Menopoz döneminde gebelikten korunma gerekir mi?

02.06.2013
820
A+
A-
Menopoz döneminde gebelikten korunma gerekir mi?


MENOPOZDA HAMİLELİKTEN KORUNMAK GEREKİR Mİ?


Genel olarak menopoz dönemine giriş yaklaşırken gebelikten korunmak her zamankinden daha çok önemlidir.
Nedeni ise kadın bu yaşa gelene kadar birden fazla gebelik geçirerek istediği çocuk sayısına ulaşmıştır. Menopoza giriş sürecinde sürpriz bir bebek sahibi olmayı düşünmezler. Çünkü bu yaşlar da yaşanan gebelikler hem bebeğin hem de anne adayının açısından oldukça risklidir. Bu yaşlarda oluşan gebelikler de anne de tansiyon yükseklikleri ve preeklampsi ortaya çıkmaktadır. Aynı zaman da bebekte ise sakatlıklar riskinde büyük artışlar olabilmektedir.


Kadınlar da 40 yaşın sonrasında menopoz dönemine giriş sürecinde hangi yöntemler ile gebelikten korunabilirler;

Genellikle bu yaştaki kadınlarda en güvenli olan doğum kontrol yöntemleri tüplerini bağlatmak ya da “ria” spiral kullanımıdır.

Korunma yöntemi için kullanılan 1 aylık ya da 3 aylık iğneler hormon içermesinden dolayı pek fazla tercih edilmez. Çünkü kadın da adet düzensizliklerine sebep olabilmektedir.

Eğer kadın sigara kullanıyor ise doğum kontrol haplarının kullanılması önerilmez. Ayrıca çok ciddi problemlere ve damar tıkanıklıkları ortaya çıkabilir.

Çoğunlukla geri çekme yöntemi(erkeğin boşalacağını hissedeceği erkeğin dışarıya boşalması)kesinlikle hiçbir yaş grubu için önerilmez. Çünkü çok yüksek gebelik riski taşıyan yöntemdir.

Diğer bir korunma yöntemi de erkeğin prezervatif kullanmasıdır. Ama çok da güvenebileceğiniz bir yöntem değildir. Ayrıca pek çok erkek tarafından sevilmeyen bir yöntemdir.

Takvim yöntemi ile korunma; yumurtlama dönemini hesaplayarak diğer günlerde ilişkiye girilmesidir. Ancak hiç güvenilir bir yöntem değildir.

Özellikle 40 yaşından sonraki kadınlarda yumurtlama dönemleri düzensizleştiğinden dolayı doğum kontrol yöntemi olarak kesinlikle kullanılması önerilmemektedir.

Vasektomi yöntemi yani erkeğin kanallarının bağlanması durumu diğer bir korunma yöntemi olarak kullanılmaktadır.


 Genel olarak gebelikten korunmak için 50 yaşından önce menopoza giren kadınlar 2 yıl içersinde hiç adet görmeden korunma yöntemlerinin bırakılması önerilmektedir. Ayrıca 50 yaşından sonra menopoza giren kadınlar da ise hiç adet görmeyene kadar 1 yıl süre ile korunması önerilmektedir. Menopoza giren kadınlarda ortaya çıkan ateş basmaları ve terleme şikâyetleri ile alınan hormon ilaçları doğum kontrol haplarına benzediği düşünüldüğü için gebelikten koruduğu sanılır. Ancak bu hiç de doğru değildir. Genel olarak menopoz döneminde kullanılan hormon ilaçları kesinlikle kadını gebelikten korumaz. Bu sebeple mutlaka doğru bir korunma yöntemi kullanılması gerekmektedir. Bir kadın doğum uzmanına başvurarak kendiniz için en uygun korunma yöntemi belirlenir. Örneğin; tüplerin bağlanması ya da spiral takılması önerilmektedir.


Kadınlar da menopoz dönemlerinde 40 ile 50 yaş arasında gebe kalma riski ne kadardır?


Genel olarak 40 ile 50 yaş arasındaki menopoza giren kadınlar da gebe kalma olasılığı %2-3 civarında iken 50 yaşından sonra ise %1 civarında olmaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.