Normal doğum sonrası iyileşme süreci

06.06.2018
381
A+
A-
Normal doğum sonrası iyileşme süreci

Normal doğum sonrası iyileşme ve normal hayata geri dönüş hakkında her şeyi bilmek ister misiniz? O halde yazımızı sonuna kadar okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Normal Doğum Sonrası Vücudun İyileşmesini Etkileyen Faktörler Neler?

Normal doğumdan sonraki ilk altı ila sekiz hafta, vücudunuz için çok önemlidir. Vücut hamilelik, doğum ve doğum sonrasında bir takım değişiklikler geçirdikten sonra iyileşmeye ve normale dönmeye çalıştığı bir zaman dilimindedir. Vücudunuzun tam anlamıyla doğumdan sonraki haline geri dönmesi yaklaşık bir yılı bulur.

Normal doğumdan sonra vücudunuzun geçireceği bazı temel değişiklikler şu şekilde olur;

 • Rahmin orijinal boyutuna geri çekilmesine yardımcı olacak şekilde ortaya çıkan kanamalar veya kasılmalar yaşayabilirsiniz. Çoğu durumda, rahmin normale dönmesi yaklaşık altı ila sekiz hafta sürer.
 • Çok yaygın olarak yaşanan boyun, çene veya kol kaslarınızda ağrı olabilir. Doğum sürecinde geçirilen stres ve ağrı, doğumdan sonraki birkaç gün içinde azalmaya başlar.
 • İlk iki ila dört hafta boyunca, vajinanızdan bir miktar kanama ve akıntı meydana gelir. Bu durumu gelecek iki ay kadar da devam eder. Ayrıca vajinal bölgenizde ağrı, uyuşukluk veya genel rahatsızlık hissedebilirsiniz. Epizyotomi veya perineal yırtığınız varsa belirtiler şiddetli olabilir.
 • Ayaklarınızda ve bacaklarınızda şişme olabilir.
 • İlk birkaç hafta boyunca kabızlık veya genel rahatsızlık hissedebilirsiniz.
 • Vücudunuz doğumiçin hazırlanırken, süt üretmeye ve depolamaya başlar. Bu nedenle memelerde bir tür şişme olur ve bu da rahatsızlık hissetmenize neden olabilir. Bebeğinizi emzirmeye başladığınızda, göğüs büyümesi sorunuda yavaş yavaş gidecektir.

Bebeğiniz dünyaya geldiğinde, muhtemelen tüm sevginizi ve dikkatinizi ona vermek istersiniz. Annelik görevlerine başlamadan önce vücudunuza uygun dinlenme ve bakım vermeniz önemlidir. Normal doğum sonrası iyileşme biraz zaman alır. Bu ipuçları normal doğum sonrası iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Normal doğum sonrası iyileşmeye yardımcı olacak ipuçları neler?

 • Vajinal bölgenizdeki ağrıları azaltmak için hijyenik ped ile vajinal yaranız arasında bir buz paketi kullanabilirsiniz. Ayrıca pedinizi sık sık değiştirmeniz gerekebilir.
 • İdrar yaparken, ağrıları azaltmak için genital bölgenize biraz ılık su dökün.
 • Vajinal temizliğinize özen gösterin ve bunu yaparken dikkatli olun.
 • Oturmaya çalışırken dikkatli olun. Mümkünse doğumdan sonraki ilk birkaç haftayı yatarak ve koltukta oturarak geçirmeye çalışın.
 • Doğumdan sonra sağlığınıza çok dikkat etmelisiniz, böylece hızlı iyileşebilir ve bebeğinize daha iyi bakabilirsiniz. Kalkmak ve oturmak isteyebilirsiniz, ancak ilk birkaç hafta sonraki dönem çok önemlidir. Bu dönemde dikkatli olmamak, sağlık sorunlarına yol açabilir. İyi dinlenmeyi ve doğru beslenmeyi ihmal etmeyin.Ağrılarınızın ve diğer yaşanılan durumlarınızın dayanılmaz hale gelmesi durumunda derhal doktorunuza danışın.
 • Yüksek ateşinizin olduğunda, yoğun akıntı veya kan pıhtılı akıntı, alt karın boşluğunda aşırı sancı ve dikişlerinizde enfeksiyon(irin akması) durumları olursa mutlaka doktora gidin.

Doğum sonrası iyileşme sürecinde siz kendinize nasıl dikkat ettiniz?

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.