Rahim filmi (HSG ) ne zaman , nasıl çekilir ?

17.01.2017
232
A+
A-
Rahim filmi (HSG ) ne zaman , nasıl çekilir ?

Histerosalpingografi (HSG) nedir?

Histerosalpingografi, fallop tüpleri ve rahim içinin, röntgen ışınlarını geçirmeyen kontrast madde verilip radyografik yöntemlerle görüntülenerek yapısal ve fonksiyonel özelliklerinin incelenmesidir. Histerosalpingografi, İngilizce Hystero Salpingo Graphy kelimelerinin baş harflerinden oluşan HSG şeklindeki kısaltmayla da ifade edilir. HSG genellikle kısırlık nedenlerinin ve rahim içi problemlerin incelenmesinde standart bir uygulamadır. Histerosalpingografi, ilaçlı rahim filmi olarak da bilinir. HSG’nin, diğer adıyla ilaçlı rahim filminin çekiminde rahim içi ve fallop tüplerine verilen radyoopak sıvının yani kontrast maddenin geçişi izlenerek, rahimde şekil bozuklukları, myom, polip gibi oluşumlar, tüplerde herhangi bir tıkanma olup olmadığı incelenir.

İlaçlı rahim filmi (HSG) ne zaman çekilir?

HSG çekimi, adet kanamasının son gününden sonraki ikinci ve beşinci günler arasında yapılmalıdır. Uygulamanın sağlıklı olarak yapılabilmesi ve muhtemel bir hamileliğe zarar verilmemesi için bu zamanlama çok  önemlidir. Çünkü;

►Adet kanaması bitmeden yapılan HSG sırasında adet kanının karın boşluğuna geçme riski vardır.

►Adet kanaması bittikten sonra daha geç bir zamanda yapılan HSG, bu süreçte oluşan muhtemel bir hamileliğe zarar verir. Bu sebepten, eğer hasta adet kanamasının son günü hakkında bilgi sahibi değilse veya son adet gününden itibaren 10 gün ve daha fazla bir zaman geçmişse, HSG öncesinde mutlaka gebelik testi yapılması gerekir. Öte yandan adet kanaması bittikten sonra geç kalınırsa rahim ağzı kanalı kapanıp ve rahim duvarı kalınlaşacağından bu durum servikal kanaldan geçişi zorlaştırır ve incelemedeki netliği azaltır.

İlaçlı rahim filmi (HSG) çekilmeden önce yapılması gerekenler:

HSG çekiminde genel veya lokal bir anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Hastadan kaynaklanan bir nedenle genel anesteziye karar verilmişse uygulamanın en az 6 saat öncesinden itibaren hiçbir şey yenilip içilmemesi gerekir. Bunun dışındaki hastalara, yani anestezi yapılmayacak hastalara yeme içme kısıtlaması yapılmaz, filmin çekileceği gün hastanın aç olması gerekmez.

Hastanın herhangi bir ilaç alması gerekmez. Film çekimi sırasında hastalar katlanılabilecek düzeyde hafif ağrılar hissedebilir. Uygulamadan yarım saat önce doktorunun tavsiyesine bağlı olarak bir ağrı kesici alınırsa hasta uygulama esnasında daha rahat hisseder.

İlaçlı rahim filmi (HSG) nasıl çekilir?

HSG, yukarıda da belirtildiği gibi özel bir röntgen incelemesidir.  Her röntgen filminde olduğu gibi x ışınlarından yararlanılır. Bu bakımdan HSG incelemesi, karın bölgesi veya göğüs röntgenlerinin çekildiği röntgen odasında yapılır. Röntgen odasında kadın doğum uzmanı ile radyoloji uzmanı veya röntgen teknisyeni bulunur. HSG çekimi için genel veya lokal bir anesteziye ihtiyaç yoktur. Ancak ağrı eşiği çok düşük,  normal vajinal muayeneden bile çekinen hastalara düşük dozda anestezi verilebilir.

►Hasta röntgen masasının üzerine jinekolojik pozisyonda sırt üstü uzanır, bacaklarını hafifçe açar.

►Antiseptik solüsyonla vajina dezenfekte edilir.

►Hastaya aynı jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum adı verilen muayene aleti kadın doğum uzmanı tarafından takılır.

►Rahim ağzının da antiseptik solüsyon ile temizliği yapıldıktan sonra rahim ve tüplerin görüntülenmesini sağlayacak sıvının verileceği ince uzun bir tüp şeklindeki kanül rahim ağzına yerleştirilir.

►Rahim ağzına yerleştirilen kanül vasıtasıyla rahim içerisine, bazı böbrek ve bağırsak filmlerinde de kullanılan ve radyoopak sıvı olarak adlandırılan kontrast madde verilir. Bu sıvının en önemli özelliği tıpkı bazı sert cisimler gibi röntgen ışınlarını geçirmesidir. Bu özelliği sayesinde radyoopak sıvının rahim içi ve tüplerden karın boşluğuna geçişi röntgen ışınları kullanılarak izlenir. Radyoopak sıvı röntgen filminde parlak şekilde görülebilir.

►Verilen radyoopak sıvının rahim içerisinde dağılışı, tüplerden geçişi ve oradan alt karın boşluğuna doğru ilerlemesi 2-3 rontgen filmi çekilerek görüntülenir. Röntgen çekimlerine ilave olarak, verilen sıvının rahim ve tüpler içerisinde ilerleyişi gerekli donanımı bulunan bazı merkezlerde skopi denilen alet yardımıyla ekrandan da izlenebilir. Enjekte edilen radyoopak sıvının karın boşluğuna doğru geçişi sırasında hasta dayanılabilecek düzeyde hafif ağrı hissedebilir. Uygulama öncesi ağrı kesici verilmesi hasta için faydalı olmaktadır.

►Film çekimleri tamamlandıktan sonra kanül ve spekulum (muayene aleti) çıkartılır.

►Bir süre sonra bir karın filmi daha çekilir ve hasta masadan kalkar.

►HSG çekimi yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir.

Rahim filmi sonrasında 1-2 saat içinde, film esnasında olduğu gibi, katlanılabilir düzeyde kısa süreli ağrılar hissedilebilir, lekelenme tarzında kanamalar görülebilir. Enfeksiyon oluşmaması için hastaya tedbir amaçlı antibiyotik verilebilir. Uygulama sonrasında eğer ateşlenme olur ve şiddetli sancı hissedilirse doktora başvurmak gerekmektedir.

İlaçlı rahim filminin (HSG) sonuçları ne zaman alınır?

Rahim filmi akciğer veya batın filmlerinde olduğu gibi özel röntgen kağıtlarına basılır. Bu işlemler uzun sürmez. Film sonuçları yaklaşık olarak 10 dakika sonra çıkar. Ancak filmlerin, radyoloji uzmanı doktor tarafından incelenip raporlanması gerekir. Raporun çıkması, filmin çekildiği klinikteki hasta yoğunluğuna, radyoloji uzmanı doktor sayısına göre değişir. Hastanelerdeki uygulamalar, raporun yazımının genellikle bir saat içinde tamamlandığını göstermektedir. Hastalar çıkan filmleri ve hazırlanan raporu röntgen ünitesinden alarak kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktora kendileri götürürler. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, hem filmleri inceler hem de radyoloji uzmanının film hakkındaki raporunu okur. Günümüzde neredeyse hastanelerin tamamında bilgisayar ağı bulunduğundan doktorlar, röntgen ünitesi tarafından bilgisayara aktarılan görüntüleri, basılı filmlere ihtiyaç duymadan masasındaki bilgisayarından inceleyebilmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.