Miyom İle İlgili Belirtiler ve Şikâyetler

25.08.2013
30
A+
A-
Miyom İle İlgili Belirtiler ve Şikâyetler

        Rahim, kadınlardaki iç üreme organıdır. Doğurganlığın temsili kadınlar, rahim bölgelerini daima dezenfekte bir şekilde korumalılar. Aksi durumda bazı rahatsızlıklar ve sorunlarla karşılaşabilirler. Rahim, kaslı yapıya sahip bir organdır. Bu bölgede bulunan düz kasların olduğu yerlerde, halk arasında ur adı verilen hücrelerin birikimi sonucu, miyomlar oluşur. Miyomlar genelde tehlikesizdirler ve kolaylıkla fark edilmezler. 35 ve 45 yaş arasında sıklıkla rastlanan miyomlar, rahatsızlık verecek derece büyümedikleri müddetçe sıkıntıya sebebiyet vermezler.

       Miyom ile ilgili belirtilere, nadiren de olsa rastlanmaktadır. Adet düzensizliği, miyom oluştuğunun bir belirtisi olabilmektedir. Adet dönemleri arasındaki kanamalar da, miyom ile ilgili belirtilerdendir. Karında şişlik oluşması ve karın ağrıları, sık sık idrar yapma (miyomların, en az 5cm ve üstü durumlarda gelişen bir sonuçtur) gibi durumlar da, miyom ile ilgili olabilmektedirler. Miyomların büyümesine bağlı olarak, bağırsaklarda sıkışma meydana gelebilmektedir. Bu durum da miyomların rahatsızlık vermesi sonucu anlaşılabilir ve bir belirti sayılabilir. İlişki sonrasında, kuyruk sokumuna doğru ağrıların oluşması, miyomun oluştuğunun bir başka belirtisi olarak sayılmaktadır. Doğum sırasında ve sonrasında sıklıkla meydana gelen kanamalar da, miyom ile ilgili belirtilerdir. Miyomların oluşması durumunda, adetler seyrekleşmez aksine artar. Ara dönemlerde adet kanamaları olabilir ya da adet dönemleri normalden çok uzun sürebilir. İlişki sonrası kanamalar meydana gelebilir. Sık kanamanın sonucu olarak, anemi (kansızlık) oluşabilir.

      Miyomların genelde çok büyümedikleri takdirde farkına varılmaz ve genellikle süregelen kadın hastalıkları uzman kontrolleri sırasında ortaya çıkarlar. Rastlantı sonucu fark edilirler ve kötü huylu olmadıkları müddetçe sorun yaşanmasına da sebep olmazlar.

      Miyomlar, bazı durumlarda kısırlığa da yol açabilirler. Miyom ile ilgili şikâyetlerden birisi de budur. Miyomlar rahim iç boşluğuna doğru büyüme yaparlarsa (tıptaki ismi; summüköz) kısırlığa ya da hamile kalınması sonucu düşükler yaşanmasına sebep olabilirler. Ancak eğer miyomlar dışa doğru büyüme yaparlarsa (tıptaki adı; subseröz) bu tür sorunların yaşanması söz konusu olmaz.

       Miyom ile ilgili şikâyetlerden bir diğeri ise; doğum sırasında aşırı ağrı olmasıdır. Dejenerasyon olarak adlandırılan bu durum, doğumun normale oranla daha sancılı geçmesine ve doğumda aşırı kanamalara yol açar. Aşırı kanamaların tıptaki ismi ise; atonidir.

       Miyomlar, belirtileri rahatsızlık verici duruma geldiğinde, tedavi edilebilmektedirler. Çözümü ameliyat olsa da, oldukça kolay bir ameliyat ile miyomlar yok edilebilmektedir. Miyom ile ilgili şikâyetlerden birisi de, ameliyat olunmasına rağmen, ameliyat sonrası tekrar ortaya çıkmalarıdır. Bu tür durumlarda gözlenen ise; ameliyata girenlerin %15 ile %20’sinin tekrar rahim ameliyatı olmalarıdır. Miyom ile ilgili belirtiler başladığında, kontrole gidilmesinde fayda bulunmaktadır. Belirtiler çok net olmasa da, yukarıda bahsedilen durumlardan sıklıkla yaşanan ve rahatsız olunan bir durum olduğunda, miyomun büyümesine izin vermeden (büyümesi durumunda rahatsızlıklar yaşanabilmektedir), çözüm yoluna gidilmelidir.

       Miyom ile ilgili şikâyetlere oldukça az rastlanmaktadır. Zararsız urlar olan miyomlar, gebelik döneminde oluşabilmektedirler. Gebeliğin ilk 3 ayından sonra küçülmeye başlayan miyomlar, aynı da kalabilirler. Nadiren büyümeye devam da edebilirler. Ergenlik ve öncesinde ise, miyomlara çok az rastlanmaktadır. Kadınlar menopoza girdiklerinde ise, miyomlarda çoğunlukla küçülmeler meydana gelir. Menopoz sonrasında da miyomların oluşma ve büyüme ihtimali imkânsıza yakındır.

       Rahim kanseri, miyom oluşumu ve büyümesi, endometrit (rahim içi iltihaplanması) ve buna benzer sorunlarla karşılaşmamak veya önceden teşhis edebilmek adına, tüm kadınların, senede en az 1 defa kadın hastalıkları uzmanına görünmeleri gerekmektedir. Kadının doğurganlığının simgesi olan rahim bölgesine önem verilmeli ve bölge her zaman temiz tutulmalıdır. Aksi durumda, yukarıda bahsedilen şikâyetler ve hastalıklar yaşanabilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.