Miyomlarda teşhis , tanı

28.08.2013
22
A+
A-
Miyomlarda teşhis , tanı

Miyomlarda Tanı

        Miyom kanser değildir, östrojen hormonunun tetiklemesiyle rahmin farklı noktalarında oluşan kitlelerdir ve bu kitleler iyi huyludur. Ancak kendi özelinde rahatsız olmakla birlikte, büyümeleri sonucu farklı organları etkilemeleri olasıdır. Bu nedenle tedavi gerektiren durumlar söz konusu olabilmektedir.

 
    Bu açıdan miyomlarda tanı ön plana çıkmaktadır. Çünkü bambaşka rahatsızlıklara ve hastalıklarla kendini gösterebildiğinden kadınlarına aklına rahimlerinde miyom olabileceği akıllarına gelmez. Ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların başında ağrılı, acılı ve uzun süreli regl gelmektedir, ki bu rahatsızlık miyom olma olasılığı konusunda daha çok fikir verebilmektedir. Bunun dışında cinsel ilişkinin acılı ve ağrılı olması, kabızlık, idrar sorunu, karnın alt kısmında şişkinlik ve sıkıntı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Asıl önemli olan miyomlarda tanı ile tüm bu sorunların kaynağını doğru tespit etmek.

       Mevcut rahatsızlıklar dolayısıyla doktora gidildiğinde, doktor miyomlarda tanı açısından belli başlı sorular soracaktır. Miyomlarda tanı koymak için sorulan bu sorular miyomların belirtilerine yönelik sorulardır. Bu açıdan doktor Rahmin boyutunu kontrol etmek için jinekolojik muayene yoluna gidebilir. Ultrason ya da rahim resimleriyle miyom gelişip gelişmediği, geliştiyse rahmin neresinde geliştiği gibi tüm detaylar net bir şekilde görülebilmektedir.

Ultrason

       Doktorunuzun gerek duyması halinde ultrason çekimi yapılabilir. Miyomlarda tanı için gerekli aşamalardan biri olan ultrason çekimi ile rahme ses dalgaları gönderilir. Bu sayede rahmin için resimlenir, belli başlı sonuçlar elde edilir. Bu yöntem birkaç şekilde kullanılır. Karnın üstüne ultrason cihazı gezdirilir ya da rahmin içten görüntülerini almak için vajina içine de yerleştirilmesi söz konusudur.

       Miyomlarda tanıda geçerli olan başka unsur da laboratuar testleridir. Eğer regl dönemlerinde kanamanız aşırı denebilecek nitelikteyse doktorunuz nedenini anlayabilmesi için farklı testlere başvurabilir. Bu testlerden biri kan testidir. Bu test nedenleri konusunda kesin konuşabilmek için tam kan sayımı yapılması (CBC) olabilir. Böylece kanamanın kökenine ve sonuçları hakkında daha net bilgi sahibi olunabilir. Çünkü kanama ile anemi gelişebileceği gibi bazı tiroid hastalıklar da söz konusu olabilmektedir. Bu açıdan tam kan sayımı yapılması gereklidir.

       Kansızlık nedeniyle kadınların yaşam kalitesini bile olumsuz etkileyebilecek anemik sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu anlamda en önemli sorun halsizlik, göz kararması ve baş dönmesidir.

       Miyomlarda tanı konulurken eğer geleneksel ultrason yöntemleriyle yeteri kadar veri alınamazsa, daha farklı görüntüleme yöntemleri kullanılır.

       Miyomlarda tanı açısından bu görüntüleme sistemlerinden ilki Manyetik Rezonans Görüntüleme yani MRG’dir. Bu görüntüleme testi, miyomların hem büyüklüğünü hem de yerini göstererek uygun tedavi yöntemlerini belirlemek anlamında yol gösterici niteliktedir. Bu yöntem rahim içindeki kötü huylu oluşumların teşhisi açısından da önemlidir.

Histerosalpingografi

       Miyomlarda tanı konusunda diğer yöntem Hysterosonography’dir. Bu sistem “salin infüzyon sonografi” olarak da adlandırılır. Bu yöntem uygulanırlen steril tuzlu su kullanılmaktadır. Çünkü daha rahat görüntü alabilmek için rahim boşluğu ve endometrium görüntüleri almak için rahim boşluğunun genişletilmesi gerekmektedir. Ağır adet kanamasının nedeni konusunda geleneksel ultrason veri sunmazsa bu yöntem kullanılabilir.

       Histerosalpingografi miyomlarda tanı konulurken önemli yöntemlerden biridir. Bu yöntem uygulanırken rahim içini daha net görüntülemek için rahme X-ray ışınları gönderilir. Böylece hem rahim boşluğu, hem de tüpler detaylı olarak görüntülenir. Eğer kısırlık konusunda endişeliyseniz doktorunuz bu yöntemi size tavsiye edecektir. Bu yöntem sayesinde sadece miyom değil, tüplerin açık olup olmadığı konusunda da bilgi sahibi olunur.

Histeroskopi:

       Miyomlarda tanı konusunda başvurulabilecek diğer yöntem Histeroskopi’dir. Histeroskopi bir nevi teleskoptur. Bu küçük ve ışıklı teleskop ile rahim ağsından rahim içinin görüntülenmesi sağlanır. Bu yöntem uygulanırken rahim boşluğunun genişlemesi ve detaylı olarak inceleme yapılabilmesi için steril tuz kullanılır. Böylece rahim ve tüpler detaylı olarak incelenebilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.