Normal doğum öncesi beslenme nasıl olmalıdır ?

09.07.2018
100
A+
A-
Normal doğum öncesi beslenme nasıl olmalıdır ?

NORMAL DOĞUM SIRASINDA BESLENME

Anne olacağınızı öğrendiğiniz güzel haberi aldığınızdan beri epeyce zaman geçti ve artık doğum vakti yaklaştı. Doğumların çoğu hesaplanan tarihten 15 gün erken veya geç gerçekleşir. Bu nedenle doktorunuzla tahmini hesaplama tarihinize göre son ayınızda normal doğuma hazırlık süreciniz başlayabilir. Normal doğum, saati belli olmayan, kendiliğinden gelişip ilerleyen doğal ve fizyolojik bir süreçtir. Bu süreci en güzel şekilde atlatmak her anne ve bebeğin hakkıdır.

DOĞUM ESNASINDA BESLENİLİR Mİ?

Normal doğum planlanan gebelerde, acil sezaryen ihtimali nedeniyle, oral kısıtlanmaya gidilmektedir. Kadınların enerji ihtiyaçlarının gide­rilmesi için genelde glikoz içerikli solüsyonlar intravenöz (IV) olarak verilmektedir. Son zamanlarda annelerin gıda alımındaki katı yasak uygulamasından vazgeçilmeye başlanmıştır.

Normal doğum 3 fazdan oluşmaktadır. Dilatasyon evresi olarak bilinen doğumun ilk evresi, doğum ağrılarının başlaması ile rahmin tam açılması arasında geçen süreçtir. İkinci evrede rahim açılarak bebeğin doğumu gerçekleşir. Bu evre doğumun aktif evresidir. Üçüncü evrede ise plasenta anneden ayrılır. Doğumun ilk evresinde artan prolaktin annenin iştahını artırırken, doğum ilerledikçe oksitosin artışı annenin iştahını kapatır.

Yapılan çalışmalarda annelerin doğumun başlangıç aşamasında yiyecek ve içecek tüketmede istekli olduğu, ancak doğum ilerledikçe gıda alımı düşünmedikleri tespit edilmiştir. Eğer kadın aç ise doğum eyleminin başlaması güçtür. Annenin yemek yemeye ihtiyaç duyması, eylemin başlaması ya da iler­lemesi için kadının gerçekten besine, enerjiye gereksinimi olduğunu gösterir. Risk taşımayan gebelerin, normal doğumun sancıların az olduğu ilk evresinde uygun gıdaları almasında bir sakınca yoktur.

NE TÜR GIDALAR TÜKETİLEBİLİR?

Bu konuda Amerikan Obstetriyen ve Jineko­loglar Birliği’ne (ACOG) göre; aspirasyon ( mide içeriğinin solunum yollarına kaçması) ve müdahaleli doğum riski olmayan gebeler oral tanesiz sıvı besin tüketebilirler, fakat içerisinde partikül bulunan sıvılardan (çorba vb.) kaçın­malıdırlar.

Normal doğum sürecinde bulunan annelerin,

  • Tanesiz koyu olmayan çorba,
  • Muhallebi,
  • Yoğurt, ayran, süt,
  • Çay, meyve suyu, tanesiz komposto,
  • Bal, reçel, bisküvi tüketmelerinde sakınca yoktur.

Ek olarak, sezaryen doğum planla­nan ve komplikasyonu olmayan gebelerde ise anesteziden iki saat önceye kadar oral yolla berrak/tanesiz sıvı verilebileceği önerilmekte­dir.

BESLENMENNİN ANNE VE BEBEK İÇİN FAYDALARI NELERDİR?

Kadınların ağızdan sıvı ve besin alımının sınırlandırılması, annede açlık ve susuzluk his­sine, ketozis, hiponatremi, hipoglisemi, uzamış doğum eylemi, bulantı ve kusma, dehidratas­yon, müdahaleli doğum ve doğum sonu kana­maya, hastanede yatış süresinin artmasına, anne memnuniyetsizliğine, emzirme sürecinde başa­rısızlığa neden olabilmektedir. Kadında açlığa bağlı stres seviyesinde artma da ketozisi (glukoz seviyesinin düşük olduğu durumlarda yağların enerji vermek için kullanılması) şiddet­lendirmektedir. Aynı zamanda açlık ağrı algıla­masını da etkilemekte, kadın baş ağrısı, bulantı, hareket kısıtlığı, kateter yerinde lokal ağrı gibi sorunlar yaşamaktadır. Yeme içmeleri serbest bırakılan gebelerin, kendilerini daha rahat ve iyi hissettikleri, serum tedavisi ile benzer şekilde ortalama 2 saat kadar doğum süresinin kısaldığı ve memnuniyetin arttığı gözlenmiştir.

Yenidoğanlarda annenin doğum esnasında beslenmesinin bebeğe etkileri ile alakalı bir çalışma bulunmamakla birlikte, annenin beslenmemesinin bebeğin kan glukoz seviyesinin düşmesine ve solunum ve hareketlerinde azalmaya neden olduğu bilinmektedir.  Doğum süresince aç bırakılan, sadece su veya karbonhidratlı içecek tüketen gebelerle yapılan bir araştırmada, bebeklerin yenidoğan ünitesi ihtayaçları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiş, benzer bulunmuştur.

Sonuç olarak özellikle ilk doğum için uzayan travay süresinde annelerin memnuniyetini artırmak, uzayan doğum süresini kısaltmak için; annenin gıda alımı yapıp yapamayacağı değerlendirilmelidir. Risk olmayan doğum sürecinde bu gereksiz uygulamanın bırakarak oral sıvı gıdalarla beslenmesi annenin tercihine bırakılmalıdır.

Diyetisyen Çiğdem Öteleş

Diyetisyen Çiğdem Öteleş
Diyetisyen Çiğdem Öteleş
1990 yılında Kırıkkale'de doğdu. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Mesleğini aktif olarak sürdürmekte olan yazar, evli ve bir çocuk annesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.