Lohusa ve emzirme döneminde aşırı terleme normal mi ?

04.05.2019
1.395
A+
A-
Lohusa ve emzirme döneminde aşırı terleme normal mi ?

Doğum yaptıktan sonra yeni anneler çok aşırı terlemeye başlarlar. Bu durum yaz aylarında daha fazla olur.Yaz aylarında hava sıcaklığının artması ile beraber ekstra bir terleme faktörü bulunmaktadır.Kış aylarında dahi lohusa ve emziren anneler su gibi terlediklerini söylerler.

Yeni anneler bu durumdan endişelenebilirler. Lohusa ve emzirme döneminde terlemenin çok olmasının temel nedeni gebelik döneminde annenin vücudunda biriktirilen sıvının doğum sonrası vücuttan herhangi bir şekilde atılması gerekiyor.Biriken sıvı sık idrar yaparakta atılacağı gibi genellikle cilt yolu ile atılmaya çalışılıyor.Vücutta biriken ödem bir şekilde atılması lazım. Ödemin vücuttan atılması için vücutta terlemede artış oluyor.

Emzirme döneminde terlemede artış

Emziren  annelerde ter bezleri hücresel köken olarak süt bezleri ile aynı kökenden geldikleri için emzirme esnasında süt bezlerinin uyarılması ter bezlerinin de uyarılmasına neden olup terlemede artış izlenebilir.Ter bezleri daha fazla ter yapma uyaranı aldığı için hamilelik döneminde ne kadar ödem biriktiyse ödem atılana kadar terleme o kadar fazla sürebilir.Bu durum eninde sonunda son bulacaktır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.