Rahim (Uterus) Hastalıkları

28.06.2015
63
A+
A-
Rahim (Uterus) Hastalıkları

Rahim (Uterus) Hastalıkları

Rahim gebelik süresi boyunca bebeğin gelişip büyüdüğü yerdir. Mesane ile rektumun arasında, dölyatağının üzerinde yer almaktadır. Şekil olarak ters duran bir armut gibidir. Doğum yapmamış bir kadında rahim büyüklüğü ve ağırlığı, doğum yapmış bir kadına göre daha hafiftir. Doğumdan önce 1 kiloya yaklaşan rahim doğumun gerçekleşmesinden 10 gün sonra eski haline geri döner. Bu özelliğe sahip insan vücudunda ki tek organ rahimdir. Rahimin büyük bir kısmı kastan oluşmaktadır. Kadınlar için oldukça önemli olan bu organ sadece doğumda değil hayatın her anında sağlıklı bir kadın olarak yaşayabilmek için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir cinsel yaşam ve mutlu bir evlilik rahim sağlığı ile doğru orantılıdır.

Rahim hastalıkları genel olarak hangi yaşlarda görülür?

Rahim hastalıkları erken yaşlarda görüldüğü gibi ergenlikten yani doğurganlığın başlamasından itibaren de görülebilmektedir. Genel olarak adet görme ile birlikte bazı rahim hastalıklarının görülme riski artamaya başlar ve menopoza girdikten sonra bu risk oranı giderek artmaya başlar. Karşılaşılabilecek pek çok rahim hastalıkları bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Rahim sarkması (Uterus Prolapsusu) dır.  Rahim sarkması, rahimin normalde bulunması gereken konumdan daha aşağıda yer almasıdır. Bu durumda rahim vajinaya doğru sarkmış olarak bulunmaktadır. Bazı durumlarda ise dışarıdan görülebilecek kadar sarkma meydana gelebilmektedir. Rahim sarkmasının meydana gelmesi rahimi yerinde tutan kasların ve bağların zayıflamasından kaynaklanmaktadır. Bu kasların zayıflayıp güçsüzleşmesine zorlanarak yapılan doğumlar, yaşlılık ve genetik yatkınlık sebep olabilmektedir. Tüm bunların yanında aşırı kilolu bayanlarda, kronikleşmiş öksürük olan bayanlarda ve ağır yük taşıyan bayanlarda da görülebilmektedir. Hatta bu kişilerde rahim sarkması çok daha şiddetli boyutlarda görülebilmektedir.

Rahim hastalıklarında belirtiler nasıl istenir?

Hafifi bir rahim sarkması olan bir bayan bunun bir zararını ya da belirtisini fark edemeyebilir. Orta derecede rahim sarkması yaşayanlar, karının aşağı kısmında ağırlık hissedilebilir, otururken sanki bir topun üzerinde oturuyormuş hissi yaşayabilir, sırt ve karnın alt kısmında ağrılar yaşayabilir ve uzun süre ayakta kaldığında rahatsızlık hissedebilir. En net belirti ise cinsel ilişki esnasında ağrı yapmasıdır. Bunların yanı sıra ileri derecede rahim sarkması yaşayan bayanlarda rahim dışarıdan görülebilir boyuta gelmiştir ve karın içinde büyük bir kitle varmış hissi yaşanmaya başlanır.

Rahim sarkması ne gibi sorunlar çıkarır?

Rahim sarkmasının beraberinde getirdiği bir takım sorunlar bulunmaktadır. Bunlar öksürürken, hapşırırken ya da gülerken idrar kaçırmadır. Yine bu hastalığı olan bayanlarda idrar ve gaita yaparken zorluk çekme görülmektedir.

Rahim sarkması rutin bir jinekolog muayenesinde ortaya çıkabilir. Tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Bu hastalığı tedavi etmenin 2 yolu bulunmaktadır. Birincisi, rahimi yerinde tutmak için pesser adında lastik bir aparatı yerleştirmektir. Su ve hava içeren iki çeşit pesser bulunmaktadır. İkinci tedavi yolu ise ameliyattır. Ameliyat ile rahim vajinal yoldan dışarı çıkarılır ve bağlar kuvvetlendirilerek tekrar yerine yerleştirilir.

Rahim sarkması sorununa yakalanmamak için alınacak önlemler var mıdır?

Rahim sarkması sorununa yakalanmamak için alınacak önlemlerde vardır. Bunlar,

  • aşırı kilo almaktan kaçınmak,
  • ağır kaldırmamak,
  • lifli gıda tüketmek,
  • kegel egzersizi ile pelvik kaslarını çalıştırmak,
  • korse gibi dar giysileri giymekten kaçınmak.

Rahim sarkmasından başka görülebilecek rahim hastalıkları da bulunmaktadır. En sık görülen rahim hastalıklarından biri de miyomlardır. Miyomlar pek çok hanımı korkutan rahim hastalıklarındandır. Miyomlar, rahim kas ve bağ dokusundan kaynaklanan iyi huylu tümör olarak tanımlanabilir. Miyomlar yavaş yavaş büyüler. İçlerinde kanserli doku taşıyanına çok nadir rastlanmaktadır. Miyomların boyutları değişiklik gösterebilmektedir.  Çok küçük miyomlar olabildiği gibi portakal büyüklüğünde miyomlarda görülebilmektedir. Miyom büyüdükçe rahimde şekil değişikliği yaşanmaya başlar. Ve rahim zamanla deforme olmaya başlar. Rahim hastalıkları içinde hem tehlikesi az olan hem de deforme eden nadir hastalıklardan bir tanesidir. Rahim deformasyona uğramaya başladığında mesaneye baskı yapmaya başlar, bu durumda sık idrara çıkma gibi sorunlar yaşanmaya başlar. Bu bakımdan rahim sarkması ile bezmektedir. Sık idrara çıkmanın yanında kabızlık sorunu yaşanmaktadır.

Miyomların oluşma nedenleri nelerdir?

Miyomların oluşma sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ama genel olarak östrojen hormonu miyom oluşumunda oldukça etkilidir. Gebelik, doğum kontrol hapı ve menopoz tedavisi östrojen seviyesini yükselttiği için miyomlardaki büyümeleri tetiklemektedir. Miyomlar 20 yaş altında çok nadir görülmektedir. Doğurgan çağda risk yükselir menopoz ile risk yeniden azalmaya başlar. Miyomların oluştuğunun bazı belirtilerden anlayabilmek mümkündür. Bunlar, adet kanamasında ki artış, sırtta ağrı, kabızlık sorunu, kısırlık, gebeliklerin düşükle sonuçlanmasıdır.  Miyomlar jinekolojik muayene ile saptanmaktadır. Ultrasonografi, büyüklüklerini saptamakta oldukça yarar sağlamaktadır.

Miyomlarda tedavi nasıl olur?

Miyomların genellikle tedavisine gerek yoktur. Bazı durumlarda tedavi gerekebilmektedir. Tedavi gerektiren durumlar, adet kanaması fazla gelmesi ve adet dönemi fazla sancılı geçmesi, miyomun normalden hızlı büyümesi, çevre organlara baskı yapmaya başlamasıdır. Miyomlar ameliyat ile alınır. Bazı durumlarda ameliyattan önce ilaç tedavisi uygulanır. İlaç ile miyomların küçülmesi sağlanır. Bu şekilde daha kolay bir ameliyat gerçekleştirilir.  Miyomların oluşumunu önlemek için alınabilecek bir önlem yoktur. Ağrılar ve belirliler başladığından itibaren vakit kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir.

Rahim hastalıkları genellikle bayanların yaşam kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Kimi rahim hastalıkları yaşamsal tehditleri de beraberinde getirmektedir. Rahim kanseri ölüm riski olan rahim hastalıklarındandır. Rahim (endometrium) kanseri de rahim hastalıkları arasında yer almaktadır. Bu hastalık rahmin içini döşeyen endometriumun kanseridir. Genellikle 50 ile 65 yaş aralığında en sık görülen 3. hastalıktır.  Kesin olarak sebebi bilinmemektedir. Fakat östrojen ile progesteron hormonu ile dengelendiğinde bu kansere yakalanma riski artmaktır. Bu sebeple menopoza yaklaştıkça bu hastalığa yakalanma olasılığı da artmaya başlar. Şişmanlık, kısırlık, genç menopoz, uzun süre östrojen hormonu almak riski arttırmaya yardımcı olan sebeplerdir. Bu sebeplerin yanında pelvik bölgesinin aşırı radyasyona maruz kalması, yüksek tansiyon ve yüksek şeker, şişmanlık, çok küçük yaşta adet görülmesi de kanser riskini arttıran nedenler arasında yer almaktadır. Düzenli bir seks yaşamı olamayan kişilerde de bu hastalık daha fazla görülmektedir.

Rahim hastalıklarında ilk belirtiler nelerdir?

Bu hastalığın ilk belirtisi aşırı kanamadır. Genç yaşta bayanlarda ise adet dönemleri arasında kanamaların yaşanması ve cinsel birliktelik sonrasında kanamanın yaşanmasıdır. Jinekolojik muayeneden esnasında doktorunuzun bu hastalıktan şüphelenmesi üzerine smear testi yaptırmanızı isteyecektir. Bu test sonucunda hastalığın başlayıp başlamadığı, eğer hastalık var ise hangi aşamada olduğu tespit edilecektir. Kanserli dokudan şüphelenirse mutlaka patolojik inceleme yapılmalıdır.  Kürtaj işlemi gibi rahim bu kanserli hücrelerden ve dokulardan vajinadan girilerek temizlenebilir. Bu müdahale esnasında lokal anestezi uygulanmaktadır.

Rahim hastalıklarında erken teşhis önemli midir?

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis oldukça önemlidir. Erken safhalarda teşhis edilen kanserli dokular çok daha kolay kontrol altına alınmaktadır. Rahim hastalıkları içinde en zor hastalıklardan biri olan rahim kanseri zorlu bir tedavi süreci gerektirmektedir. Ama kurtulma şansı oldukça yüksektir. Diğer hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da önemli olan moral ve doğru tedavidir.

Rahim hastalıkları arasında sık rastlanan bir diğer hastalık ise, endometrial poliplerdir. Bu hastalıkta rahimin en iç tabakasında iyi huylu urlar gelişmeye başlar. Genellikle bir tane olarak ortaya çıkar kimi zaman birden fazla olabilirler. Rahimin içinde sıkışan et parçası gibi bir izlenim yaratırlar. Tedavisi oldukça basittir. Kürtaj yöntemi ile rahim içi temizlenir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.