Ne Kadar Sürede Gebe Kalabilirim?

19.01.2016
1.140
A+
A-
Ne Kadar Sürede Gebe Kalabilirim?

Çiftler genellikle uzun bir süre hamile kalmamak için çaba harcarlar. Çocuk istediklerine karar verdikleri zamanda ise yaptıkları denemelerin başarısız olmaları çiftleri umutsuzluğa sürükler. Oysa unutulmaması gereken şöyle bir nokta bulunmaktadır: Kadınlarda yaş 30’lu yaşların üzerine çıktıkça doğurganlık azalmakta. Yapılan araştırmalarda kadınlar 21-30 yaş arasında doğurganlığın en yüksek olduğu dönemde kolaylıkla hamile kalabilmektedirler.35 yaşından sonra kadınlarda yumurtlama olgunlaşma süreci bozulduğu için gebe kalabilme şansı azalmaktadır.  Bu nedenle çiftler kariyer hedeflerini gerçekleştirme ile uğraşırken çocuk sahibi olma işini ileri ki yaşlara bırakmamalıdırlar.

Hamile kalmak isteyen çiftler gebelik ihtimalinin yüksek olduğu yumurtlama döneminde birlikte olmalıdırlar. Yumurtlama döneminizi otomatik hesaplamak için tıklayın.

Yumurtlama tarihinden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca 2-3 günde bir ilişkide bulunmak hamile kalma şansını arttıracaktır.

Hamileliğe Karar Verildiğinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İlişkilerinin ilk gününden itibaren hamile kalmak isteyen çiftlerin sayısı oldukça düşüktür. Bu sebeple çiftler uzun bir hamilelikten korunma sürecinin ardından bebek sahibi olmaya karar verirler. Hamile kalmaya karar verildiği andan itibaren en önemli nokta korunmayı bırakmak olmaktadır. Korunmanın bırakılmasının ardından eğer hormon destekli herhangi bir korunma yöntemi tercih ediliyorsa hamilelik yeteneklerinin geri gelmesi yaklaşık 3 ay kadar sürebilmektedir. Ancak doğum kontrol hapı, spiral ya da prezervatif gibi yöntemler kullanılıyor ise hemen ertesi ay hamileliğin oluşma ihtimali bulunmaktadır.

İlişkinin Hamile Kalma Üzerindeki Etkisi

Çeşitli hurafeler gibi ilişki pozisyonları hamile kalma ihtimalini arttırır gibi bir batıl inanç bulunmamaktadır. Ancak haftada 2-3 kez düzenli olarak ilişkiye girmenin hamilelik ihtimalini arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Düzenli birlikteliği olan çiftlerde hamile kalma oranı %70’lere kadar çıkarken, düzenli birlikteliği olmayan bir çift için bu ihtimal %25’lere düşmektedir.

Yaşın Hamile Kalma Üzerindeki Etkisi

Yaşın ilerlemesi doğrudan yumurta kalitesini ve dolayısıyla hamilelik ihtimalini etkilemektedir. Sağlıklı çiftlerde 21-30 yaş arası kadınlarda hamile kalma konusunda sorun olmazken 35 yaş üzeri kadınlarda gebe kalma şansı düşmektedir.

 Ortalama Hamile Kalma Süresi Nedir?

Zor bir karar olan hamile kalma ve dünyaya çocuk getirme kararının alınmasının ardından özellikle kadınlarda biran önce bu işin olması gerektiğine dair bir baskı oluşmakta ve ilk aydan itibaren hemen hamile kalma gerekliliğine dair duygu yoğunluğu meydana gelmektedir. Ancak tüm şartlar uygun olsa ve tıbbi herhangi bir sorun olmasa bile bu süre bazen 1 yılı aşabilmektedir. Bu konuda yapılan istatistikler gösterir ki;çocuk yapmak isteyen çiftlerin ilk ayda bunu başarmaları ihtimali sadece %20’dir. Çocuk isteyen çiftlerin başarılı olma ve hamile kalma ihtimalleri ilk 2 ayda %36’e çıkarken, İlk dört ayda bu oran %59’a çıkarken ,ilk 6 ayda ise bu oran %74’e kadar yükselebilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki böylesi durumlarda zaman aleyhe işlediğinden dolayı ilk 1 yıllık  denemenin ardından olumlu sonuç alınmaz ise doktora gidilmesi gerekebilmektedir.35 yaş civarındaki çiftler bir yılı beklemeden 6 ay dolduktan sonra doktora başvurmalıdırlar.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.