Rahim ağzı kanseri belirtileri ve tedavisi

29.01.2015
39
A+
A-
Rahim ağzı kanseri belirtileri ve tedavisi

        Rahim Ağzı kanseri son yıllarda daha az rastlanan ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi ile birlikte korkusuz bir süreci beraberinde getiren kanser türüdür. Rahim öncesinde bulunan ve serviks adı verilen noktalarda gerçekleştiği için serviks kanseri olarak da bilinmektedir. Erken teşhis sayesinde hastaların %90 civarında hastalık atatılarak sağlıklı bir birey olunabilmektedir. Kanseri yenmek için gerekli olan tedavinin yanı sıra erken tanı yaşam kalitesi açısından büyük önem taşır. Rahim ağzı kanseri iç kısımda gelişen bir kanser türü olduğundan fark edilmesi oldukça zordur.        

Rahim kanallarında başlayan bu kanserli hücre potansiyeli önüne geçilmediği taktirde daha geniş alanlara yayılacak ve bir süre sonra diğer organlara da sıçramalar söz konusu olacaktır. Ancak bu aşamada kendini belli eden bu hastalık geç tanı konduğunda hem cerrahi müdahale hem de kemoterapi tedavisi söz konusu olduğundan daha olumuz bir hastalık sürecini beraberinde getirmektedir. Erken teşhis için hormonlarınız için test yaptırabilir ve ultrason taraması ile rahim kanallarınızın güncel durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz.        

Toplumun bu bilince ulaşabilmesi ile kanser hastalığında erken tanı durumu ortaya çıkacak ve insanlar hayati kayıp yaşamadan bu hastalık ile baş edebileceklerdir. Erken tanı için yapılabilecek bir başka öneri ise eğer hastanın ailesinde daha önce rahim kanseri ya da burada yer alabilecek hastalıkları geçirmiş birey varsa genetik koşullar göz önünde bulundurulmalı ve kişi gerekli testleri yaptırıp hastalık riski taşıyıp taşımadığını netleştirmelidir. Belirtileri yok denebilecek kadar az olduğundan fark edilmesi zor olan bu hastalık için en önemli durum bilinçli hareket etmek ve kontrol yaptırmaktır.

Rahim Ağzı Kanseri Riskli Gruplar Hangileridir ?        

Rahim ağzı kanserinde riskli gruplar arasında daha önce ailesinde ve akrabalarında bu rahatsızlığı geçirmiş olan bireyler yer almaktadır. Rahim kanseri ve rahim ağzı kanseri birbirinden farklı bulgular içerir. Rahim kanseri daha kapsamlıdır. Serviks adlı bölge rahime giden yolda oluşabilecek mikroorganizmaların ve hastalık yapıcı bakterilerin rahime ulaşmasını engelleyerek hastalık oluşumunu önler. Rahim bölgesinde sıkıntılar yaşayan ve burada ağrılı semptomlar var olan bireyler risk grupları dahilindedir.        

Virüsler de serviks kanserine neden olabilmektedir. Cinsel yolla bulaşabilen 80den fazla virüs bu kanserin oluşmasında rol oynadığından cinsel temasta fazla bulunan bireyler bu hastalığın riskli gruplarına dahil olurlar. Bir erkeğin vücudunda hastalık yapıcı etkisi olmayan bu virüsler bazı kadınların vücudunda ciddi hastalıklara yol açarak kanser riskini artırmaktadırlar. Geçtiğimiz yıllarda bu hastalığın cinsel temas ile oluşabilen virüs formları için aşı geliştirilmiştir. Bu aşı sayesinde 5yıla yakın bir süreç oluşabilecek virüslerden korunabiliyorsunuz.        

Aşının etki mekanizması sadece belirli bir virüs varlığında geliştirilmiştir. Sadece bir tip virüse etki ediyor olması ile geri kalan yine 80civarındaki virüsün rahim duvarında yer alması ile serviks kanseri ortaya çıkabilmektedir. Bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerin oluşabilecek bir virüs karşısında direnci düşük olacağından kansere yakalanma riski daha fazladır. Bu nedenle beslenme durumu ve sağlıklı yaşam formu diğer kanser türlerinde olduğu gibi büyük önem arz eder. Çocukluk evresinin sonundan itibaren dengeli beslenme ile vücut direncinin yüksek olması sağlanmalıdır.

Rahim ağzı kanseri riskli gruplar:

Düzenli aile birlikteliği olan çiftler

Bağışıklık sisteminde problem olan kişiler.

Genetik olarak ailesinde bu hastalığı geçirmiş olanlar.

Çok sayıda doğum yapmış olan bireyler.

İki doğum arasında az süre olan bireyler.

Viral yolla oluşan enfeksiyonları sık sık geçiren bireyler.

Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri        

Rahim bölgesinde gelişen kanser türlerinden biri olan rahim ağzı kanserinde belirli bir durum ortaya konamamaktadır. Hastalığın saptanmasında yeterli olabilecek bulgular olmadığından fark edilebilmesi çok geç bir sürece denk gelmektedir. Erken tanı ile hastaların büyük çoğunluğu kurtuluyorken, diğer sürece dahil olan hastalarda ölüm riski oluşmaktadır. Son yıllarda geliştirilen bir teknik olan pop smear ile hastanın vajinasından alınan bir örnek ile tarama yapılabiliyor. Her olgun kadının yılda bir defa olmak kaydıyla yatırması gereken bu tarama ile erken tanı büyük ölçüde artıyor.        

Pop smear yöntemi rahim ağzından belirli bir hücre grubunun alınması yöntemi olarak biliniyor. Serviks bölgesinden alınan bu hücre örnekleri mikroskop ile incelenir ve kanserli hücre varlığı araştırılır. Kanserli hücreler normal hücrelerden daha enerjik yapılıdırlar ve farklı hareketleri ile rahatlıkla ayırt edilebilirler. Hücrenin çekirdeğinde bir anormallik olup olmadığına bakılarak gerekli tanı konur. Rahim ağzı kanseri belirtileri mevcut olmadan da bu yöntem ile erken tanı sağlanmaktadır.

Rahim ağzı kanseri belirtileri:

Mensürasyon döngüsü dışında vajinadan gelen kan rengine benzeyen sıvılar gelmesi

Adet arasında kısa süreli anormal kanamalar olması

Menopoz sonrası kanama görülmesi

İlişkiden çıktıktan sonra vajinadan kan gelmesi

Rahim Ağzı Kanseri Tedavi Yöntemleri        

Erken tanı söz konusu olmuş ve serviks kanserinde ilerleme olmamış ise kişinin yaşına ve metabolik durumuna bakılarak tedavi uygulanır. Bu aşamada uygulanan tedavi rahim ağzının y ada rahmin tamamının alınması yönündedir. Hasta ileri yaşta ise bazen ameliyat için uygunluk raporu verilemez. Bu nedenle hastanın dirençli bir bünyeye sahip olması ve ameliyatı kaldırabilmesi ön koşuldur. Tedavi uygulanırken hasta ileri evredeyse rahim alınır ve cerrahi müdahale sonrasında kemoterapi yöntemi uygulanır. Kimyasal tedavi yöntemi bitiminde ise radyoloji tedavisine başlanır.        

Radyoloji ve kemoterapi tedavisi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Hastanın kanserli hücrelerinin ne boyutta yaygınlaştığı göz önünde bulundurularak diğer organlara sıçramalara bakılarak kemoterapi kür sayısında artışlar ya da sıklıklar görülebilir. Aynı zamanda kemoterapi uygulama sıklığına ilaveten dozun daha fazla olması durumu da söz konusudur. Kemoterapi sırasında hastalığın gidişatı için tekrar test yapılarak taramalar sonucunda hastanın durumu incelenir. Tedaviye olumlu sonuç verilmesi durumunda daha kısa sürede bitebilen bir tedavi mümkündür.        Aşı yöntemi tedavi olarak sayılabilen bir durum değildir. Aşı sadece hastalığın önlenmesi için bir avantaj olarak görülmelidir. Tam olarak koruyucu bir etkisi olmamakla birlikte sadece tek bir virüs için etkilidir. İleri evre orta evre ve erken evre olarak tanılanan hastalıkta cerrahi müdahale, kemoterapi, radyoterapi dışında yaygınlaşmış bir tedavi yöntemi henüz yoktur. Sadece kanserli hücrelere etki edebilen bir kemoterapi yöntemi geliştirilmiş fakat her ülkede uygulamaya alınamamıştır.

Rahim Ağzı Kanserinin Psikolojik Etkileri

Kanser tedavisinde uygulanan kemoterapi yöntemi sonrasında yapılan araştırmalarda kişinin moral bozukluğu ve stres durumu ile yorgun düştüğü gözlenmiştir.

Hastanın kemoterapi evresinde kimyasal ilaç alması ile var olan sağlıklı hücreleri de zarar görmekte ve kimyasal işleme maruz kalmaktadır. Bu durumun sonucu olarak da saç, kaş ve kirpik bölgelerinde dökülmeler meydana gelmektedir.

Saçsız hali ile karşı karşıya gelen bireyde psikolojik olarak gerileme görülür. Kişi kendini beğenmez ve özgüven eksikliği yaşar.

Rahim ağzı kanseri tedavisinde rahmin tamamen alınması ile çocuk sahibi olabilme olasılığı ortadan kalkar. Üzücü bir durum olması neticesinde kişide ağır semptomlara neden olabilir.

Yapılan araştırmalar sonucunda hastalığın cerrahi ve ilaç tedavisi evresinde olan bireylerde en çok ihtiyaç duyulan moral iken kişinin hastalık bulguları dolayısıyla moralde çökme yaşadığı ortaya konmuştur.

1.evre dışındaki evrelerden birinde olduğu tanısı konan hastalarda iyileşme umudu az olduğundan hasta tedaviye genel olarak olumlu cevap vermemektedir.

Hamilelik Döneminde Rahim Ağzı Kanseri        

Kişi hamilelik döneminde iken rahim ağzı kanseri bulgusu ile tanı konursa bebeğin durumuna bağlı olarak küvezde yaşatılmak üzere sezaryen yapılabilir ya da bebeğin ölümü ile annenin tedavisi başlatılabilir. Oldukça büyük riskler taşıyan bu durum oluştuğunda anne adayının kimyasal ve cerrahi tedavisi mümkün olamayacağından öncelik anne hayatına tanınır ve bebeğin durumu ikinci planda düşünülür. Rahim alınmadan tedavi gerçekleştiğinde anne adayı tekrardan hamile kalabilecektir. Doğurganlık söz konusu olduğundan anne için tedavi hemen başlatılır.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunma Yolları        

Rahim ağzı kanserinden korunmak için diğer kanser türlerinde olduğu gibi beslenme biçimine dikkat etmek gerekmektedir. Kanserojen gıdalardan uzak durulan ve daha çok sebze ağırlıklı devam ettirilen bir yaşamda rahim ağzı kanseri de dahil kanser türlerine rastlama oranı daha az olacaktır. Bir başka korunma yolu ise bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi de olan dengeli beslenme ve spor egzersizleridir. Günlük hayatında egzersiz yapan bireyler daha sağlıklı adımlar atabilmekte, virüslere dirençli olmaktadırlar. Son olarak da cinsel temas yolu ile bulaşabilecek pek çok mikroorganizmadan korunmak adına cinsel temasta özenli davranılmalıdır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.