Menopoz sıkıntıları , ateş basması

07.06.2013
27
A+
A-
Menopoz sıkıntıları , ateş basması


MENOPOZ SIKINTILARI, ATEŞ (SICAK)BASMASI?

Menopoz sıkıntıları nedir? Ne kadar sürer?
Menopoz sıkıntıları özellikler ilk belirtisi sıcak basmasıdır. Genel olarak sıcak basmaları menopoza giren kadınlarda sıklıkla rastlanılan şikâyettir. Çoğunlukla menopoza giren kadınlar da sıcak basmaları birkaç yıl sürmektedir ve daha sonra geçer. Ancak çok az sayıdaki menopoza giren kadınlar da sıcak basmaları biraz daha uzun sürmektedir. Ayrıca bazı kadınlar da menopoza girdiği ilk yıllar da görülmez iken daha sonraki zamanlar da ortaya çıkmaktadır.


Genel olarak ateş basması şikâyetleri genel olarak kadınların %80’inde takriben bir yıldan uzun sürdüğü görülmektedir. Çoğunlukla menopoz dönemindeki ateş basması durumları kadın dışarıdan hiçbir tedavi uygulanmasa bile birkaç sene içersinde kendiliğinden geçmektedir. Ayrıca menopoz dönemindeki ateş basması ya da diğer şikâyetler kadınların %10’unda 60 yaşına kadar sürdüğü gözlenmiştir. Hatta %10 kısmında 70’li yaşlara kadar sürdüğü de görülmektedir.


Ateş(sıcak)basmaları hangi sıklıklar da görülmektedir?
Çoğunlukla menopoz dönemin de ortaya çıkan ateş basması şikâyetleri kültürler ve ülkeler arasında farklılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse; Amerika’daki yaşayan kadınların %75’inde menopoz döneminde ateş basması görülürken, Japonya da ise menopozda ateş basması çok düşük oranlar da gözlenmektedir. Japonya’daki yaşayan kadınların beslenme alışkanlıkları ile alakalı olduğu söylenmektedir. Ayrıca ateş basması her kadında tedavi gerektirecek derecede şiddetli olmamaktadır.


 Özellikle günde birkaç defa ateş basması yaşanırken, bazen de her saat başında da ateş basması durumları ortaya çıkabilir. Genel olarak sıklıkla ateş basması geceleri daha çok ortaya çıkmaktadır. Genellikle ateş basması 3 ile 5 dakika arasında sürmektedir. Ancak bazı zamanlar da ise bu süre biraz uzun olmaktadır. Ateş basması genellikle göğüs, kafa ve vücudun üst bölümlerinden itibaren başlamaktadır. Kadının yüzünde kızarıklıklar, kollarına kadar yayılmalar, ani üşüme ve titremeler, nabzında hızlanmalar ve çarpıntılar şeklinde görülmektedir.


Menopoz döneminde ortaya çıkan ateş basmalarını arttıran etkenler nelerdir?


Genellikle menopoz dönemlerin de sıklıkla rastlanılan ateş basması durumları daha çok Amerika ve batı toplumlar da daha çok rastlanmaktadır. Oysa Çin ve Japonya toplumların da daha az rastlanmaktadır. Çoğunlukla çok fazla kilolu ve obez kişiler de menopoz döneminde ateş basmaları çok daha fazla görülmektedir. Çünkü obez kadınlar da yağ dokularındaki androstenediondan vücuttaki östron üretimini arttırarak östrojen hormonunun yüksek seviyede olmasını sağlamaktadır.
Buna kaynaklı olarak da bu kadınlar da ateş basması şikâyetleri daha fazla görülür. Gün içersinde çok az fiziksel aktivitesi olan kadınlar da ateş basması daha yaygın olarak görülmektedir. Menopoz döneminde ortaya çıkan ateş basması neden kaynaklandığı kesin olarak bilinmemektedir. Çoğunlukla menopoz döneminde ortaya çıkan ateş basması durumları kadınların vücut ısı düzen sisteminin bozulmasından dolayı olduğu düşünülmektedir. Eğer menopoz döneminde ateş basması yaşamak istemiyorsanız bu konuda önlem almanız , kilonuzu kontrol altında tutup, beslenmenize dikkat etmenizde fayda var.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.