Menopoz ve vajinal kuruluk

09.06.2013
29
A+
A-
Menopoz ve vajinal kuruluk

MENOPOZ VE VAJİNAL KURULUK

 Bayanların cinsel hayatının yolunda gidebilmesi için vajinal kuruluk yaşamamaları gerekmektedir. Cinsel birleşmeye olanak sağlayan ve orgazma yardımcı olan sıvının olmayışı ilişki esnasında yanma, acıma, isteksizlik gibi durumlara neden olacaktır.

Vajinal kuruluk; isteksiz birliktelik, vajinismus durumları, idrar yolu hastalıkları, çeşitli enfeksiyon hastalıkları, menopoz durumu sonrası, bazı ilaçların kullanılması ile yaşanabilecek sıkıcı bir durumdur.
Menopoz döneminde kadınları en çok zorlayacak durumlardan birisi de vajinal kuruluğun yaşanmasıdır. Yumurtlamanın olmayışı, hormonların değişimi ile vücut çok başka bir döngüye girmiş ve tüm hayat etkilenmiştir. Cinsel hayatı etkileyecek olan bu durum bazı kadınlarda daha yoğun yaşanarak ağrılı cinsel ilişkiye neden olabilmektedir. Vajina kuruluğuna bağlı olarak bir takım rahatsızlıklarda ortaya çıkabilmektedir. Kuruluğa bağlı olarak vajina içerisinde iltihaplanmalar meydana gelebilecektir. Bundan sebep kısır bir döngü oluşacak ilişki isteksizliği, ağrı, yanma yaşanarak vajinal kaşınmalar da söz konusu olabilecektir.

Vajinal kuruluk için tedavi;
Bu konu oldukça mahrem olduğu için kadınlar paylaşmak istemez ve şikâyetlerini sürekli olarak ötelerler. Kimi bayan da cinsel anlamda bu sıkıntıyı yaşlanmaya bağlayarak kabuğuna çekilmeyi tercih edebilmektedir. Elbette yaşla gelen değişimler, menopoza bağlı olan farklılıklardan kaynaklı olarak vajina kurlukları yaşanabilinecektir. Fakat çok büyük sıkıntılara yol açıyorsa ve ruhsal boyutta da kişiyi etkiliyorsa muhakkak bu konu aydınlığa kavuşturulmalıdır.

Vajinal kurluk için en temel çözüm yöntemi eczanelerden alınabilecek kayganlaştırıcı bazda jel ve kremlerdir. Bu ürünlerin su bazlı olanlarının kullanılması tavsiye edilmektedir. Yağ bazda olan kayganlaştırıcılara göre su bazda olanlar çok daha etkili olmaktadır.

Menopoz dönmelerinden sonra görülen vajinal kuruluk için bir diğer yardımcı üründe östrojen kremleridir. Kan dolaşımına karışacak olan kremler doğrudan vajinaya uygulanacaktır. Cilt tarafından emilecek ve kan dolaşımına çabuk karışabilecektir. Fakat hormon tedavisi gören bayanlar için doğru tercih olmayacaktır. Kana etkili olarak karışacağı için hormon miktarında değişimlere neden olabilecektir. Aynı zamanda göğüs kanseri oluşumunda östrojen miktarı önemli olacağı için bu risk faktörünü önemseyecek adaylar içinde çok doğru tercih olmayacaktır.

Menopoz döneminde vajinal kuruluk çok büyütülmeden doktora müracaat edilmelidir. Bu da vücudun yaş ile değiştiği kabul edilmesi gereken bir sıkıntıdır. Eğer cinsel yaşam çok fazla etkileniyorsa ve eşler arasına ‘’buz dağı ‘’ örüyorsa kayganlaştırıcı kremler yada doktorların önereceği yardımcı tedavi çeşitlerinden faydalanabilmek mümkün olacaktır. Sadece orgazm olma ve eş bazında düşünmemek gerekir. Kadınlarda görülen vajinal kurluk oldukça sıkıntılı ve yanmaya neden olacak, kadını zorlayacaktır. İsteksiz cinsel ilişki ve vajinismus gibi durumlarda da görülen kuruluk toplum tarafından bastırılmakta ötelere itilmektedir. Oysaki bu konu için yardım almak, çözüm bulmak tüm hayatı etkileyecektir.
Menopoza girmek demek cinsel hayatın sonlanması demek değildir. Alınacak basit önlemlerle bu durum çözüme kavuşturulabilinecektir…

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.