Menopoz Testi

05.06.2013
269
A+
A-
Menopoz Testi

MENOPOZ TESTİ

Menopoz her bayan için kaçınılmaz anatomik değişimdir. Belirli yaşa gelmek sonrasında aylık döngünün değişmesi, yumurtlama düzeninin farklılaşması, hormon değerleri açısından başkalaşım söz konusu olmaktadır. Menopozun teşhisi içinde bir takım testlerin yapılması gerekmektedir. Kadın doğum uzmanı tarafından yapılacak bir takım tetkikler ile menopoz varlığı teşhis edilebilecektir. Menopoz durumu için en önemli hormon FSH değeridir. Bu döneme girileceği zaman FSH seviyesi artacak idrara ve kana yansıyacaktır. Ev ortamında kaset testlerden yararlanarak menopoz varlığına ilişkin bilgiler edinebilmek mümkündür. Ancak bu testler tam olarak kişinin menopozda olduğunu ispatlamayacaktır.

Gebelik testi gibi basit olan kaset testlerden bakıp FSH saptanması ile menopoza girildiği garantilenemez. Kişi gebelikteki gibi müspet sonuca ulaşamayacağı için doktor kontrolü altında ve laboratuar ortamında yapılması gerekmektedir. Bu eczaneden alınacak menopoz kaset testi menfi çıkmış olsa bile menopoz durumu söz konusu olabilmektedir. Yapılması gereken kan, ultrason ve diğer ayrıntılı hormon tetkiklerinin araştırılmasıdır.

Menopoz testi ne zaman yapılmalıdır?

 Kan tahlili ile yapılacak olan menopoz varlığı testi reglinin 3. Günü yapılmaktadır. Adet döngüsü olmayan, kanama yaşamayan kişiler ise her hangi bir gün yaptırabileceklerdir. Açlık- tokluk gibi bir ayrım olmayacaktır.
İdrarda bakılacak olan menopoz testi sabah uyanır uyanmaz yapılan ilk idrarla ölçülmelidir. Daha çok hiç su içmeden, yemek yemeden yapılması doğru olandır.

FSH ölçümü testi nasıl yapılmaktadır?

 İdrar testleri ile yapılacak olan FSH ölçümlerinde yüksek ya da, düşük şeklinde sonuca ulaşılabilinmektedir. Var ya da yok kadar kesin yargı bildirmediği için tam olarak menopoza girilmiştir demekte mümkün olmamaktadır.
İdrara çıkacak olan FSH oldukça yanıltıcı olabilecektir. Su içimi, beslenme şekli gibi idrar konsantrasyonunu etkileyecek dış durumlarda yanıltıcı sonuçlar çıkabilecektir. Kan alınarak yapılacak olan ölçümlerde daha gerçekçi ve daha net sonuç çıkacaktır. Âdetin 3. Günü ya da bu günlere yakın, hiç adet olmayanlarda her hangi bir gün doktor isteği ile yapılacak olan ölçümlerle FSH düzeyi hakkında en keskin sonuca ulaşabilmek mümkün olacaktır.

İdrar ile bakılacak menopoz testleri ile gebelik- kısırlık gibi bilgilere ulaşmak mümkün müdür?

Bu testler ile gebeliğe ait bilgi edinmek, kısır olup olunmadığını çözmek mümkün olmayacaktır. Bu idrar testi ancak yüksek- düşük gibi bir bilgiye ulaştıracaktır ve bu da FSH hormonu olacaktır. Tek başına bu hormonun yüksekliği ya da düşüklüğü kişiye bu denli bilgi veremeyecek ve bu anlamda aydınlatma sağlayamayacaktır. Bakılması gereken oldukça fazla test vardır. Ultrason takibi, diğer hormon tetkikleri, jinekolojik muayene gerekecektir. Gebelik için ayrıca kaset testlerden bakmak mümkün olabilecektir. Ancak kısırlık için böyle bir test tek başına mümkün olmayacaktır. İdrarda ölçülecek olan FSH hormonu bayanların menopoz dönemine girmesi ile ilgili ipuçları getirebilecek, fakat bunun içinde tek başına yeterli bir test olmayacaktır.
Menopozun varlığının tespit edilmesi için hastane koşullarında kan vermek, ultrason ve jinekolojik muayenelerden geçmek gerekir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.