Rahim Ağzı ( Serviks ) Hastalıkları

15.09.2013
241
A+
A-
Rahim Ağzı ( Serviks ) Hastalıkları

Rahim Ağzı ( Serviks ) Hastalıkları

       Kadınlarda sıklıkla görülen rahim ağzı hastalıkları genç kızlık döneminden yaşlılık zamanlarına kadar her evrede meydana gelebilmektedir. Birçok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilmelerinin yanı sıra kendilerini belli etmeden ve herhangi bir dış etkenle alakası olmadan da oluştukları görülebilmektedir.

Rahim ağzı hastalıkları içerisinde en sık görülen hangileridir?

Bunlardan en sık görüleni rahim ağzı yaralanmaları olmaktadır. Rahim girişindeki iki ayrı duvarın arasında oluşabilecek bozulma ve yıpranmalar ile birlikte yassı hücrelerin yer değiştirmesinden meydana gelen bu rahatsızlık en çok rastlanan durumlar arasındadır. Gerek vajinal bölgeye uygulanan krem ve jel benzeri öğelerden gerekse cinsel birleşme sırasında kullanılan prezervatif gibi lateks maddelerin dokuyu zedelemesinden oluşabilecek bu durum genellikle kendini belli etmemektedir. Ancak periyodik muayeneler sonucu ortaya çıkabilecek bu rahatsızlık oldukça kolay ve acısız biçimde tedavi edilebildiğinden erken tanı yapıldığı takdirde herhangi bir olumsuzluk teşkil etmemektedir.

Buna benzer yaygın bir durum ise rahim ağzı iltihaplanması olmaktadır. Yine günlük hayatta kullanılan pek çok uyarıcı ve yardımcı maddeden geçebilecek mikroplar ile oluşabilen bu enfeksiyonların muayene haricinde fark edilmesi kişinin vücuduna gösterdiği önem ile doğru orantılıdır. Çok eşli cinsel hayatı olan kişilerde sıklıkla rastlanan bu durum kendisini çok nadir belli etmektedir. Vajinal bölgede oluşacak kaşıntı ve yanmalar ile birlikte adet dönemi sonrasında hafif akıntı ve kanamalar oluşturabilecek bu durum genellikle kişi tarafından fark edilmemekte ve adet döneminin bir parçası olarak nitelendirilmektedir. Oluşan her ekstra akıntı ve kanamanın bu tarz bir problem tarafından meydana geldiğinin kesin olmadığı gibi bu durumun tekrarlaması halinde acilen bir hekime danışılması önerilmektedir. Her türlü hastalıkla olduğu gibi erken tanı ve tedavi bu tarz mikrobik rahatsızlıklarda da büyük önem teşkil etmektedir.

Rahim ağzında oluşan polipler ise bir başka yaygın hastalıktır. Halk arasında rahimde çıkan et parçası olarak da tabir edilen bu durum herhangi kötü huylu bir oluşum değildir. Cinsel birleşme sonrası, menopoz dönemi ve adet periyotlarında olağandışı kanamalar ile kendini gösteren bu poliplerin vücut dışına gösterdikleri başka bir semptom bulunmamaktadır. Genellikle bir adet olarak oluşan bu et parçaları rahim boynu girişinden ortaya çıkmaktadırlar. Hamilelik sırasında vücudun geçirdiği yoğun hormonsal değişiklikler bu poliplerin meydana gelmesinde birincil faktör kabul edilmektedir. Bir veya iki tane oluşum var ise basit bir lokal anestezi operasyonu ile vücuttan alınabilmelerine rağmen eğer çok sayıda mevcut ise genel anestezi ve birkaç günlük hastane istirahat gerekebilmektedir. Çok nadiren de olsa kötü huylu olabilecek bu poliplerin türünün ortaya çıkması için smear testi ve biyopsi uygulanmaktadır. Patolojik inceleme sonucu iyi huylu çıkan oluşumlar basit işlemler ile vücuttan alınarak rahatlıkla iyileştirilmekte ve kişi sağlıklı yaşamına gelecekte herhangi bir sorun yaşamadan devam etmektedir.

Bu alanda oluşabilecek en ciddi hastalık ise şüphesiz rahim ağzı kanseridir. Rahim ağzı ve rahimdeki lezyonların uzun süre teşhis edilmemesi ve zaman içinde kanserli dokuya dönüşmesi ile oluşan bu hastalık kısırlığa kadar birçok büyük sorun meydana getirmektedir. Durumun bu kadar ciddi boyuta ulaşmaması yine öncelikle kişinin düzenli smear testleri yaptırması ve vücudundaki anormallikleri fark etmesi ile doğru orantılıdır. Smear testleri sonucu yüzde doksan beşe varan oranlarda bu lezyonlar tespit edilerek daha kanserli dokuya dönüşmeden yakma veya dondurma gibi yöntemler sayesinde tedavi edilebildiğinden kişinin gelecekte zarar görme ihtimali de çoğunlukla ortadan kalkmaktadır. Böylece sağlıklı ve huzurlu bir hayat yaşayan kişinin gelecekteki gebeliklerinde de sorun yaşama ihtimali olmamaktadır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. blank hilal dedi ki:

    Doktora gittim alt muaneden sonra et parcasi oldugunu soyledi doktorun fazla anlayamdm lutfen yatdimci olun

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.