Oğlum 1 yaşına girmesine rağmen hala yürümeye başlamadı

30.03.2016
15
A+
A-
Oğlum 1 yaşına girmesine rağmen hala yürümeye başlamadı

Oğlum 1 yaşına girmesine rağmen hala yürümeye başlamadı bana yardımcı olursanız sevinirim.

Soru :Oğlum 1 yaşına girmesine rağmen hala yürümeye başlamadı. Yaşıtları adım adım yürüme alıştırmaları yaparken, benim oğlum daha emeklemedi bile. Çevremdekiler, erkek çocukların geç yürüdüklerini veya emeklemeden yürümeye başlayabildiklerini söylüyor. Bu konuda neye inanacağımı bilmiyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap: Bebekler 7-8 aylık olduklarında destek almadan oturur. Gövde kasları kuvvetlenmeye başladığında öne doğru eğilirler ve önlerine konulan oyuncaklara erişmeye çalışırlar. Yüzüstü bırakıldıklarında da kolları ile gövdesini kaldırıp, önündeki oyuncaklara erişirler. Bu hareketler, kaslarını emekleme sırasında kuvvetlendirir. Bacak kasları yeterince güçlendiğinde, emeklemeye başlarlar. Fakat bazı çocuklar, emeklemeden alternatif yöntemler kullanır; yerde sürünmek veya karnı üzerinde ilerlemek gibi… Bebeğinizin etrafı kendi kendine keşfederek yürümeye hazırlık yapması önemlidir. Bebekler ortalama olarak 13. Ayda yürümeye başlar. Bazı bebekler daha erken veya daha geç yürür. 12. Ayda ellerinden tutulursa 15. Ayda kendi başlarına yürürler. Ama bebeğinizin normal hareket etmediğini düşünüyorsanız, doktora başvurmanızda fayda var.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.