Myomlar kısırlığa sebep olur mu?

22.04.2013
26
A+
A-
Myomlar kısırlığa sebep olur mu?

MYOMLAR KISIRLIK YAPAR MI?

        Miyomlar genellikle iyi huylu bir yapıya sahiptir ve rahmin oluşmasını sağlayan kasların aşırı kalınlaşması ile ortaya çıkarlar. Kadınlarda myom görülme sıklığı oldukça fazladır. Ayrıca myomlar kendilerini fark ettirecek bir belirti vermezler. Myomların neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemesine rağmen östrojen hormonu ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Üreme döneminde bulunan genç kadınlarda oldukça fazla rastlanılmaktadır.

 Myom gebe kalmayı engelleyerek kısırlığa yol açar mı?

        Myomların konumlandığı alanlar ve boyutları gebe kalmayı etkilemektedir. Tüplere yakın bir yerde konumlanmış olan myomlar
yumurta ile spermin döllenmesini veya döllenme gerçekleşen yumurtanın rahme yerleşmesini engelleyebilir. Bazen de myomlar erken gebelik kayıplarına neden olabilir. Gebeliğin sağlanamadığı kadınlarda kısırlık nedeni myomdan kaynaklanıyor ise cerrahi işlem gerekebilir. Ameliyat kararını verebilmek için detaylı inceleme gerekir. Çünkü miyom ameliyatları ile rahim zarar görebilir ve kalıcı kısırlık ortaya çıkabilir.

 Gebelik sürecinde myomlar büyür mü?

         Myom kadınlık hormonu ile alakalı gelişebilmektedir. Bu nedenle de gebelik döneminde büyümeye elverişli olur. Ancak kesin olarak büyüyecek diye bir kural yoktur. Bazen myomlarda herhangi bir değişiklik oluşmayabilir. Gebe olan bir kadında myom varlığı söz konusu ise hamilelik döneminde daha sıkı bir şekilde takip edilmelidir.

Myom gebeliği ne yönde etkiler?

Myomun herhangi bir etkisinin olması için konumu, büyüklüğü ve sayısı oldukça önemlidir. Bazı myomlar gebelik döneminde hiçbir belirti vermez ve herhangi bir şikâyete neden olmaz. Gebeliğin son 5 ayında gebeliğe bağlı olarak gelişen myomların içyapısında farklılıklar ve problemler oluşabilmektedir. Bu gibi problemler gebe kadınlarda dinlenme ile geçmeyen bel ve sırt ağrılarına neden olur.


Gebelik döneminde myomlar erken doğuma, erken gebelik kayıplarına ve plesentanın yerinden erken ayrılmasına neden olabilir. Ayrıca myomların boyutuna bağlı olarak doğumdan sonra rahmin kasılarak toparlanamamasına neden olabilir ve ciddi boyutlarda kanamalar oluşabilir. Myom taşıyan
gebe kadınlarda sezaryen ile doğum olasılığı daha yüksektir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.