reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Normal doğum ne zaman gerçekleşir ?

Normal doğum ne zaman gerçekleşir ?

Gebelik haftalarını bilen anneler ve babalar için bebek ne zaman gelecek ve ne zaman doğum olacak daha net bilinebilir.

       Ekstra bir sorun yoksa son adet tarihinden itibaren 40 hafta-280 gün sonra normal doğum gerçekleşebilir.Normal doğumlar genellikle gebeliğin 37. haftası ile 42. haftası arasında meydana gelir.

Geç yumurtlamanın olmadığı , annenin ve bebeğin sağlıklı olduğu durumlarda normal doğum olduğu durumlarda geçerlidir.Ancak bebekte veya annede bir sağlık sorunu varsa örneğin bebekte bir gelişme geriliği varsa yada annede bir tansiyon sorunu varsa , ikiz gebelik varsa doğum tarihi öne gelebilir.Bu doğrultuda doktorunuzun önerilerine ve kontrollerine önem verilmesi ihmal edilmemelidir.

Hamilelikte gün aşımı ,geç doğum nedir ?

Normal doğum isteyen anne adaylarında Günaşımı denen bir durumla da karşı karşıya gelebilmekteyiz. Çok sık olmamakla birlikte son adet tarihinden itibaren 280 gün yada 40 hafta geçmesine rağmen bebekler bazen bir hafta on gün kadar daha dünyaya gelmemekte ve doğum gecikmektedir.Bu 7-10 günlük bekleme dönemi anne karnındaki bebek için bir takım riskleri arttırdığı için yakın doktor kontrolü gereklidir.Bu dönemde anne adaylarında düşen görev bebek hareketlerini iyi takip etmeleri gerekir.Eğer bebek hareketlerinde bir azalma , huzursuzluk olursa vakit kaybetmeden doktorlarına bilgi vermelidirler.

GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA

Dikkat: Doğru hesaplama için bilgisayarınızın tarih ayarının doğru olduğundan emin olun.

En son adetinizin başladığı tarihi girin (bittiği tarihi değil) :

Burada hesapladığınız gebelik ve doğum haftası adetinize göre hesaplanmaktadır bu nedenle yanıltıcı olabilir. Kesin öğrenmek için doktorunuzun ultrason ölçümü ile karşılaştırması gerekir.

Hesaplama Sonuçları

Sonuçlarınız burada yer alacak.

NORMAL DOĞUM NE ZAMAN GERÇEKLEŞİR -VİDEO

Bu Haber 68.540 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 24.11.2014 Pts 12 : 24

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Aleyna Tüz dedi ki:

  Merhaba hocam ben doktora gittiğimde bana 26 haftalık yani 6 buçuk aylık hamilesin dediler ama adet tarihime göre 29 hafta 4 günlük oluyorum son adet tarihim 25 haziran 2017 nasıl oluyor acaba kafam çok karisti

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aleyna hanım gebelik takibi ay hesabıyla değil hafta hesabıyla yapılır.Son adet tarihinize 29 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 1 Nisan 2018 Pazar.
   *Bilgi amaçlı olarak 29 hafta 5 günlük hamilelik = 208 günlük = 6 ay 28 günlük hamile oluyorsunuz.

 2. Avatar esmanisa dedi ki:

  Merhabalar hocam bı sorum olacak benım normalde adet tarıhım 12/05/2016 suanda 36+6 günlük hamileyim normalde ama bebeğin gelişimi normalden önde gıdıyor suanda 38 hafta da gözüküyor doktorum öyle soyledi ben adet tarihine goremi dogumu beklıycem yoksa 38 haftadan ıtıbaren beklıycem

 3. Avatar Havva dedi ki:

  38 hafta 6 gunluk hamileyim doktorum normal dogum dedi cok agirlastim ilk bebegim ve dogumun nasil basladigini anlamazsam diye cok korkuorum ve tedirginim az az sancilarim olmaya basladi ama hemen geciyo yalanci sanci dedi doktorum sizce nasil bi yol izlemeliyiz

 4. Avatar melihsan dedi ki:

  Basladi adet 09.11.2015 kac aylik hamileyim cok tekmekliyor ?

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik döneminde bebeğin hareketli olması istenilen bir durumdur.Son adet tarihinize göre 31 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 15 Ağustos 2016 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 5. Avatar Fatma dedi ki:

  25 haftalıgım tansiyonum 9.6 düşük hep idral itap var erken dogum olur dedi doktor sizce

 6. Avatar Fatma dedi ki:

  25 haftalıgım tansiyonum 9.6 düşük hep idral itap var erken dogum olur dedi doktor sizce

 7. Avatar Ayse dedi ki:

  30 haftalik hamileyim kolestrolm aşırı degil fakat yuksek cikti. 230 degerinde. Ne yapmam gerekiyor. Bide bi tehlike olurmu.

 8. Avatar fecriye dedi ki:

  benim son adet tarihim 29.05.2015 hesabıma göre 40+5oldum halen doğum olmadı 3.hamileliğim ne zaman doğar bilmiyorum

 9. Avatar Anydfym dedi ki:

  Merhabalar benim bebegim 38 haftalik gelisim geriligi oldugundan kilosu 2500 kadar doktor bebegin kendini itemeycegini bu sebeble normal dogum gerceklestirilemez sezaryanla almak zorunda oldugunu soyluyor..gercekten gelisim geriligi olan bebeklerde normal dogum gerceklesmesi cokmu zordur??bebegin kalp atislari ara yukseliyor ve haretleri ,suyu gayet iyi bilgilerinize lütfen

 10. Avatar yesim dedi ki:

  Benim son adet tarihim 26.06.2014 kendi takvimi më göre 40+3 hamleyim halen de doğum gerçekleşmedi 2. Gebelegim. Daha ne kadar bekleriz bilmiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   GÜN AŞIMI

   Benim önerim bebek 4 kg nun altında ise sağlığı, hareketleri, suyu, kan akımları, gelişimi, kalp atımları iyi ise 2-3 gün daha beklemeniz yönünde. Bu süre içinde doğum olmazsa sezaryen ya da suni sancı ile doğum başlatılabilir. Bunun hangisi olacağında karar çatı muayeneniz ve bebeğin pozisyonu olmalı

   Dr Zeki SALAR

 11. Avatar mine dedi ki:

  Benim adetim 11/12/2014 oldu düzenli adet oluyorum şimdi adet olmama uç,gün kaldı gebelik hesaplama yaptığımda uç hafta iki gün gebe olduğum çıkıyor sizce hamile olma olasılığım nedir?

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda gebelik testi yaptırın.