Menopozu önlemek veya geciktirmek mümkün mü?

28.05.2013
27
A+
A-
Menopozu önlemek veya geciktirmek mümkün mü?


MENOPOZU GECİKTİRMEK VEYA ÖNLEMEK MÜMKÜN MÜ?

 Çoğunlukla menopoz dönemi her kadın için doğal yaşanan aşamalardan birisidir. Unutmayın! Her kadın özellikle kendi genetik yapısında belirlenmiş olan yaşta mutlaka menopoza girecektir. Özellikle sigara tüketimi ve yeterli derecede beslenme vb. çevresel etkenler de kadınlar da menopoza girme yaşını çok az oranda bile olsa etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Kadındaki menopoza girme yaşı anne ya da kız kardeşleri ile benzerlik göstermektedir.


 Menopoza giren kadın geciktirebilir mi? veya tamamen önleye bilir mi?


Menopoz durumu özellikle kadının yumurtalıklarının hiçbir şekilde hormon üretemez ve yumurtlamayı gerçekleştiremez ya da fonksiyon göremediği duruma gelmesi halinde adetlerin tamamı ile kesilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.


Öncelikle menopoza girmiş olan kadın kullanmış olduğu bazı ilaçlar ile yumurtalıkların tekrardan fonksiyonel olarak işlev görerek yumurtlamasına ve hormon üretmesine sağlaması mümkün değildir. Kesinlikle alınan ilaç, bitkisel madde ve hormon bunu sağlayamamaktadır.


Menopoz dönemine girmiş olan kadına verilmiş olan bazı hormon ilaçları ile adet görmesi ya da ateş basması şikâyetleri geçirilebilmesi sağlanabilir.


Ayrıca kadının ilaçlar ile adet görmesi ya da diğer şikâyetlerin ortadan kalkması kadının menopoz döneminin geçtiği ya da hiç menopozda olmadığı anlamına gelmemektedir.


Unutulmaması gereken kadının dışarıdan verilen ilaçları sayesinde rahim duvarının gelişmesi ile adet kanaması görür, ancak yumurtlama söz konusu değildir.


Hiçbir şekilde menopoza girme yaşına gelmiş kadın ya da genç yaşta olan kadının dışarıdan almış olduğu ilaçlar ya da hormon tedavileri ile menopoza gireceği yaşı kesinlikle değişmez.


Çünkü hemen her kadının menopoza girme yaşları yumurtalıklarının işlev göremez duruma geldiği yaşta genetik olarak da belirlenmiştir.


Özellikle kadına dışarıdan verilmiş olan ilaçlar adet görmesini sağlayarak düzenleyebilir, ancak kadın bu ilaçları ne kadar içerse içsin menopoza girme yaşı zaten belirlenmiştir.


Çoğunlukla kadınlar da menopoza girme yaşını etkileyen çevresel etkenler vardır.


Mesela sigara tüketimi ya da yetersiz ve dengesiz beslenme alışkanlıkları, eğer kadın bu alışkanlıklardan uzak durur ise menopoza girme yaşı 1–2 yıl sonrasında olmaktadır.


Menopozu önlemek ya da ertelemek mümkün olabilir mi?

        Eğer kadın 40 yaşından önce adet göremez hale gelerek menopoz dönemine geçiş yapmış ise yumurtalıkların da yumurtlama işlevi yok ise bu erken menopoz evresidir. Erken menopoz evresinde kadındaki yumurtalıkların yeniden işlev görmesi söz konusu değildir. Ayrıca bu kadınların daha ileri yaşlarda menopoza girmesine yardımcı olmak için adet görmesini ilaçlar ile sağlanabilmektedir.
Menopoz dönemine ile bağlı olarak kemik erimesi problemleri ilaçlarla ya da egzersiz ve düzenli doğru beslenme ile önlenebilmektedir. Ama erken menopoz evresi kesinlikle tekrara dönüşü olmaz. Ancak erken menopoz evresi tedavi ile düzeltilebilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.