Menopozda hormon testi ve değerleri

08.06.2013
118
A+
A-
Menopozda hormon testi ve değerleri

MENOPOZDA HORMON TESTİ VE DEĞERLERİ

 Menopoz teşhisi için hormon testleri ne zaman yapılmalıdır?

 Menopoz dönemleri bayanlar için oldukça sıkıntılı ve bir o kadar da doğal bir dönemlerdir. Kimileri için yıllarca sancılar, ara kanamalar, ateş basmalar görülmekte oldukça büyük sıkıntılara sebep olmaktadır. Menopoz için yapılacak testlerin yapılma zamanı reglinin 3. Günü dolaylardır. Eğer aylar boyunca adet kanaması yaşanmamışsa her hangi bir günde yapılabilecektir. Alınacak kan için aç olmak ya da her hangi bir saatte olmak önemli olmayacaktır.

Menopoz teşhisinde bakılacak hormon testleri;

FSH: Menopoz dönemleri için bakılacak ilk hormon testi FSH seviyesidir. Bu hormon bayanlar için oldukça önemlidir. FSH seviyesine göre yumurtlamaya ait bilgiler edinilebilinecektir. Kadınların FSH ölçümleri 15 ila 20 arasında çıkıyorsa bu dönemin yaklaştığı düşünülecektir. Tabi direkt olarak böyle düşünmek için hangi zaman diliminde yapılmış olduğu önemli olacaktır. Adetin 3. Günü kan alınmışsa ya da diğer zamanlarsa bu değerlendirmeyi doktor kriterlere göre yapacaktır. Daha yüksek sonuçlarda da menopoza tamamen girildiği düşünülebilir. Menopoza girmiş bayanlar artık çok seyrek adet görmeye başlar veya tamamen kanamaları kesilir.

Adet dönemleri dışında bakılacak FSH seviyeleri yüksek çıkabilecektir. Bunun için değerlendirmeyi ancak doktor yapabilecektir.

ÖSTROJEN:
Östrojen seviyesi menopoz döneminde baz alınacak testlerdendir. Ancak FSH kadar mühim değildir. FSH ve östrojen seviyeleri ile ilgili belirli bilinen kriterler olacaktır, doktor bu konulara hakim olabileceği için aradaki ilişkiye göre menopoz durumu hakkında bilgi alabilecektir. Mesela reglinin 3. Günü östrojen düşük olmasına karşın FSH hormonu yükselmemişse menopoz olduğu düşünülmeyecek, başka nedenler araştırılacaktır.

LH:
LH ölçümü için kan alınmakta laboratuar koşullarında ölçüm yapılmaktadır. Menopoz durumlarında kimi zaman istenen bir testtir. Ancak FSH kadar önemli bir ayıraç değildir. Menopoz başlangıcında FSH değerinde gözlenen artma daha çabuk başlayacak ve değerlendirmede yardımcı olacaktır. Fakat LH için bu durum biraz daha farklıdır. LH
menopoza girdikten sonra yükselecek ve daha sonra yüksek seyrettiği için menopoz teşhisi için nadiren ihtiyaç duyulacaktır.

İNHİBİN B:
Yumurtalıklarda granüloza ve sertoli hücrelerinden salgılanan bir hormondur. Bu hormon ile FSH baskılanır ve azaldığı zaman FSH düzeyinde artma görülür. FSH düzeyini etkileyeceği için menopoz dönemlerinde değerlendirilebilecek bir hormon tetkikidir.

 

TESTOSTERON VE PROGESTERON:
Bu iki hormon menopoz döneminde azalma görülür fakat çok fazla teşhis maksatlı bakılacak hormon testleri değildir.

HCG:
Pratikte gebelik testi için bakılsa da menopoz dönemine erişmiş kişiler için de yan tetkik olarak başvurulabilecek testlerdendir. Genç bayanlar için gebelik olduğu düşünülen bu hormonun yüksekliği yaşı ilerleyen kişilerde menopozun belirtisi olarak düşünülebilir. Gebelikteki kadar yüksek seyirli olmasa da referans aralığının üzerinde çıkması çoğu zaman ileriki yaş kadında menopoz göstergesi olarak düşünülebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.