Rahim filmi sonrası gebelik şansı artar mı ?

29.01.2017
116
A+
A-
Rahim filmi sonrası gebelik şansı artar mı ?

İLAÇLI RAHİM FİLMİ SONRASI HAMİLELİK ŞANSI ARTAR MI?

Histerosalpingografi  (HSG), tedavi yöntemi mi yoksa teşhis yöntemi midir?

İlaçlı rahim filmi (HSG), herhangi bir yapısal ve fonksiyonel problemin olup o29lmadığının araştırılması amacıyla rahim içi ve fallop tüplerinin, kontrast madde verilerek radyografik yöntemlerle görüntülenmesidir. Her şeyden önce, ilaçlı rahim filmi bir tedavi yöntemi olmayıp bir teşhis yöntemi olduğunu belirtmek gerekir.

HSG’nin çekiminde rahim içi ve fallop tüplerine röntgen filminde görülebilen kontrast sıvı verilmektedir. HSG’ye halk arasında “ilaçlı rahim filmi” denilmesinin nedeni de budur. Daha sonra bu sıvının rahim içindeki dağılışı, tüplerden geçişi izlenerek, rahimde şekil bozuklukları, tıkanma, yapışıklıklar, myom ve polip gibi problemler, tüplerde bir daralma veya tıkanıklık olup olmadığı değerlendirilmektedir.

HSG çekiminde kullanılan kontrast sıvılar suda çözünen (su bazlı) veya yağda çözünen karakterde olabilmektedir.

İlaçlı rahim filmi (HSG) çekilmesi gebelik şansını artırır mı?

İlaçlı rahim filmi bir teşhis yöntemi olsa da film çekiminin, takip eden birkaç ay içinde gebe kalma şansını artırdığı yönünde bazı iddia ve araştırmalar mevcuttur. Burada kastedilen gebelik oranı artışları, İlaçlı rahim filmi sonrası herhangi bir kısırlık tedavisi yapılmadan kendiliğinden oluşan gebeliklerdeki artışlardır. İlaçlı rahim filminin gebelik şansını artırdığı yönündeki iddiaların elli yıllık bir geçmişi vardır, ancak yapılan çalışmalar suda çözünebilen yani su bazlı kontrast maddelerden ziyade, yağda çözünebilen kontrast maddeler kullanılarak  yapılan ilaçlı rahim filmi çekimlerinin gebelik şansını artırdığı yönündedir. Bu durumda, yağda çözünebilen kontrast maddeler kullanılarak  yapılan HSG’nin sadece bir teşhis yöntemi değil aynı zamanda tedaviye de yardımcı olan bir yöntem olduğu ileri sürülebilir.

Sebebi açıklanamayan kısırlık tedavilerinde yağda çözünür kontrast maddeler kullanılarak  yapılan İlaçlı rahim filmi sonrası gebelik oranının, suda çözünür kontrast maddeler kullanılarak yapılanlara göre oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında yapılmış araştırmalar ve bu yönde yazılmış bilimsel makaleler mevcuttur.* HSG’nin gebelik oranları üzerine olumlu etkisi, özellikle sekonder kısırlık vakalarında daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır.

İlaçlı rahim filminin kısırlık üzerine olumlu etkileri nasıl açıklanabilir?

İlaçlı rahim filmi çektirmenin takip eden aylardaki gebelikler üzerinde olumlu etkisinin nasıl meydana geldiği tam olarak izah edilebilmiş değildir. HSG’nin gebe kalma şansını nasıl artırdığını açıklamak için doktorların ileri sürdükleri teorileri iki grupta toplamak mümkündür.

 1. HSG’nin gebelik üzerine olumlu etkisini, kullanılan kontrast maddenin fiziksel etkisi ile açıklayan teoriler: HSG çekiminde kullanılan sıvı rahim ve tüplere belli bir basınçla verildiğinden tüplerdeki küçük tıkanmaları, ufak yapışıklıkları açmakta, mukus döküntülerini ve pıhtıları sürükleyip atmaktadır. Bunun sonucunda yumurta hücresi ve spermin geçişi daha kolaylaşmaktadır.
 2. HSG’nin gebelik üzerine olumlu etkisini, kullanılan kontrast maddenin kimyasal etkisi ile açıklayan teoriler: Bu teoride HSG testinde kullanılan kontrast maddenin, kimyasal etkiyle tüplerdeki geçişi kolaylaştırdığı, embriyonun rahim duvarına implantasyonuna yardımcı olan endometriyumu beslediği ve emriyonun tutunmasını kolaylaştırdığı, kullanılan kontrast maddenin  antiseptik etkisiyle rahim ve tüplerde olumlu bir floranın oluştuğu gibi tezler ileri sürülmektedir.

*: Kaynak:

http://dergipark.gov.tr/download/article-file/72660

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6313436

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. blank Göknur dedi ki:

  Doktor bey son adet tarihim 4 nisan geçti işte 1 buçuk ay şüphelendim hamileyim diye doktora gittim tahlil yaptı negatif cıktı evdede yaptım aynı cıktı ama daha olmadım adet ozmndan beri doktor bana ilaç yazdı adet olim diye yine olmadım dün gece 2 3 nokta kan gördüm anlamdım ne olduğunu durdu ama sonra gelmedi lütfen hemen cevap verin yardımcı olun biran önce olmak istiyorum

  1. blank admin dedi ki:

   Göknur hanım ultrason muayenesi ve hormon testleri ile değerlendirme gerekir.

 2. blank Göknur dedi ki:

  Mrb doktor bey ben 3 yıldır evliyim bundan 1 yıl önce 2 aylık hamileydim kalbi durdu karnımda öldü ve ondan sonra kurtas oldum sonra hamile kalmadım 1 yıl odu doktorlara gittim bişeyin yök diyorlar olacaksın diyorlar ama olmadım esim çok istiyor simdiden tskkrler

  1. blank admin dedi ki:

   Aradan 1 yıl zaman geçmesine rağmen hala gebelik oluşmamış ise sorunu anlamak için testler yapılmalıdır. Geçen zaman siz de daha fazla strese yol açacaktır

   Op.Dr.Zeki Salar
   Tüp bebek ve infertilite uzmanı

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.