Menopoza girme yaşı kaçtır ?

27.05.2013
23
A+
A-
Menopoza girme yaşı kaçtır ?

MENOPOZ YAŞI KAÇTIR?

Dünya genelinde menopoz yaşı olarak 51 bildirilmektedir. Ülkemizde ise kadınlar da menopoza girme yaşı ortalama olarak 46 ile 48 civarında olduğunu söyleyebiliriz. Çoğunlukla ülkeler ve ırklar arasındaki farklar, genetiklik, çevresel faktörler, beslenme alışkanlıkları vb. bunlara bağlı olarak menopozun kadınlar da başlama yaşları farklılık göstermektedir. Ama genellikle menopoza girme yaşı olarak 45 ile 55 yaşları arasında değişmektedir. Özellikle bundan yüz yıl öncesinde kadınlar 4–5 yaş öncesinden menopoza girmekteydi. Ama günümüzde genç kızların adet görme yaşları çok daha erken başlamaktadır. tabiî ki bu durum ileri yaşlarda menopoza girme yaşını da yakından ilgilendirmektedir.

Kısaca menopozun başlama yaşlarını etkileyen önemli faktörler nelerdir?

Çoğunlukla gelişmiş olan ülkelerdeki kadınlar biraz daha ileri yaşlarda menopoza girmektedir.

Genellikle eğitim düzeyleri düşük olan ve çalışmayan kadınların daha erken menopoz dönemine girdiğini gösteren araştırmalar vardır.

Eğer kadının sosyo-ekonomik düzeyleri düşük olan kadınların daha da erken yaşlar da menopoza girdiğini gösteren araştırmalar vardır.

Çocukluk dönemlerin de erken yaşlarda adet gören genç kızların menopoz döneminin erken başlaması ile bir ilişkisi olup olmadığı kesin bir sonuç vermemiştir.

Yapılan araştırmalar sonucunda erken yaşlarda adet dönemine giren genç kızların erken yaşlarda menopoza girdiğinden bahsedilirken, diğer yandan ise yapılan araştırmalar bunun tamamen tersini söylemektedir.

Çok zayıf olan kadınların kilolu olan kadınlara oranla daha erken menopoza girdiğini göstermektedir.

Yapılan bazı araştırmalar sonucun da ise uzun boylu ve kilolu kadınların daha geç yaşta menopoza girdiği söylenmektedir.

Menopoz ile yapılan araştırmalar da hiç çocuk sahibi olmayan kadınların çocuk sahibi olan kadınlara oranla erken yaşlarda menopoza girdikleri söylenebilmektedir.

Özellikle sigara tüketen kadınların erken yaşta menopoza girdiği bilinmektedir. Yapılan araştırmalar da ise az sayıda alkol tüketen kadınların daha geç yaşlar da menopoza girdiği gösterilmiştir.

Çok sık olarak adet gören kadınların seyrek olarak adet gören kadınlara oranla yapılan araştırmalar sonrasın da erken yaşlar da menopoza girdiğinden bahsedilmektedir.

Yapılan bazı araştırmalar da yüksek yerler de yaşayan kadınların erken yaşta menopoza girdiğini işaret etmektedir.

Genetik olarak kadının menopoza girme yaşı anne, teyze ve kız kardeş ile yakından alakalı olarak benzerlik göstermektedir. Özellikle menopoz dönemine geçişin en önemli etkenlerinden birisi de genetikliktir.

Dengeli ve düzenli olarak beslenmeyen kadınların erken yaşlarda menopoza girdiği bilinmektedir.

Çoğunlukla siyahî kadınların beyaz kadınlara oranla 2 yıl kadar erken zamanda menopoza girdiği bilinmektedir.

Menopoz dönemi ile ilgili olarak 2005 yılında yapılan araştırmalar da ortaya çıkan sigara tüketen, adet düzensizlikleri yaşayan ve ailesinde erken menopoza giren bireylere bağlı olarak erken yaşta menopoza girdikleri saptanmıştır.


Kadınlarda ortalama menepoza girme yaşı nedir ? Video

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.