Menepoz nedir

25.05.2013
19
A+
A-
Menepoz nedir

MENOPOZ

‘’Yumurtalıklar uzun süren çalışmanın ardından artık emekliye ayrılıyor’’

 Menopoz kadınların adet süresinin son bulması anlamına gelmektedir. Genellikle kadınlar menopoza 45-55 yaş aralığında girmektedir. Düzensiz kanamaların başlaması ile kendini belli edip ardından âdetin tamamen yok olmasına kadar giden doğal bir dönemdir.
Her kadın menopoz dönemine aynı derecede geçiremeyebilir. Çoğu kadın menopozun getirdiği etkenlerden etkilenirken bazı kadınlar ise bu etkenlerden fazla etkilenmemektedir.

Menopoz belirtileri;

Klasik menopoz belirtileri,

Lokal menopoz belirtileri,

Düzensiz kanamalar,

Cinsel organda görülen rahatsızlıklar,

Osteoporoz, kemik kayıpları,

Geceleri aşırı terleme ve sıcak basmaları,

Gün içerisinde çarpıntı,

Ağrılı bir cinsel ilişki,

Osteoporotik kırıklar,

Alzheimer hastalığı,

Ciltte kuruluk oluşması,

Depresyon,

Cinsel isteksizlik,

Kalp hastalıkları,

İdrar yolu hastalıkları,

Yukarıda belirtilen durumlar kadınların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemekte ve olası psikolojik sorunlar yaşanmasına sebep olmaktadır.

Menopoz dönemi her kadının belli bir sürenin ardından yaşayacağı evrelerden biridir. Halk arasında menopoz dönemine yaşlanmanın belirtisi olarak bakılsa da bu doğru bir yaklaşım değildir. Sonuçta her kadın aynı yaş da menopoza girmemektedir. Kimi erken girerken kimisi ise geç girmektedir.

Toplum içerisinde menopoz kavramı genelde yanlış ifade edilmektedir. Çoğu kişi menopoza menapoz veya menepoz olarak adlandırmaktadır.

Menopoza girdim acaba hormon tedavisi almalı mıyım?

Menopoza giren çoğu bayana hormon replasman tedavi yöntemi uygulanmamaktadır. Genellikle hormon tedavisinden faydalanan kadınlarda orta ya da şiddetli ateş basmalarının kişide uyandırdığı şikâyetlerin varlığında hormon tedavisi uygulanmaktadır. Menopoz belirtileri başlamış ancak bu belirtiler ile ilgili şikâyette bulunmayan kişilere tedavi uygun görülmemektedir.

Doğal menopoz; bu deyimden faydalanan kişiler ameliyat veya hiçbir tedavi kullanılmadan kendi kendine menopoza girmiş ve atlatmış kişilerdir.

Cerrahi menopoz; kadınların ameliyat sonrası yumurtalıklarının alınmış olması menopozun başlamasının belirtisidir. Kadının rahminde bulunan yumurtalıklar eğer rahim ile birlikte ya da tek başına alınmış ise bu durum o kadının menopoza gireceği anlamını gelir. Takibi ve tedavisi doğal menopoz ile bire bir aynıdır.
Erken menopoz; erken menopoza giren kitle genellikle 40 yaşını geçmemiş ve beraberinde tamamen adetten kesilmiş kişileri kapsamaktadır. Erken menopozun diğer bir itham şekli ise premetür menopozdur. Tıpkı beklenen tarihten önce dünyaya gelmiş bir bebek gibi…

Perimenopoz; menopoz adına başlamış belirtilerin son adet döneminin 1 yıl sonrasına kadar geçmiş olan dönemine perimenoğoz denilmektedir. Bu menopoz döneminde rastlanılan belirtilerin çoğu 3,5 yıl kadar önce başlamaktadır. Ateş basmaları, uykusuzluk, stres, sıkıntı, depresyon, adet düzensizliği ve çarpıntı beraberinde getirdiği olumsuz etkilerdir.

İndüklenmiş menopoz; bu menopoz şeklinin kişilerde oluşmasının asıl nedeni olarak görülen kemoterapiler ve radyoterapiler diyebiliriz. Bu tedavilerin ardından menopozun başlamış olması olağan bir durumdur ve cerrahi menopoz olarak adlandırılır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.