Menopoza girdiğimi nasıl anlarım ?

30.05.2013
114
A+
A-
Menopoza girdiğimi nasıl anlarım ?

MENOPOZA GİRDİĞİMİ NASIL ANLARIM?
 Çoğunlukla kadınlar menopoza girdiklerinde adet kanamalarının tamamı ile bitmesi anlamına gelmektedir. Menopoz dönemi için genellikle adet kanamalarının kesilmesinden sonra üzerinden bir sene geçmesi gerekmektedir. Ancak kadında eğer 6 ay boyunca hiç adet kanaması olmamış ise bu menopoz olabileceğini gösterir. Kadında adet düzensizlikleri devam ederken ani sıcak basmaları yaşıyor ise özellikle yüzünden başlayarak aşağıya doğru alevlenmeler var ise menopoza girdiğinizi anlayabilirsiniz.

Arkadaşlarınızın yanında bu şikâyetleri söylediğinizde menopoz olan kişi aynı şikâyetlerin kendinde de olduğunu söyleyerek sizin menopoza girdiğinizi destekleyebilir. Özellikle gece ya da gündüz zaman fark etmeden kadında terlemelerin olması, çoğunlukla yüzden başlayarak sırtına doğru olan terlemeler menopoz olduğunuzun belirtisidir. Pek çok kadın menopoz döneminde ateş basmasından kaynaklı olarak kışın bile soğuk havada cam açarak karşısında dururlar. Çoğunlukla menopoz dönemin de olduğunuzu çok aşırı sinirli olduğunuz zaman da anlayabilirsiniz.

 Bunun için mutlaka menopoza girdiğinizi söyleyin. Çünkü sinirlilik hallerinde karşınızdaki aile fertlerini kırabilirsiniz. Özellikle menopoz döneminde kadında duygusal olarak hassasiyet ya da kırılganlık yaşanabilir. Eğer bu dönemi rahat geçirmek istiyorsanız mutlaka dışarıdan profesyonel bir yardım almanız sizin açınızdan çok daha yararlı olmaktadır. Sürekli olarak sıkıntı halleri yaşayabilirsiniz. Çoğunlukla kadında sebepsiz yere huzursuzluk ve dalgınlıklar yaşanabilmektedir. Menopoz döneminde pek çok kadın genital organlarında kaşıntı yaşamaktadır.

Bunun sebebi ise hormonların azalması nedeni ile vajinal bölgede kuruluktan dolayı kaşıntılar yaşanabilmektedir. Çoğunlukla menopoz dönemine girdiğinizi ilişki sırasında vajinada oluşan ağrılardan da anlayabilirsiniz. Zaten pek çok menopoz dönemine giren arkadaş çevreniz bu evrede yaşadığı şikâyetleri anlattığı zaman sizdeki şikâyetler ile aynı ise kesin olarak menopoza girmişsiniz demektir. Özellikle normal zamanda tükettiğiniz sıvı miktarı kadar menopoz döneminde de mutlaka çok sık olarak sıvı tüketmelisiniz.
Ayrıca bu sayılan şikâyetler ve azalan adet kanamalarınız sadece menopoza bağlanmayabilir.

Başka bir hastalıkta bu tarz şikâyetlere yol açabilmektedir. Unutmayın menopoz kesin olarak kadın doğum uzmanının detaylı olarak yaptığı jinekolojik muayene ve yapılan tahliller sonucunda teşhis yapılabilmektedir. Özellikle menopoz dönemine geçip geçmediğinizi belirleyecek olan en önemli teşhis ise yapılan muayene ve kan tahlilinde bakılan FSH değerleridir. Unutmayın sadece ultrason ile bakılarak kesinlikle menopoz olduğunuz söylenemez. Eğer sizde adet kanamalarınız da azalmalar ya da kesilmeler, ateş basmaları, ilişki esnasında ağrı vs. şikâyetleriniz var ise menopoz olup olmadığınızı anlamak için mutlaka kadın doğum uzmanına başvurarak yapılan tetkikler sonucunda kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Bazı kişilerde 45 yaşında menopoza girilirken bazen erken yaşlarda başka sorunlar sebebi ile de menopoz yaşanabilmektedir. En sık olarak menopoza girdiğinizi adet düzensizliğinden, adet zamanının seyrekleşmesinden ya da aniden adetten kesilmeler ile menopoza girdiğinizi anlayabilirsiniz. Menopoza girmek kadınlığınız için bir son değildir.

Menepoza girildiği nasıl anlaşılır ? Video

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. blank elvan şahan dedi ki:

    mrb bn 35 yaşındayım her ayın 3yada4 de oluyordum yada 26 sına yakın oluyordum ayın başında olmadı ama 26sın da da olmazsa bu menepoza girdim alamınamı geliyor hamile olsa bunu kesinlikle anlardım geçen ay çok az adet görmüştüm acaba neden

  2. blank elvan dedi ki:

    mrb bn 35 yaşındayım her ayın 3yada4 de oluyordum yada 26 sına yakın oluyordum ayın başında olmadı ama 26sın da da olmazsa bu menepoza girdim alamınamı geliyor hamile olsa bunu kesinlikle anlardım geçen ay çok az adet görmüştüm acaba neden

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.