Menopoz belirtileri nelerdir ?

04.06.2013
38
A+
A-
Menopoz belirtileri nelerdir ?


MENOPOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?


Menopoz dönemine giren kişilerde en sıklıkla rastlanan belirtileri kısaca şöyle sayılabilir:

Özellikle aniden sıcak basmaları ve geceleri yatarken aşırı terlemeler,

Sıkıntılar sebebi ile uyku problemi yaşanması,

Kadındaki adet kanamalarının giderek azalması ve ardından kesilmesi,

Ortada hiçbir sebep yok iken ağlama krizlerinin tutması,

Çarpıntıların ortaya çıkması,

Genel olarak menopoz dönemine girişten sonra kadında kilo alımına müsait olması,

Vücudunda eklem ağrılarının olması,

Özellikle menopoz dönemine girişin sonrasında ortaya çıkan sinirlilik durumu, hafızada zayıflık yani unutkanlık ve depresyon yaşanması,

Menopoz döneminde kadın da zihinsel fonksiyonlarının çok yavaşlaması ve buna dayalı olarak konsantrasyon kurma güçlüğü çekmesi,

Özellikle kadının cinsel ilişki sonrasında vajinal ağrılar yaşaması,

Kadında menopoz döneminde vajinal kuruluk yaşaması,

Osteoporoz kemik erimesinin ortaya çıkması,

Kadının cildinde kurulukların meydana gelmesi ve saçlarının kırılarak dökülmeler yaşanması,

Menopoz döneminde sıklıkla görülen ateş basması , terleme , psikolojik sorunlar 1-2 yıl sürer ve biter.

Kısaca menopoz nedir?

Kısaca menopozun anlamı son adet kanamalarıdır. Menopoz çoğunlukla kadında ergenlik döneminde başlar ve düzenli olarak her ay meydana gelen adet kanamalarının ileriki yaşlarda sona ermesi ve tekrar olmama durumudur. Özellikle menopoz dönemine giren her kadın hormonlarının dengesinin bozularak değişmesi sonucun da doğurganlık döneminin geçtiği zamandır. Genel olarak menopoz dönemi hemen her kadın da öncesi ve sonrası ile büyük farklılıklar yaşamasına neden olan doğal değişim süreçleridir.
Öncelikle menopoz öncesi kadın da ortaya çıkan adet düzensizlikleri ve belirtilerinin başladığı dönemlere “pre-menopoz”ve menopoz sonraki döneme ise “post-menopoz” ismi verilmektedir. Çoğunlukla menopoz dönemleri kadınların yaşamlarının üçte birini oluşturmaktadır. Kadınlar da genellikle menopoza girme yaşı 45 ile 55 yaşlarının arasında değişmektedir. Ancak ortalama bir civar söylemek gerekirse 51 yaş menopoz yaşı denilebilir.

Menopozun belirtileri nelerdir?

 Kadınlardaki östrojen hormonunun azalması sonucun da bazı farklı değişimler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca her kadının menopoz döneminde kendine özgü olarak farklı belirtiler göstermektedir. Ancak menopozun belirtileri bazı kadınlar da hiç görülmeyebilirken bazı kadınlar da ise tam tersi pek çok belirti bir ararda görülebilmektedir. Çoğunlukla menopoz döneminde ortaya çıkan belirtiler üç aşamada görülmektedir. Erken, orta geç dönem olarak sayılmaktadır.
Kadında erken dönemlerde gözlenen belirtiler psikolojik ve fiziksel olarak ikiye ayrılır. Erken dönemde meydana gelen menopoz belirtileri kadında zaman içersinde ani sıcak basmaları ve ısı artışı yüzünden boyun bölgesin de ve yüz bölgesinde kızarıklıklar ve terlemeler görülebilmektedir. Özellikle geceleri meydana gelen sıcak basmaları sebebi ile terleme problemlerinin yaşanması ve bu nedenle ortaya çıkan uyku düzensizlikleri görülmektedir. Çoğu zaman sebepsiz ortaya çıkan baş ağrıları ve buna bağlı olarak mide bulantıları, arada görülebilen kalp çarpıntıları görülen fiziksel belirtilerdir. Menopoz döneminde psikolojik olarak ortaya çıkan şikâyetler dikkat dağınıklığı, sinirlilik ve aşırı alınganlık, uykusuzluk sorunları ve depresyon, zihindeki karışıklıklar ve ani duygusal değişimler sayılabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.