Miyom nedir ?

22.08.2013
26
A+
A-
Miyom nedir ?

Miyom Nedir?

        Rahim; kadının doğurganlığının simgesi, iç üreme organıdır. Rahimin yapısı armuda benzetilmektedir. Rahim, kas yapısından oluşmuş bir organdır ve rahim ile rahim ağzında düz kas yapılarının bulunduğu bölgede oluşan iyi huylu tümörlere; miyom denir. Miyomlar genellikle açık pembe rengindedirler. Büyüklükleri değişkendir. Halk arasında ur olarak da adlandırılmakta olan bu hücreler, kimi zaman bir fındık tanesi büyüklüğündeyken, kimi zaman çok daha büyük boyutlara ulaşabilmektedirler. Çoğunlukla 35 ile 45 yaşındaki bayanlarda sıklıkla görülürler. Ancak diğer yaş gruplarında da daha az yüzdelerle miyomlara rastlanmaktadır. Miyomlar, tıpta myoma uteri ya da uterin fibroid şeklinde adlandırılırlar ve her bir miyoma, miyom nüvesi denir.


Miyomlar, iyi huyludurlar. Ancak tedavileri için geçerli bir ilaç bulunmamaktadır. Genellikle ameliyat ile tedavi uygulanmaktadır. Çoğunlukla büyük problem yaratmayan miyomlar, hamileliği engelleyecek boyutlara ulaşırlarsa ya da kötü huylu hücreler haline dönüşürlerse, ciddi bir tedavi uygulamasına geçilir. Aksi durumda, kendi kendilerine de zamanla küçülebilirler veya aynı da kalabilirler. Ancak yine de 6 ay aralıklarla, miyomları kontrol ettirmekte fayda görülmektedir.


Miyomların belirtileri nelerdir ?
      

       Miyomların belirtileri rahatsız edici olmadıkları için, rastlantılar sonucu teşhis edilirler. Genel muayenelerde genellikle ortaya çıkan miyomlar, adet düzensizliği, adet dönemleri arasındaki kanamalar, ilişki sonrası kanamalar, adet dönemi sonrası veya ilişki sonrası kuyruk sokumunda oluşabilecek ağrılar, sık sık idrar yapma, miyomların fazlaca büyümesi ve bağırsaklara yapılan baskılar sonucu oluşan kabızlık gibi belirtiler gösterir. Adet kanaması sonucu oluşan kansızlık da miyom belirtilerindendir.

Miyom oluşumunu arttıran risk faktörleri

            Miyomların oluşmasına neden olacak bazı riskli durumlar da bulunmaktadır. Bunlardan bazıları genetik iken; bazıları dışsal etkenlerdir. Irkın siyahi olması, miyom oluşmasında etkilidir. Rahimde bir gebelik yaşanmamış olması da miyom riskini arttırmaktadır. Beslenme ve yanlış beslenme sonucu ortaya çıkma ihtimali olan obezite, alkol kullanımı ve hipertansiyon da miyom oluşmasında riskli durumlardır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, genetik faktörler yani ailesel yatkınlık, miyom oluşma riskini arttırmaktadır. Bazı araştırmalar sonucunda ise; sigaranın miyomları azalttığına rastlanmıştır. Egzersiz ve spor yapmak da, miyomların azalmasına, küçülmesine ve bazen yok olmasına yardımcı olmaktadır. Doğum kontrol hapları ise bazen miyomların küçülmesi için kullanılabilmektedirler.


Miyomların 3 farklı ameliyat yöntemi bulunmaktadır. Ancak ameliyat öncesinde veya sonrasında miyomları azaltmak ve ameliyatın daha başarılı geçmesini sağlamak amacı ile kullanılan GnRH Analogları bulunmaktadır. Myomektomi ameliyatı, miyom tedavisi için uygulanan ameliyatlardan birisidir. Myomektomi ameliyatında yapılan işlem, rahim duvarından sıyrılarak miyomların alınması işlemidir. Bu ameliyat oldukça basit ve yaygın kullanılan bir ameliyattır. Çocuk isteyenler için de, rahmin korunması ile gerçekleşen bu ameliyat sonunda, tekrardan miyom oluşması gözlenmiştir. Ancak 2. ameliyata alınan hastaların yüzdesi oldukça düşüktür.

       Diğer ameliyat ise, menopoza girmek istemeyenler için çoğunlukla uygulanan, rahmin alınması ameliyatıdır. Tıptaki ismi; histerektomi ameliyatıdır. Bu ameliyatta yumurtalıklara ellenmeden, rahim tamamen alınır. Çocuk düşünmeyenler için uygulanan bir ameliyattır.

       Henüz Türkiye’de uygulanmayan ancak birçok yabancı ülkede uygulanmaya başlanmış ve başarılı sonuçlar alınmış bir ameliyat olan; MR Eşliğinde Uygulanan Odaklanmış Ultrason Sistemi (MR Guided Focused Ultrasound) dir. Bu ameliyat, çocuk isteyen bayanlara uygulanır. Rezonans görüntüleme şeklinde, rahimde bulunan miyomların yeri belirlenir ve doku yıkımı yapılmaya çalışılarak, olumlu sonuç elde etmek amaçtır.

       Miyomlar genellikle ameliyat sonrasında da oluşabilmektedirler. Ancak tehlike unsuru yaratmayan küçük miyom nüveleri bulunur. Nadiren tekrardan büyüyen ve rahatsızlık verebilecek durumda olan miyom nüveleri için, tekrar ameliyat olma ihtimali %15 kadardır. 6 Ayda bir, kadın hastalıklarına görünmek, miyomların oluşsa da kontrol altına alınmasının sağlanmasında etkili olacaktır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.