Miyom Kimlerde Daha Sık Görülür?

26.07.2016
15
A+
A-
Miyom Kimlerde Daha Sık Görülür?

 

Miyom kadınların korkulu rüyasıdır. Ancak miyomu kanser olarak tanımlamamak gerekir. En doğru tanımlama rahimde oluşan iyi huylu yani kanser olmayan büyümedir. Miyomlar rahim içinde oluşmakla birlikte kanser olmayan oluşumlardır. Pek çok kadının rahminde bir ya da birden çok miyom gelişebilir ve genellikle herhangi bir belirti göstermez. Ancak buna rağmen bazı durumlarda kadınlarda belli başlı rahatsızlıklarla kendini gösterebilir. Bu belirtilerden en yaygın olanları karında şişlik ve idrar sorunları olarak ortaya çıkabilmektedir. Miyom eğer hiçbir belirti göstermiyorsa tedaviye gerek yoktur, ama kadının sağlığını ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyici durumlar yaşanıyorsa tedavi kaçınılmaz hale gelmiştir.

Miyomlar hep aynı ebatta mıdır?

Miyomların boyutu birbirinden tamamen farklıdır. Öyle ki kimisi sadece bir bezelye büyüklüğündeyken, bazıları ise bir kavun büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Anlaşılacağı üzere sadece bezelye büyüklüğündeki miyomlar tedavi gerekmeyecektir. Ancak kavun büyüklüğüne ulaşmış bir miyom mutlaka tedavi edilmelidir. Miyomların uygulanacak tedavi ile birlikte büyümeleri kontrol altına alınabilir, hatta küçülmeleri ve yok olmaları bile sağlanabilir.

Miyomlar rahim içinde çok farklı yerlerde gelişebilir, geliştikleri yerlere göre de farklı isimler alır. Rahim kas dokusu içinde büyüyen ve en sık rastlanan miyom “Intramural Miyom”, rahim dışı duvarında gelişene “Subseröz Miyom”, rahim ortasında oluşana “Submüköz Miyom” ve rahim dış duvarında dar bir sapa bağlı olarak gelişene ise “Pedunculated Miyom” denilmektedir.

Peki, kanser olmayan, ama belli zaman sonra rahatsızlıklara neden olan miyom;

Kimlerde daha sık görülür?

Miyom kadınlar arasında son derece yaygındır. Öyle ki, her dört kadının rahminde hayatı boyunca bir ya da daha çok miyom gelişimi görülebilmektedir. Yaş olarak bakıldığında 30 ila 50 yaş arasındaki kadınlar arasında miyom gelişimine sıklıkla rastlandığı söylenebilir. Miyom gelişimin genetik unsurlar da söz konusudur. Eğer bir kadının kan bağı olan diğer kadınlarda miyom gelişmişse, kendisinde de miyom gelişme olasılığı büyüktür. Bazı kadınlarda miyom sadece bir tane de olabilir. Ancak boyutları konusunda çeşitlilik söz konusudur.

Yapılan araştırmalar ve bulgular miyomların Afrikalı yani siyahi kadınlarda daha çok görüldüğünü göstermektedir. Bu ırk grubunda miyomlar daha erken yaşta gelişebilmekle birlikte, çok daha büyük boyutlardadır. Ayrıca siyahi kadınlarda oluşan miyomlar onlar için rahatsızlık verici düzeyde olmalarıyla dikkat çekmektedir.

Miyom kimlerde daha sık görülür sorusunun diğer bir cevabı obez kadınlardır. Öyle ki, 70 kilonun üstündeki kadınlarda miyom gelişimine daha sık rastlanmaktadır. Bunun nedeninin kilolu kadınlarda östrojen hormonunun daha etkin olmasıyla alakalı olduğu düşünülmektedir.

Miyomlar neye benzer?

Miyom rahimdeki düz kas hücrelerinin büyümesine benzetilebilir. Rahmin neden miyom geliştirdiği konusunda net veriler yoktur. Miyomlar östrojen hormonuna karşı son derece duyarlıdır ve bu hormon kadınların yumurtalık sistemine bağlıdır.  Östrojen hormonlarının düşük seviyelerde seyrettiği dönemlerde miyomların büyümesi durmakta, hatta küçülme eğilimine girmektedir. Bu anlamda kadınlarda menopozla birlikte miyom oluşumu durmakta, küçülmektedir. Ancak menopozdan sonra hormon tedavisi görülürse bu miyom küçülmesi süreci uzayacaktır.

Miyomlar her üç kadından birinde belirti gösterebilir. Bu açıdan pek çok kadın kendinde miyom olduğunun ömrü boyunca farkında dahi olmayabilir. Ancak bazı durumlarda bir başka sağlık sorununa çözüm ararken tesadüfen rahimde miyom geliştiği ortaya çıkabilir. Bu bir sağlık taraması ya da rutin bir muayeneyle olabilir.

Miyomların riskleri nelerdir?

Miyom regl dönemlerinin ağır ve daha ağrılı geçmesine neden olabilir. Bu durum miyom gelişiminin en olası belirtisidir. Adet döngüsünde bir aksaklık yaşanmamasına rağmen kanama fazla, acılı ve çok daha ağrılı gerçekleşebilmektedir. Aynı zamanda adet süresi de uzayabilmektedir. Sadece bu sebepten dolayı yaşanacak demir eksikliği sonucu anemi diğer bir isimle kansızlık ortaya çıkmaktadır.

Miyomlar büyüdükçe kadınlar için daha rahatsız edici olabilmektedir. Örneğin alt karın bölgesinde ağrı ya da şişlik gelişebilir. Miyomla birlikte bel ağrısının yaşandığı durumlar da vardır.

Miyomun rahim içinde yerleştiği yere göre başka organlara bası yapabilir, bu nedenle o organlarla ilgili sıkıntı oluşabilir. En sık rastlanan durumlardan biri miyomun mesaneye baskı yaptığı durumdur ki, bu durum kadınların daha çok idrara çıkmalarına neden olur. Bağırsaklara baskı olduğunda ise kabızlık baş göstermektedir. Eğer miyom rahim yoluna yakın bir yerde büyüme gösterirse cinsel ilişki sırasında ağrılı ya da acılı rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Bu disparoni olarak isimlendirilmektedir.

Miyomun kadınlara yaşattığı en büyük sıkıntılardan biri de düşüğe ya da kısırlığa kadar giden sonuçlardır. Öyle ki, eğer miyom rahim boşluğunda büyüme geliştirmişse yumurtalık tüplerini engelleyebilir. Bu çok az sayıdaki kadında vuku olan bir durumdur. Ancak sorunlu miyomun ortaya çıkartabileceği bir sorun olarak önemsenmelidir. Çok daha nadir olmakla birlikte de tekrarlayan düşükler ortaya çıkabilmektedir.

Pek çok miyom çeşidi kadınların normal hayatlarında kendini belli etmese de hamilelik dönemiyle birlikte kendini belli rahatsızlıklarla birlikte gösterebilmektedir. Hamilelik dönemiyle ağrılar başlayabilir ve hatta miyom ciddi bir büyüme evresi yaşayabilir.

Miyom sebebiyle normal doğum yerine sezaryen gerekliliği duyulabilmekte, bebek gününden çok daha önce dünyaya gelebilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.