok ise 2 adet sonrası korunmanıza gerek yok.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 42. Avatar pelin dedi ki:

  Mhb ben 3ay once kurtaj oldum 35 gunsonra adet oldum ikinci adet miktarim cok azdi ve 20gin boyunca sancı cektim doktora gittim ultrasyonla bakti bisey yok dedi ve suan adet oldum ve kanama cok az ve sancim cok sizce bu neden olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Nadiren kurtaj sonrası rahim içinde yapışıklıklar olusabilir. Hep bu sekilde az kanama olursa HSG ya da histeroskopi öneririm.
   Daha fazla bilgi için:
   http://www.zekisalar.com/kapalii-cerrahi/histeroskopi

 43. Avatar kubra dedi ki:

  Merhaba ben 5 temmuzda sagliksiz gebelik sonucu kurtaj oldum 33 gun sonra ilk adetimi oldum 18 gundur adetim bitmedi bu normalmi sizce

  1. admin admin dedi ki:

   18 gün kanama fazla. Ultrason ile değerlendirme öneririm.

   Op.Dr.ZekiSalar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve İnfertilite uzmanı
   Hisar Intercontinental Hastanesi Tüp Bebek Ünitesi Sorumlusu
   Randevu için : 444 5 888 – 0 216 524 13 50

 44. Avatar gülce dedi ki:

  Merhaba ben 4 nisanda kürtaj oldum.Hiç kanamam olmadı müdahale sonrası.Fakat 8 nisanda 4 gün süreli bir kanamam oldu aynı adet kanaması gibiydi.Sonra 14 mayısta ilk adetimi gördüm. Fakat şimdi 50 gün geçti hala adet görmedim.Öncesinde adet düzensizliğim yoktu.gününden önce gelirdi ama geç kalmazdı.Lütfen bana yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin dedi ki:

   50 gün uzun bir süre doktora başvurunuz. Ultrason ve kan tetkiki yapılmasını öneririm.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı

 45. Avatar evin dedi ki:

  Merhaba ben 12mayista istenmeyen bi gebelik sonucu kurtaj oldum ve henuz adet olmadim bu normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Bazen küretaj sonrası 1-2 ay adet gecikebilir. Temmuz basına kadar det olmazsa muayene ve ultrason kontrolu Öneririm.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 46. Avatar gonca dedi ki:

  Kurtaj oldum ve bir hafta sonra konturole gittim bi sorun yok ama daha sonra ertesi gun hapi almak zorunda kaldim iki gun gectikten sonra yogun bi kanamam var sizce neden

  1. admin admin dedi ki:

   Ertesi gün hapları maalesef yaygın kullanılsa da çok yan etkisi var.Önerilen bir tedavi değil.Kanama ilaca bağlıdır.

   Op.Dr.Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 47. Avatar seher ceylan dedi ki:

  merhabalar 35 yaşındayım ben 13 şubatta kürtaj oldum kanamam ve parça düşmesi çok fazla nerdeyse 1 ay olacak bu normalmi sizce bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Genek olarak 1 hafta 10 gun ıcınde kanamalar kesilir 1 aydır kanama varsa parca dusuyorsa içeride parca kalmıs olabilir. Mutlaka ultrasonla kontrol öneririm.

   Op.Dr. Zeki Salar
   Kadın Hastalıkları ,doğum ve infertilite uzmanı
   Memorial Antalya Hastanesi

 48. Avatar Gözde dedi ki:

  İyi günler ben şubat ayının 2 sinde kürtaj oldum ve hala adet olmadım karnımda hafif hafif adet sancısı var 3 gündür ama hiç bir şey yok neden olmadığım hakkında merak ediyorum soruma cevap verirsenız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Kuretaj isleminden sonra 30-40 gün adet olmayabilir . Şu sıradaki şikayetleriniz adetin belirtisi olabilir
   Bir süre daha bekleyiniz.

   Zeki Salar
   Memorial Antalya