Nedeni bilinmeyen kısırlık

16.04.2013
17
A+
A-
Nedeni bilinmeyen kısırlık

AÇIKLANAMAYAN İNFERTİLİTE ( NEDENİ BİLİNEMEYEN KISIRLIK)

Çocuk sahibi olmak için doktora başvuran adayların çoğunda kısırlığa neden olan hiçbir sorun bulunamamaktadır. Anne adayının yumurtalıkları kontrol edilir ve hiçbir problem ile karşılaşılmaz, tüplerin kontrolünde tıkanıklık ya da herhangi bir hasar da mevcut değildir. Baba adayında ise sperm numunelerinde yine hiçbir sorun ile karşılaşılmamaktadır. Ancak aktif bir ilişki ve korunma yöntemi kullanılmamasına rağmen 1 yıl süre ile gebeliğin sağlanamaması söz konusudur. Bu gibi sorunlar yaşayan çiftlerin sorunları nedeni bilinemeyen kısırlık olarak adlandırılır. Çiftlerin bütün sonuçları normaldir. Doğal yollar ile kendiliğinden gebe kalınması için hiçbir problem mevcut değildir. Nedeni belli olmayan kısırlık teşhisi konulan çiftlerin çoğu ilerleyen zamanlarda kendiliğinden gebe kalabilmektedir. Kendiliğinden gebeliğin sağlanması için biraz zaman ve sabırlı olmak gerekir.

 Nedeni belli olmayan kısırlıklarda kendiliğinden oluşan gebelikler,

Kısırlık problemi yaşamayan 100 çift arasında 1 ay içinde yalnızca ortalama 20 kadar çift gebe kalabilmektedir. Geriye kalan çiftlerde farklı nedenlerden dolayı gebelik sağlanamamaktadır. Eğer üreme merkezinde herhangi bir alanda problem mevcut ise doğal yollar ile gebe kalma olasılığı çok düşüktür. Bu tür sorun yaşayan adaylarda yardımcı üreme tedavileri ile gebelik sağlanmaya çalışılır. Bazı vakalarda ne kadar yıl geçerse geçsin tedavi olmadan gebelik oluşmamaktadır. Bu nedenle fazla vakit kaybetmeden tedavi yöntemlerine yönelmek gerekir.

 KISIRLIK SORUNLARININ NEDENLERİNİN KAYNAĞI NEDİR?

Sebebi açıklanamayan kısırlıklarda üreme sistemi ile alakalı kalıcı ya da geçici olan bir sorun mutlaka vardır. Bazı hasta gruplarında ise farklı farklı sorunlar aynı anda gelişmiş olabilir.

Sağlıklı bir gebeliğin oluşabilmesi için;

• Yumurtanın gelişerek olgunlaşması

• Yumurtanın çevresinde yumurtanın sağlığını bozabilecek anormalliklerin olmaması

• Yumurtaların yumurtlama yolu ile atılması

• Yumurtlama anında yumurtanın bölünerek döllenmek için hazırlanması

• Spermin problemsiz bir şekilde rahim ağzından ilerlemesi

• Rahim ağzından geçen spermin kolaylıkla ilerlemesi

• Spermlerin tüplerden geçmesi için hiçbir engelin olmaması

• Yumurtanın karın boşluğuna ve tüplerin içerisine doğru yol alması

• Yumurtanın herhangi bir tüpün içine konumlanması

 • Yumurta ve spermin bir araya gelmesi

Sağlıklı bir gebelik için yukarıda sıralanan eylemlerin ve buna benzer üreme merkezi ile alakalı daha birçok eylemin düzenli bir şekilde gerçekleşmesi gerekir. Üreme sisteminde meydana gelen en küçük bir problem gebe kalmayı engelleyebilir.

Nedeni açıklanamayan kısırlık ile karşı karşıya kalan çiftlere yaklaşım…

Nedeni belli olmayan kısırlık problemi yaşayan çiftlere öncelikli olarak gebelik ihtimalinin azalmasına rağmen gebelik şansının da olduğunu vurgulamak gerekir. Bu hasta gruplarının karamsarlığa kapılmaları önlenmelidir. Çünkü bazı durumlarda uygulanan ve başarısız olan tedavilerden sonra kendiliğinden gebe kalma olasılığı da vardır. Nedeni belirlenemeyen kısırlıkta stres oldukça önemli bir yer tutar. Dolayısıyla çiftler birbirlerine destek olmalı ve hoşgörülü davranmalıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.