Sağlıklı bir gebelik için gebelik öncesi alınması gereken önlemler nelerdir ?

26.04.2015
31
A+
A-
Sağlıklı bir gebelik için gebelik öncesi alınması gereken önlemler nelerdir ?

Hamile kalmadan önce anne adayı kendisini gebeliğe hazırlayarak gebelik dönemini ve doğacak bebeğinin sağlığı konusundan gerekli önlemleri almalıdır.Bu önlemler

1-Hamilelikten önce , normal standart bir kiloya dönülmeli.

Bir bebek sahibi olmak istiyorsanız hamile kalmadan önce boyunuza göre fazla kilolarınız varsa bunları vermelisiniz.Eğer boyunuza göre çok zayıfsanız aynı şekilde olması gereken kiloya çıkmalısınız.

 Gebelik öncesi neden normal bir kiloya dönülmeli

Gebelik öncesi olması gerekenden zayıf olan kadınlarında erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı çocuk dünyaya getirme olasılığı artar.

Hamilelik dönemine olması gerekenden daha fazla kilo ile başlamak gebelik döneminde bazı sorunlarla daha sık karşılaşılmasına yol açar.

a) Tansiyon yükselmesi, gebelikte görülen şeker hastalığı, pre-eklampsi olarak anılan , gebelikte tansiyon yükselmesi, idrarla protein atılması ve ödem gibi belirtilerle ortaya çıkan pre-eklampsi hastalığı daha çok görülür.

b) Toplardamarlar içinde pıhtı oluşması ve bunun akciğer damarlarına kadar gidip tıkanıklığa yol açma olasılığı normale göre çoğalır.

Bunlarında dışında bebekte de şu sorunlarla daha sık karşılaşılır.

a) Kilosu fazla olan hamile kadınların bebeklerinin de iri doğma olasılığı artar.Bu durum doğumu güçleştirir.

b) Hem fazla kilolu hem de tansiyonu yüksek olanlarda rahim içinde gelişim yavaşlaması , duraklaması, bebeğin doğum sırasında ve doğumdan sonra yitirilme oranlarında artış görülür.

c) Bebeklerin zamanından önce doğma olasılıkları yükselir.

Gebelik öncesi fazla kilolardan kurtulmak için diyet yaptığınız dönemde etkin bir doğum kontrol yöntemi kullanmanız gerekir.Çünkü kısa sürede kilo kaybettirecek bir diyet , bebek için gerekli olan bazı maddelerden yoksundur.

2-Hamilelik planlarken doğru beslenilmeli :

beslenmeGebeliğe yaklaşırken beslenmede şunlara dikkat edilmeli:

►Günde 3000 IU den fazla A vitamini almamalı: Bu miktarın üç mislinin devamlı alınması bebekte bazı anormalliklere yol açabilir.

►Günde 400 IU den fazla D vitamini almamalı.

►Günde 1200 mg kalsiyum almalı

►Süt, yumurta, balık ve tavuk bile yemeyen vejeteryenlar ger gün yeterli miktarda aminoasit ve dilaltında eritilen B12 tabletlerı kullanmalı: Aminoasitler , preteinin yapı taşlarıdır.Vücut , bunlardan proteinleri yapar.Başlıca kaynağımız etler olan B12 vitamini de bebeğin sinir sisteminin gelişimi için gereklidir.

Folik asit kullanılmalı :  Gebelik oluşmadan üç ay öncesinden başlayarak günde 0,4 mg( yani 400 mikrogram ) folik asit almaya başlanılmalı.Folik asit almak bebek omurgasının kapanmayıp açık kalma olasılığını azaltır.

Folik asidin ayrıca beynin yaşamla bağdaşmayan eksik gelişimi, gibi anormallikleri de azalttığı bilinmektedir.

Bu bozuklukların gebeliğin ilk ayında gerçekleşmesi hamile kalınmadan önce folik asit bakımından yeterli beslenmenin önemini vurgular.

Yeterli miktarda iyot tüketilmeli : İyot tüketiminde ne olması gerektiğinden fazla ne de az olmamalı.Gebeliğin ilk aylarında bebeğin beyninin normal gelişmesi için annenin tiroit hormonunun yeterli düzeyde olması gerekir.Bu hormonun yeterli miktarda üretimi de , annenin yeterli miktarda iyot almasına bağlıdır.

İyot eksikliğinin söz konusu olmadığı denize yakın yerlerde meyve ve sebzelerle alınan iyot, gebelik boyunca bu ihtiyacı çok iyi karşılar.Ancak iyot eksikliği görülen bölgelerden birinde yaşayan ( Örnek Karadeniz’in bazı iç bölgelerinde üstelik tiroit hormonlarını azaltıcı etkisi olan karalahana da fazla tüketildiğinden ) günde en az bir çay kaşığı iyotlu tuz tüketilmeli ve bunu gebelik boyunca devam ettirmelidirler.

Brokoli, lahana ve karnabaharda , sindirim sırasında yiyeceklerden iyot emilmesini engelleyen maddeler vardır.Bu sebzelerin iyi pişirilmesi , bu engelleyici maddelerin etkisini azaltır.

Gebelikte aşırı iyot kullanımı : Gebelikte aşırı iyot kullananların bebeklerinde doğuştan tiroit büyüklüğünün yani ‘guatr’ın görülebildiği de bildirilmiştir.Bu en çok bazı balgam söktürücü ilaçlar gibi iyot içeren ilaçları gebelikte sürekli kullananlar için gerekli olan bir uyarıdır.

3-Bebeğe zarar verebilecek alışkanlıklardan vazgeçilmelidir.

sigaraa) Hiç olmazsa bir ay öncesinden başlayarak uyku, sinir ve bazı ağrı kesici ilaçları gibi oluşacak bebeği etkileyebilecek ilaçlar çok gerekmedikçe kullanılmamalıdır.

b) Alkol ve sigara kullanılmamalıdır.

C) Kahve ve kafeinli diğer içecekler en azla günde 1-2 fincanı geçmemelidir.Bazı uzmanlar gebelik döneminde kahvenin hiç kullanılmaması gerektiğini belirtirken .Bu konuda uzmanların büyük bölümü günde 1-2 fincan ile yetinilmemesinin zarara yol açmayacağına inanmaktadırlar.

4-Kan grubunu ve Rh türü bilinmeli

Kan grubu ( A,B, AB ya da O ) ve RH faktörünüzü bilmek, bilinmiyorsa öğrenmek gerekir.Kanda Rh adı verilen proteinin varlığı, RH pozitif, yokluğu ise Rh negatif olarak belirtilir.Gebelikte anne adayı , Rh negatifse ve bebek, babası gibi Rh pozitifse ve bebeğin kanı, doğum sırasında ya da anne damar sistemi ile bebeğinki arasında oluşabilecek bir kaçak nedeniyle doğumdan önce, annenin damar sistemine geçerse bu bir sorun yaratabilir.Anne, RH maddesine karşı karşıt cisim oluşturabilir.

5-Kansızlık varsa giderilmeli

Tam kan sayımı yapılmalı : Kan değerleri düşükse demir hapları, gerekirse B12 vitamini alınarak düzeltilmeli.

6-Bebek açısından tehlikeli olabilecek hastalıklara karşı bağışıklık incelenmeli

asia) Kızamıkçık, rahimde gelişen bebeğe zarar verir.Bu nedenle kan tetkiki yaptırılıp kızamıkçığa karşı bağışıklığın varlığı aranmalı.Bağışıklık olmayanlar, gebelikten 8 ay önce aşılanmalı.

b) B Hepatiti virüsü , karaciğere zarar veren ve kan verildiğinde, iğne yapıldığında , mikropsuzlaştırılmamış aletlerle kulak delindiğinde , manikür ve pedikür yapıldığında alınabilen, ayrıca cinsel yoldan da bulaşabilen bir hastalıktır.Azımsanmayacak sayıda anne adayında bu virüs vardır ve buna rağmen herhangi bir belirti görülmemektedir.

c) Toksoplazma denen parazite karşı bağışık olup olmadığını öğrenmek için kan tahlili yaptırılmalı.Bağışıklık yoksa kedi dışkısıyla ve az pişmiş ya da pişmemiş kırmızı etle bulaşabilen , rahim içinde gelişmekte olan bebekte hasar oluşturabilecek bu mikrobu gebelik sırasında kapmamak için önlem alınmalı: Kedi dışkısıyla bulaşık nesnelere dokunmayarak, çiğ ve az pişmiş et yemeyerek korunulmalıdır. Et yerken iyi pişmiş tercih edilmelidir.

d) Alerjiler ve astım

                Ciddi alerjiler ya da astım varsa alerji aşılarını hamile kalmadan önce yaptırmak , gebelikte alerji sorunları ve astım krizleri ile karşılaşma olasılığını azaltacaktır.Bu aşılar uygulamanın başında haftada bir yapıldığından ve aşılanma 6 ay kadar sürdüğünden tedaviye tasarlanan gebelikten altı ay ya da daha önce başlamak uygun olur.

 

GEBELİK KALINMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.