Mikroenjeksiyon tekniği ile tüp bebek nedir ?

03.03.2013
19
A+
A-
Mikroenjeksiyon tekniği ile tüp bebek nedir ?

TÜP BEBEK MİKROENJEKSİYON TEKNİĞİ NEDİR?

 Tıp dünyasında tüp bebek işleminde mikroenjeksiyon tekniği çok fazla kullanılmakta ve başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Mikroenjeksiyon tekniğinin kullanım amacı anne adayından elde edilen yumurtanın ve baba adayından elde edilen spermlerin kaliteli bir şekilde döllenmesini sağlamaktır. Tüp bebek işlemlerinde döllenmenin sağlanması için uygulanan iki yöntem vardır. Bu yöntemler, klasik tüp bebek yöntemi ve mikroenjeksiyon tekniğidir. Bu iki yöntem arasında da teknik olarak bazı farklar vardır.

Klasik tüp bebek ve mikroenjeksiyonun farkı:
Klasik olarak uygulanan tüp bebek yöntemlerinde baba adayından elde edilen spermler anne adayından elde edilen yumurtaların etrafına bırakılır ve kendiliğinden döllenmeleri beklenir. Bu teknik ile sağlanan döllenme normal yollar ile oluşan döllenme kadar doğaldır. Normal döllenme ile arasındaki tek fark döllenme işleminin vücut dışında laboratuar ortamında sağlanmasıdır.
Diğer teknik olan mikroenjeksiyon tekniğinde ise, erkekten elde edilen spermlerden kaliteli olanları ayrıştırılır ve yalnızca bir tanesi seçilir. Seçilen sperm anne adayından elde edilen yumurta hücresinin içine özel mikroskop teknikleri ile enjekte edilir. Bu nedenle mikroenjeksiyon tekniği adı verilmiştir. Bu teknik ile sperm yumurta içerisine enjekte edilerek zoraki döllenme sağlanır.

MİKROENJEKSİYON TEKNİĞİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Teknolojik imkanlardan yararlanılarak geliştirilen mikroenjeksiyon tekniği ile döllenme oranı daha fazladır. Mikroenjeksiyonun bir diğer avantajı ise sperm miktarında ve kalitesinde sorun olan baba adaylarında diğer yöntem ile döllenme sağlanması neredeyse imkansızdır. Fakat mikroenjeksiyon tekniği ile başarılı bir şekilde döllenme sağlanabilmektedir. Bu uygulama ile başarı şansı çok yüksek oranlardadır. Bu teknikle döllenmenin sağlanması için bir tek sperm yeterli olmaktadır. Azospermi ile karşı karşıya kalan erkeklerde testis kanallarında cerrahi işlem ile sperm elde edilmekte ve mikroenjeksiyon yöntemi kullanılarak döllenme sağlanabilmektedir.
Hangi hasta gruplarında mikroenjeksiyon yöntemi kullanılır?

  • Sebebi belli olmayan kısırlık sorunlarında
  • Daha önce tüp bebek denenmiş ve başarısız olunmuş hasta gruplarında
  • Preimplantasyon genetik tanı uygun görülen hastalarda
  •  Sperm yapısında yüksek derecede yapısal bozukluk olan erkeklerde
  • Sperm miktarı az olan erkekerde

MİKROENJEKSİYON TEKNİĞİ İLE DÖLLENME MUTLAKA GERÇEKLEŞİR Mİ?

 Mikroenjeksiyon tekniği ile her zaman başarılı sonuçlar alınması mümkün değildir. Sperm ve yumurta kalitesi başarıyı etkileyen en önemli faktörlerdendir.

MİKROENJEKSİYON NASIL UYGULANIR?

 Erkekten elde edilen spermlerden en sağlıklı olanı seçilir ve bazı laboratuar işlemlerine tabii tutulur. Sperm bir takım işlemlerden geçtikten sonra anne adayından elde edilen yumurta içine yerleştirilir. Ancak sperm yumurtaya yerleştirilmeden önce yumurtanın çevresinde bulunan hücreler temizlenir. Ve döllenmenin oluşup oluşmadığı beklenir.

 MİKROENJEKSİYON TEKNİĞİ İLE BAŞARI ORANI NE KADARDIR?

Mikroenjeksiyon tekniği ile başarı ihtimali diğer tekniğe göre daha yüksektir. Fakat başarı şansını etkileyen birçok faktör vardır. Bu faktörlerden en önemlisi anne adayının yaşı ve yumurtalık rezervidir.

MİKROENJEKSİYON İLE DÖLLENME -VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.