Rahim ağzı yetersizliği

05.12.2012
48
A+
A-
Rahim ağzı yetersizliği

Rahim yetersizliği nedir? Öncelikle rahim yetersizliği gebeliğin ilk 3 aylık dönemi değil 2. üç aylık döneminde gözükebilen ve anlaşılabilen bir durumdur. Rahim ağzı yetersizliği birçok sebebe bağlı gelişebilir ve tedavisi edilmesi gerekmektedir. Öncelikle; daha önceden yaşanılan doğumlar, önceden yaşanılan doğumlarda yırtıklar oluşması, vajinanın esnekliğini kaybetmesi, kalıtımsal ve genetik bozukluklar, aileden gelme genetik durumlar veya sıklıkla kürtaj yaptırma durumu rahim ağzı yetersizliğine neden olabilmektedir. İkinci 3 aylık dönemde yani bebeğin anne karnında 3 – 6 ayları arasında özellikle kasılmaların başladığı ve hafif hafif seyrettiği bu durumlarda bebek vajinaya tutunamaz ve erken doğumlar yaşanabilir. Ancak bu durum doktor kontrolünüzde vajinal ultrason ile bakılarak çözümlenebildiği gibi anlaşılabilir veya anlaşılamayabilir. Bu durumlarda uzman kişileri tercih etmelisiniz. Özellikle zamanında fark edilmediği sürece erken bebek kayıplarına neden olabilir ve bebeğin ölümü ile sonuçlanabilir.

Erken tedavi edilen rahim ağzı yetersizliklerinde ise vajinaya dikiş atılabilir ve esnemesi sağlanabilir. Özellikle sık yapılan kürtajlar kadın sağlığından birçok şeyi aslında alıp götürür. Vajen boyunun ve esnememesi ve ilk sancıda bebeğin çıkacakmış gibi hissine kapılmak aslında sizin kafanızda bir soru işareti yaratması gerekir. Bu durumda mutlaka bir hekime başvurarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Rahim ağzı ameliyatları ve rahim boyunun zedelenmesi ile birlikte rahim ağzı yetersizliği oluşabilir. Çünkü rahim aslında geniş bir yapıdır. Ve bu rahim boyutu her kadına göre değişiklik göstermektedir. Aslında 100 hamileden yaklaşık 7-8 inde rastlanabilen bir durumdur rahim yetersizliği. Oldukça önemli bir sorun olup mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Bundan sonraki gebeliklerde de yine aynı sıkıntıların yaşanmaması adına ve bebek kayıplarının olmaması adına öncelikle vajinal kontroller belli zaman aralıkları ile yapılması gerekmektedir.

Rahim ağzına dikiş ne zaman atılır ?

Yinelenmesini önlemek için 2. Üç ayın başında 12-14. haftalarda şerklaj ( rahim ağzına dikiş ) uygulanır.Cerrahi girişimden sonra yatakta dinlenme uygulanır, ardından hastanın tuvalete gitmesine, 24 saat sonra da normal faaliyetine dönmesine izin verilir.Gebelik süresince cinsel ilişki yasaklanabilir.

Dikişlerin ne zaman alınacağı ya da alınıp alınmayacağı, kısmen hekimin seçimine, kısmen de dikişin türüne bağlıdır.Siz ikinci ya da üçüncü üç ayın başlarında şu belirtilere karşı alarmda olun: alt karında basınç , alışılmadık sıklıkta idrara gitmek ya da vejinada kitle hissi .Bunlardan herhangi birisini hissederseniz hemen hastaneye başvurunuz.

Özellikle rahim ağzının zayıf olması ve gebenin kendi annesinin karnında iken DES le karşılaşmış olması da rahim yetersizliğinin nedenleri arasında sayılmaktadır. Bunca neden içinde özellikle kürtaj oldukça etkili bir nedendir. Sık kürtaj yapılması vajinanın ömrünü zayıflatır ve eski esnekliğini kaybettirir. Yapısını bozduğu gibi aynı zamanda da kadının yaşam kalitesinde de birçok şeyi alır götürür. Hastaya özellikle dikiş uygulaması yapılacaksa cinsel ilişki yasaklanacaktır ve bunun bilgisi doktoru tarafından kendisine verilecektir. Hastaya uygulanan bebeğin düşmemesi için ve kasılmalardan etkilenmemesi için uygulanan ve yapılan bu dikiş sayesinde hasta kendini rahat hissedecektir. Özelikle rahim ağzı yetersizliği durumunu ilk gebeliğinizde yaşadıysanız ve üzerinden yıllar geçip tekrar hamile kaldıysanız bu durumu mutlaka doktorunuza belirtmeniz gerekir. Rahim ağzı yetersizliği tekrarlanabilir bir durumdur. Anne karnındaki bebeğin zarar görmemesi ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi ve hamile kadının ise hamileliğini rahat geçirebilmesi adına doktoru ile bu bilgiyi paylaşması oldukça önemlidir.

Not: DES (Dietilstilbestrol) : anne adaylarına düşük tehdidi tedavisi için verilen hormon türevi ilaçtır.

Rahim ağzı yetmezliği (servikal yetmezlik) nasıl tedavi edilir? VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.