Polip kısırlığa yol açar mı ?

14.05.2013
33
A+
A-
Polip kısırlığa yol açar mı ?

POLİP KISIRLIĞA YOL AÇAR MI?

Polip nedir?

Polip, rahim ağzında ya da rahim içinde konumlanan et benini andıran tümörlere verilen addır. Polipler genelde selim tümörlerdir. Rahim ağzında ve içinde tek olabileceği gibi birden fazla da olabilirler.

Polip belirtileri nelerdir ve kısırlığa neden olur mu?

Polipler genellikle belirti vermeyen tümörlerdir. Genellikle tesadüfen bir jinekolojik muayene tespit edilirler. Bazı kadınlarda adet kanamalarının uzun ve pıhtılı bir şekilde ortaya çıkmasında polip varlığından şüphelenilir. Adet dönemi haricinde oluşan kanamalarda da polip varlığı değerlendirilmektedir.
Polipler bazı vakalarda kısırlığa yol açabilmektedir. Polip rahim içinde konumlanarak oluşabilecek embriyonun tutunmasına engel olabilir.

Polip tanısı nasıl konulur?

Polip tanısı genellikle ultrason yardımı ile konulmaktadır. Ultrason muayenelerinde rahim içini saran dokunun düzensiz ve kalın olması polip şüphesini ortaya koyar. Böyle bir durumun varlığında SHG adı verilen bir yöntem ile tanı konulabilir. SHG yöntemi ile rahim ağzından girilerek katater yardımı ile rahmin iç kısmına serum verilir. Rahim içine verilen serum rahim içinin genişlemesini sağlar ve var olan poliplerin görünmesini kolaylaştırır. Şayet bu yöntem ile başarı sağlanamamış ise histeroskopi yöntemi ile kesin tanı konulabilmektedir.

Polip tedavisi nasıl yapılır?

Çok ufak, hiçbir belirtiye neden olmayan ve kısırlık sorunu oluşturmayan poliplerin tedavisinde progesteron tedavisi uygulanabilmektedir. Fakat polip tedavi etmek için genel olarak cerrahi girişimler kullanılmakta ve başarı sağlanabilmektedir. Tedavi amacı ile kullanılan histeroskopi yöntemi ile polipler kesilerek çıkartılmaktadır.
Poliplerin çıkarılma işlemi histeroskopi ya da ofis histeroskopi ile uygulanmaktadır. Histeroskopi ile tedavi olan bir hasta aynı gün taburcu edilmektedir. Poliplerin kansere dönüşmesi çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen rahim içinden çıkartılan parçalar incelenmek üzere patolojiye alınır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.