Nuriye’nin uyku eğitimi

20.04.2016
17
A+
A-
Nuriye’nin uyku eğitimi

3.5 yaşında bir kızım var. Kızım doğduğunda araştırmalar bir anne olarak üzerime düşen vazifemdi. Ben onun için her şeyin en iyisini ve en güzelini istiyordum tabi Anne olarak. Uyku konusunda çok problemimiz olmasa da düzenli bir uykunun onun, fizyolojik ve psikolojik gelişimi açısından çok önemli olduğunu biliyordum. Yaptığım birkaç küçük tüyo ile şu an zamanında uyuyan ve kendi kendisine uykuya dalabilen bir kızım var. Öncelikle çocuklara mutlaka bir uyku ritüeli oluşturmalısınız. Sıralama yani… Bizde sıralama şu şekilde 1-Pijamaların giyilmesi 2- Diş fırçalama 3- Tuvalet 4-Masal ve anne baba sarılma öpücükler Sonra iyi geceler diliyorum ve çıkıyoruz. İnanın bu hayal değil. Nasıl yetiştiriyorsanız öyle gidiyor. Çocuğunuz kesinlikle karanlık bir odada uyumalı. Ne olacak ki canım demeyin. Melatonin hormonu karanlıkta üretiliyor çünkü. Buda çocuğunuzu başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara karşı kalkan görevi görüyor ve koruyor. En önemli noktalardan bir tanesi de düzen olmalı çocuğunuzun hayatında aynı yerde uyuması, uyanması çok önemli mesela çocuğu salonda uyutup sonra beşiğine bırakırsanız çocuğunuz uyandığı zaman “Ben neredeyim “kaygısına düşüyor çoğu zaman. Kendi kendine uykuya dalabilmesine yardımcı olun. Bu alışkanlığı kazandırdığınızda o kendi kendine yetebiliyor zaten. Yanında durun okşayın, sevin, güvende olduğunu hissettirin. Ergün aynı saatte uyumasına dikkat edin. Aynı saatlerde yemek yemesine, düzen bir çocuk için olması için bebekliğinden gelen bir alışkanlık süreci. Uyku arkadaşı edindirin çocuklarınıza. Uyku arkadaşı nedir ? Onun sevdiği ve seveceği bir oyuncak Bu bir ayıcık olabilir, bir battaniye bile olabilir. O neyi seviyor , neyi istiyorsa. Aslında annelik gözlem yeteneğinizin gelişmesini sağlıyor. Her çocuk ayrı bir dünya keşfedilmeyi bekleyen…Gözlemleyin ve çocuğunuzu o yönde yönlendirin. Şimdi düşünüyorum da Allah bizlere dünyanın en güzel duygusunu yasamayı nasip etmiş anneliği. Var mı bundan ötesi… Allah canlarına sağlık versin. Hayırlısıyla büyüdüklerini ,mutlu olduklarını görmeyi nasip etsin. Anne olunca boyut değiştiriyor insan ve bu sancılı bir dönem olabiliyor kimi uzun kimi daha kısa yasıyor bu süreci. Ben de çok bunaldım zor günler geçirdim tabiî ki tozpembe olmuyor bu serüven .Evimize bir melek düşmüş gökyüzünden sanki.. Keşke bütün çocuklar bu kadar şanslı olsa ,bütün çocukların sıcacık yatakları oyuncak ayıları, onları öpmeye doyamayan anne-babaları olsa…

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.