reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Rahim Ağzı İltihabı

Rahim Ağzı İltihabı

Rahim Ağzı İltihabı

        Kadınlarda meydana gelebilecek birçok cinsel rahatsızlık mevcuttur. Bunların çoğu rahim bölgesinde meydana gelebildiğinden bu alanda yapılacak testlerden elde edilecek erken tanılar sonucunda pek çok hastalık henüz meydana gelmeden önlenebilmektedir. Bu başlıkta incelenebilecek rahatsızlıklardan birisi de rahim ağzı iltihabıdır. Servisit dokusunun birçok etkene bağlı olarak enfeksiyonu veya inflamasyonu olarak incelenebilecek bu rahatsızlık tüm kadınların neredeyse yarıdan fazlasında ortaya çıkabilmektedir. Vajinal bölge yapısı gereği mikrop kapmaya oldukça müsait olduğundan birçok durumda mikroplar kanal yardımı ile içeri taşınarak bu tarz enfeksiyonlara sebep olabilmektedir.

Rahim ağzı iltihabı genel olarak ne zaman görülür?

       Çoğunlukla cinsel ilişki sırasında çeşitli sebeplerden bulaşan bakteri ve mikroplar nedeni ile oluşan rahim ağzı iltihaplanmasının tedavisi ise kolaylıkla mümkündür. Sağlıklı ve tek eşli ilişkilere nazaran birden fazla kişi ile cinsel birleşme yaşamış insanlarda daha sık görülmektedir. Aynı zamanda vajinaya sokulan tampon, uygulanan krem ve kayganlaştırıcı gibi maddelerden de oluşabilecek enfeksiyonlardan korunmak ise bir hayli zordur. HIN ve HPV ile enfekte olmuş kişilerde bu rahatsızlığa yakalanma ihtimali oldukça fazladır.

Rahim ağzı iltihabı nasıl teşhis edilir?

       Bu enfeksiyonu kapanlar çoğu zaman farkına varmamaktadırlar. Herhangi bir sancı veya ağrı yaratmadığı için ancak detaylı inceleme sonucu ortaya çıkabilmektedir. Kişinin çoğu zaman kendi başına fark edemeyeceği bu durum periyodik jinekolog muayeneleri sırasında ortaya çıkabilir. Hekimin arzu ettiği takdirde servisk yani rahim ağzı dokusuna smear testi uygulanarak ileriki düzeylerde kolposkopi ile biyopsiye ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu ve benzeri testlerin neredeyse tümü ağrısız ve kısa sürede tamamlanan işlemler olduğundan endişe edilecek veya heyecanlanacak bir durum söz konusu değildir.

Rahim ağzı iltihabının belirtileri nelerdir?

Adet döneminin bitişi ile başlayan açık renkli ve kokulu akıntı çoğu zaman dikkate alınmasa da buna benzer durumların sık tekrarlanması durumunda şüphe oluşmalı ve hekim kontrolünden geçilmelidir.

Genital bölgede kaşıntı,

Uyuşma hissi,

Hafif kasık ve bel ağrıları

Gibi şikâyetlerin sürekli hale gelmesi de rahim ağzı iltihabının habercisi olabilmektedir. İdrar yaparken yanma ve hafif kan görülmesi de önemli bir belirtidir.

Erken müdahale önemli midir?

        Enfeksiyonun erken dönemlerinde herhangi bir sorun teşkil etmese de müdahale edilmediği takdirde yumurtalık ve karın içine doğru ilerleme riski söz konusu olduğundan bu durumlar gerçekleştiği takdirde ciddi ağrı ve yanmalara sebebiyet verebilmektedir.

       Tedavinin ilk aşaması iltihaplanmaya sebep olan etkeni ortaya çıkararak sonlandırmak olacaktır. Eğer
erken iltihaplanma erken teşhis edilmiş ve henüz ilerleme kaydetmemişse genellikle kendiliğinden iyileşmektedir. Basit bir antibiyotik tedavisi ile bölge enfeksiyondan arındırılarak kolaylıkla iyileştirilecektir. Eğer sorunun kaynağı sıklıkla karşılaşılan Herpes gibi virütik bir durum ise anti virüs ilaçlara başvurulması gerekebilmektedir. Tedavi süresinde ve ilerleyen birkaç ay boyunca her türlü cinsel birleşmeye ara vermek kişinin faydasına olacaktır.

Hastalıkla ilgili önlemler nelerdir?

        Enfeksiyonun sebebi Enfeksiyonun sebebinin cinsel bir hastalık olduğunun ortaya çıktığı durumlarda ilişkiye girilen kişinin de tedavisi gerekebilmektedir. Birleşmeden meydana gelen rahatsızlıklarda genellikle karşılıklı mikroplanma yaşandığından her iki tarafın da gelecekte sıkıntı yaşamaması için bu durum zaruri bir hal almaktadır. Genellikle antibiyotik tedavisi ile çözülen sorunlarda kimi zaman da hastalıklı dokunun yakma veya dondurma yöntemi ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu tarz işlemler sonucunda bir ilâ iki ay boyunca kontroller devam edilmeli ve yine herhangi bir birleşme veya ekstra madde kullanımından kaçınılmalıdır.

İltihaplanmadan nasıl korunuruz?

        Bu tarz iltihaplanma ve doku zedelenmelerinden korunmanın birincil yolu tek eşli cinsel hayata sahip olmaktır. Birleşme yaşanan kişinin herhangi bir hastalığı olmadığından emin olunduğu takdirde zarar görme olasılığı da minimuma inmektedir. Adet dönemi dışında meydana gelen herhangi bir ekstra akıntı ve kanamayı ciddiye alarak vakit kaybetmeden hekime danışıldığı takdirde mikrobun yayılmasını engelleyerek bir an önce tedavi uygulanması hastanın yararına olacaktır. Düzenli smear testlerinin yapılması da bu ve benzeri rahatsızlıkların erken tanısında büyük rol oynamakta ve çoğu zaman zarar görmeden atlatılmasını sağlamaktadır. Genital bölgenin sürekli temizliği ve kullanılan krem veya tampon gibi ek maddelerin hijyenik öğelerine dikkat etmek ve mümkünse hiç kullanmamak da enfeksiyon kapma riskini düşürmektedir.

Rahim ağzı iltihapları gebelik de veya gebelik sonrası herhangi bir soruna sebebiyet verir mi?

       Çok düşük bir ihtimal olsa da bu tarz mikroplar gebelikte problemlere ve kısırlığa sebep olabilmektedir. Bu nedenle kontrol ve testler ihmal edilmeden uygulanmalı, herhangi bir olumsuz durumda acilen tedaviye başvurulmalıdır.

Bu Haber 46.358 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 11.09.2013 Çar 12 : 11

YORUM YAZ
 1. Bahar dedi ki:

  Selam ben hamileyim ama mantar olmuştum ama şu an hamileyim aqinti var sarı yeşil gebi ne yapabilerim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar bahar hanım
   vajınal enfeksiyonunuz var ise bunun içi tedavi almanız gerekmektedir
   en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 2. Ahsen dedi ki:

  Kaşınma yanma ve idrarımı zorlukla yapıyorum sızısından duramıyorum ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.İdrar tahlili ve kültür testi yaptırın.Detaylı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-idrar-yolu-hastaliklari.html

 3. emine dedi ki:

  merheba rahimde iltihap varsa hamile kalınırmı

 4. Hatice dedi ki:

  Rahim agizi iltihap oldum ve20 haftalik besinci cocugumu dusurdum hepsi aynibana bir cate bulun allah rizasi icin sifa bekliyorum

 5. İsimiz dedi ki:

  Rahim iltahapı için ilaç kullandım birkaç gün sürekli cok şekilde sarı kokulu katı bir akıntı geldi daha sonra bu kahve rengi adet gibi leke oldu sizce sebebi nedir ? Adetime 4 gün var ve bu kahve leke adetimden 1 hafta önce geldi. Gebelik olabilir mi ?

 6. asmin dedi ki:

  Hamileyim be rhmimde iltihap var ne yapmaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Doktora başvurun.

 7. Eda dedi ki:

  Rahimnden kat bir iltap gelmektedir ne yapmam lazm

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun doktorunuz idrar tahlili, kültürü ve gerekli testleri sizden isteyecektir.

  2. eda dedi ki:

   Maydonozu kaynat sabah ac karnina ic cok iyi geliyo