reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Menopoz döneminde ruhsal sorunlar

Menopoz döneminde ruhsal sorunlar

MENOPOZDA GÖRÜLEN PSİKOLOJİK SORUNLAR

 Kadınlar için en değişik süreçlerden birisi menopoz dönemidir. Hormonsal değişimlerden dolayı psikolojik olarak da başkalaşım başlayacak, daha duygusal bir insan olunacaktır. Doğurganlık yeteneğinin kaybı, yumurtlamanın artık olmayışı ve adet kanamalarının kesilmesi ile fiziki anlamda olduğu kadar ruhsal anlamda da zor bir sürecin içerisine girer. Etkilenme durumu kişiden kişiye göre fark edebilir. Evhamlı ve çabuk dış olaylardan etkilenebilecek kadar zayıf olan bünyelerde bu değişim çok daha derin hissedilecektir. Yaşam tarzı, kültürel durum, genetik kodlama ve fiziki yapı menopozda psikolojiyi değişik yönlerde etkileyecek unsurlar olacaktır.
Bayanların kendisini genç ve de güzel hissetmesi, yıllarca kendisine öz güven duyması, toplumda yer etmiş olması sonrasında menopoz döneminde aniden kendisini yaşlanmış gibi hissetmekten dolayı psikolojik anlamda çöküntü yaşayabilecektir. Bazı bayanlar için menopoza girmek psikolojik anlamda iyi gelebilecektir. Artık sorumluluklarının değiştiğini düşünen bayan sorunlara gen vurmayı ve olaylara daha sakin bakmayı öğrenebilecektir. Olgunluğun olduğu bu dönmede gelinen menopoz süreci ile sakinleşmekte mümkün olabilecektir. Ailede bulunduğu konum, toplumsal kimlik, özgüven, hayata bakış açısı gibi etkenler menopoz dönemi yaşanacak ruhsal değişim için önemlidir.
Çok az görülen bir grup vardır ki psikolojik anlamda destek almaktadırlar. Ruhsal çöküntüye öncesinde yatkınlığı olan, bu dönemi zor atlatmış yakını olan ve aynı dönmede travma yaşanması ile menopoz dönemi oldukça sıkıntılı atlatılabilir ve doktor yardımına ihtiyaç duyulabilir.

Menopozda görülebilecek psikolojik problemler;

 Depresyon

Uykusuzluk

Sinirli olma durumları

Hafızaya ait problemler

Endişeli yapı, panik olma halleri

Ağlama nöbetleri

Dikkatsiz yapı

Motivasyon güçlükleri

Konsantrasyon sorunları

Hep halsiz olmak ve hep bitkin olmak

Sorunların giderilmesi için alınabilecek önlemler;

Spor ve egzersize zaman ayırmak iyi gelecektir.

Sigara tüketmemek ve alkol kullanmamak olumlu etki sağlayacaktır

Beslenmeye dikkat etmek ruhsal yorgunluğa olumlu etki sağlayacaktır

Meditasyon, yoga gibi yardımcı tedavilerden faydalanıyor olmak olumlu etki sağlayacaktır

Yalnız olmamak ve aileyle iyi geçinmek kişiye öz güven kazanımı sağlayacaktır. Tek başına kalan kişiler daha hırçın ve daha asabi olabilecektir.

Bu dönemlerde eşlik eden fiziksel başka sıkıntılar varsa bu konulara da çözüm getirmek ve hastalık hastası tavırlardan sıyrılmak gerekir

Eğer psikoloji çok derinden etkileniyorsa muhakkak ruh bilimcilerle iletişime geçilerek bu anlamda tıbbi destek alınmalıdır.

Kadınlarda menopoz döneminde östrojen hormonu salınımı azalmaktadır. Bu hormonun normalde beyin üzerine olumlu etkiler yaptığı bilinmektedir. Az salgılanması ile beyin fonksiyonlarının etkilenebileceği yönünde düşünceler mevcuttur. Bu hormonun azalması ile menopoz döneminde görülen ruhsal çöküntü arasında bağ kurulmaktadır. Doğruluğu tam kanıtlanmamış olsa bile ihtimal olarak yüksek sebep gösterilebilir. Menopoz dönemlerinin daha rahat geçmesi için aile içinin de bayanı anlaması, destek vermesi önemlidir.


Menopoz dönemi depresyon .Video

Bu Haber 2.608 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 03.06.2013 Pts 08 : 3

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.