Kürtajın riskleri nelerdir ?

13.07.2013
37
A+
A-
Kürtajın riskleri nelerdir ?


KÜRTAJIN RİSKLERİ NELERDİR? KÜRTAJ İŞLEMİ SONRASIN DA KOMPLİKASYON NELERDİR?


         Her müdahale de olduğu gibi uygulanan işlem sonrasın da çeşitli riskler olmaktadır. Aynı şekil de kürtaj işleminde de bir takım riskler bulunmaktadır. Ancak günümüz de artık modern aletler kullanılmasından dolayı bu riskler çok nadir olarak görülmektedir.

Kürtaj işleminin hasta açısından oluşabilecek riskleri ve olabilecek zararları nelerdir?

• Kanama; çoğunlukla kanama durumu hastanın kürtaj işlemi sırasın da ya da kürtaj yapıldıktan sonra da meydana gelmektedir. Eğer anne adayının gebeliği 10 haftadan büyük değil ise kürtajdan sonra kanama riski yaşanmaz. Zaten 10 haftadan büyük gebelikler de kürtaj yapılması yasaktır.

• Enfeksiyon oluşumu; genel olarak kürtaj işlemin de hastanın rahminin içersine müdahale edilmesinden dolayı işlem esnasın da kullanılan bütün aletlerin steril olmasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Kürtajdan önce mutlaka vajina ve rahim ağzı özellikle antiseptik solüsyon ile temizlenmelidir. çok dikkat edilmesine rağmen kürtajdan sonra çok nadirde olsa rahim içersin de bazen enfeksiyon durumları ortaya çıkmaktadır. eğer enfeksiyon durumu söz konusu ise hastaya mutlaka antibiyotik tedavisi gerekmektedir.

• Rahmin delinmesi; kürtaj işlemin de çok nadir görülebilen bir komplikasyondur. Özellikle gebelerin rahimleri yumuşak olduğundan dolayı dikkat edilmeden yapılacak olan sert bir müdahale rahmin delinmesine neden olabilir. Çoğunlukla ilerlemiş olan gebeliklerde uygulanan kürtaj işlemin de rahim delinmesi daha sık görülmektedir. Bu durumda ise hasta gözetim altın da tutulmalıdır, ama bazen hiçbir müdahale gerekmeden de kendiliğinden iyileşmektedir. Ancak rahimde meydana gelen delinmeyi cerrahi girişim ile onarmak gerekebilir.

• Gebeliğin devamı; çoğunlukla gebelik kesesinin rahmin içersinde daha görüntülenemeyen kısacası çok erken dönemdeki gebelikler de 5 haftadan önce kürtaj işlemi ile gebeliğin sonlanması durumun da kese alınamadığı için gebelik sürebilmektedir. Çünkü vakum ile uygulanan kürtaj da kese çok küçük olduğu için alınamaz,1 hafta sonra yeniden kontrol edilerek ikinci defa yapılabilir.

• Rahim içersin de yapışıklığın meydana gelmesi (Asherman Sendromu);çok nadir de olsa rahmin içersindeki dokuların travmaya aşırı ya da anormal şekil de reaksiyonel karşılık vermesi durumudur. Bazen de hastanın rahminin içinin aşırı olarak temizlenmesine bağlı olarak yapışıklıklar meydana gelebilmektedir. Ama unutmayı! Kürtaj işlemi sonrasın da en nadir olarak görülebilen komplikasyonlardan biridir.

• Eğer hastaya genel anestezi uygulanılacak ise bu duruma bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar gelişerek oluşabilecek riskler bulunmaktadır.

• Lokal anestezi yöntemine bağlı olarak da vazovagal senkop durumu ile bayılma meydana gelebilir ama kısa sürede düzelir.

• Kürtaj işlemi kesinlikle kısırlığa sebep olmaz, kadın da yeniden gebelik oluşabilmektedir. Eğer kürtaj sonrasın da gebelik oluşmuyor ise başka bir nedenden dolayı kaynaklanabilir.

• Kürtaj işleminden sonra hastanın rahminin içersin de nadirde olsa parçalar kalabilir ya da kan birikimi meydana gelebilir. Böyle bir durum söz konusu ise rahmin içersi küçük bir müdahale ile tamamen temizlenmelidir.

• Nadiren de olsa bazen gebeliğin alınamaması durumu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de 1 hafta sonra yeniden denenir ve gebelik sonlandırılır. Genellikle çok küçük olan gebelikler de ilk seferde kürtaj denemesin de alınamayabilmektedir. Bunun için biraz bekledikten sonra yeniden kürtaj işlemi ile gebelik sonlandırılmaktadır.

• Nadiren de olsa kürtaj olan hastanın işlemden sonra adet düzensizlikleri meydana gelmektedir. Ancak bu adet düzensizliği geçicidir, kürtaj olmadan önce hastanın adet düzeni nasıl ise kürtaj olduktan 1-2 ay sonra yine şekil de adet düzene girecektir. Genellikle ilk adet olma zamanı 30 ile 40 gün sonra meydana gelmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.